W poniedziałek w południe czasu wschodniego prezydent USA przeszedł z rąk do rąk, a jeden z największych rządów na świecie przeorganizował się w odpowiedzi na drażliwość i wulgarność nowego prezydenta kraju.
W Pentagonie usunięto ze ściany portret generała, którego Donald Trump uznał za niewystarczająco okazującego mu szacunek podczas jego pierwszej kadencji; zdjęcia pustego miejsca obiegły media społecznościowe. Trump miał podpisać szereg rozporządzeń wykonawczych, zobowiązując się do ich przestrzegania wycofać USA z porozumienia klimatycznego z Paryżado rwywołać politykę promowanie energetyki wiatrowej i samochodów elektrycznych oraz sprawowanie uprawnień wykonawczych w celu przyspieszenia budowy ropociągów.
Miał unieważnić federalne uznanie tożsamości osoby transpłciowej dla celów prawa obywatelskiego, deklarując w swoim przemówieniu inauguracyjnym, że „istnieją tylko dwie płcie”. A Reproductiverights.gov, federalna witryna internetowa, której celem jest pomaganie kobietom w wyborze dostępu do aborcji, natychmiast została wyłączona.
CBPOne, aplikacja używana przez migrantów przybywających do USA do zarządzania interakcjami z urzędnikami imigracyjnymi, przestała działać po zaprzysiężeniu Trumpa. W ogłoszeniu zamieszczonym na stronie internetowej programu podano, że wszystkie dotychczasowe spotkania zostały odwołane, co pozostawiło dziesiątki tysięcy ludzi w niepewności przechył. Prasa donosi, że nowa administracja planuje w tym tygodniu serię głośnych nalotów w głównych miastach w poszukiwaniu imigrantów do deportacji.
Latynoscy właściciele firm w Chicago zgłosili utratę przychodów, ponieważ ich klienci ze strachu pozostali w domu; koleżanka ze studiów, nauczycielka w publicznej szkole średniej w Nowym Jorku, podzieliła się instrukcjami od administratorów szkoły, jak chronić uczniów w przypadku nalotu lodu. Tymczasem doradcy Trumpa zapowiedzieli, że wyda zarządzenie znoszące obywatelstwo amerykańskie urodzonych w USA dzieci imigrantów, co stworzy klasę setek tysięcy nie-Amerykanów i przeniesie koncepcję obywatelstwa amerykańskiego ze statusu prawnie chronionego do coś bardziej podobnego do dziedziczonego.
Nie jest jasne, jakim dokładnie organem Trump ma to zrobić; w końcu obywatelstwo wynikające z urodzenia jest zapisane w konstytucji Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak większość deklaracji inauguracyjnych, oświadczenia te mogą mieć charakter pozorny – wielkie oświadczenia, które zostaną pomieszane i zniszczone przez rzeczywistość kształtowania polityki, zgiełk biurokracji i ograniczanie liczby procesów sądowych.
Według „New York Timesa” Stephen Miller, wieloletni doradca Trumpa i przeciwnik imigracji, zaplanował podejście oparte na szoku i podziwie, mając nadzieję na wydanie jak największej liczby rozporządzeń wykonawczych i wprowadzenie jak największej liczby maksymalistycznych zmian w polityce pierwszych dniach administracji, chcąc zastraszyć i wyczerpać opozycję. Jak zawsze w przypadku Trumpa, jego oświadczenia są znacznie wspanialsze niż czyny. Nie oznacza to jednak, że jego działania nie wyrządzą ludziom krzywdy.
Trump powraca do władzy z bardziej lojalnymi zwolennikami i bardziej płochliwymi, pełnymi szacunku i przestraszonymi wrogami. Partia Republikańska została przekształcona na jego podobieństwo, podobnie jak sądy: zaledwie zeszłego lata Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, w skład którego wchodzili wszyscy trzej kandydaci Trumpa w pierwszej kadencji, głosowali za uczynić go praktycznie odpornym przed karą karną za czyny popełnione podczas pełnienia funkcji.
Zapowiedział ułaskawienie wszystkich skazanych powstańców 6 stycznia i wstrzymanie ścigania tych, którzy nie zostali jeszcze skazani. Prawdopodobnie wykorzysta swoją władzę nad federalnymi organami ścigania do prowadzenia postępowań cywilnych i karnych przeciwko swoim wrogom. Wychodząc z domu, Joe Biden postanowił zapobiegawczo ułaskawić prawodawców, którzy prowadzili śledztwo w sprawie ataku z 6 stycznia, aby uchronić ich przed represjami ze strony Trumpa. Demokraci są słabi, podzieleni, rozgoryczeni i przestraszeni; ci sami konsultanci, których rady zgubili ich w wyborach w 2024 r., mówią im teraz, aby ustąpili Trumpowi, porzucili opór i przesunęli się na prawicę. Jak dotąd wydaje się, że wielu z nich słucha. Pozostali wskazują na siebie palcami.
W tej chwili pieniądze są na Trumpie, i to znaczne. Trzej najbogatsi ludzie na świecie – Elon Musk, Jeff Bezos i Marka Zuckerberga – wszyscy siedzieli w pierwszym rzędzie podczas inauguracji Trumpa. (Członkowie jego gabinetu zajęli drugie miejsce). Mężczyźni są po to, aby zabiegać o lukratywne kontrakty rządowe i zniechęcać do regulowania swoich przedsiębiorstw, ale wydają się też skłonni zaangażować się w ideologiczny projekt Trumpa, szczególnie w odniesieniu do płci, i sprawować masową władzę platformy komunikacyjne, które kontrolują, aby wspierać jego program wojny kulturowej.
Bezos interweniował w „Washington Post”, aby przechylić nastawienie redakcyjne na korzyść Trumpa; Zuckerberg usunął wiele zabezpieczeń dotyczących seksualności, seksualności i płci z zasad moderowania treści na Facebooku, Instagramie, WhatsApp i Threads. Tymczasem według doniesień Musk ma otrzymać biuro w zachodnim skrzydle, choć nie pełni żadnej oficjalnej funkcji rządowej. Przemawiając na wiecu zwolenników Trumpa, który odbył się na arenie po oficjalnej ceremonii inauguracji, miliarder wylewnie podziękował tłumowi ze swoim mącznym południowoafrykańskim akcentem. Następnie Musk wyciągnął płaską rękę z piersi w górę w geście przypominającym nazistowski salut.
Coś pęka w duszy, gdy takie okulary nie mogą już szokować. Ale przyznam, że już mnie nie szokują. Ameryką rządzą obecnie ludzie niezwykle przejrzyści psychologicznie: ich uraza i chciwość, ich desperacja i poszukiwanie potrzeby, ich niepewność i wściekłość na tych, którzy ją prowokują; te rzeczy sączy się z tych ludzi jak smród. To źli ludzie i to żałośni: mali psychicznie, brzydcy moralnie. Są nieubłaganie przewidywalni.
Oto kolejna prognoza: tym ludziom nie uda się zrealizować wszystkich swoich planów. Nie deportują tak wielu ludzi, jak mówią; nie zmieni prawa tak bardzo, jak obiecują; nie będą i nie mogą tak całkowicie przejąć instytucji ani pogrzebać sprzeciwu w tak skuteczny sposób. Nie mogą zrobić wszystkiego, co sobie zamierzą. Ponieważ polityka się nie skończyła; ponieważ nie wszystkie nasze instytucje upadły; oraz dlatego, że istniejące instytucje nie są jedyną metodą oporu i odmowy.
Ruch Trumpistów, który w poniedziałek doszedł do władzy, polega na zmęczonej, pokonanej Ameryce, zbyt osłabionej, by zrobić cokolwiek poza poddaniem się jej żądaniom i planom. Ale amerykański duch jest niestrudzony: kocha wolność i równość, brzydzi się tyranią, ceni dbanie o swoje sprawy i przede wszystkim nienawidzi, gdy mówi się mu, co ma robić. Kiedy Trump sprawował swój ostatni urząd, Amerykanie w końcu stwierdzili, że im się to nie podoba. Nie spodoba im się to także teraz i ta niechęć, jakkolwiek spóźniona, będzie miała konsekwencje polityczne.