W ramach represji administracji w sprawie nielegalnej imigracji prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone Trzyma migrantów w notorycznym guantanamo Obiekt aresztowania wojskowego na Kubie.
Znany przede wszystkim z podejrzanych oskarżonych o przestępstwa związane z terroryzmem, Trump nakazał przygotowanie 30 000-osobowego „obiektu migracyjnego”, który, jak powiedział, zostanie wykorzystany do „zatrzymania najgorszych przestępców nielegalnych kosmitów zagrażających narodowi amerykańskim”.
Minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodríguez Parrilla powiedział, że pomysł „pokazuje pogardę ludzkiej kondycji i prawa międzynarodowego”.
Poniżej znajdują się kilka kluczowych faktów dotyczących placówki zatrzymania w amerykańskiej enklawie wojskowej.
Jaka jest historia Guantanamo?
Wojskowe więzienie wojskowe Zatoki Guantanamo zostało otwarte w styczniu 2002 r. Na amerykańskiej bazie marynarki wojennej na przybrzeżnej planie ziemi na południowo -wschodniej Kubie, wynajętej z Hawany pod traktatem z 1903 r.
Obiekt zatrzymania został powołany po atakach z 11 września 2001 r. Pod administracją ówczesnego prezydenta George’a W. Busha, aby poradzić sobie z więźniami, którzy zostali określani jako „walczących wrogów” i odmówili wielu praw USA.
Demokratyczni prezydenci Barack Obama i Joe Biden starał się zamknąć obiektale Kongres sprzeciwił się wysiłkom, aby zamknąć Guantanamo i pozostaje otwarty do dziś.
Administracja Obamy zrezygnowała z wysiłków na rzecz procesów w Nowym Jorku i umieszczenie długoterminowych zatrzymanych w pustym więzieniu w Illinois w obliczu wściekłej lokalnej opozycji.
Czy migranci byli kiedykolwiek zatrzymani w Guantanamo?
New York Times poinformował we wrześniu 2024 r., Że baza wojskowa Guantanamo była również używana przez dziesięciolecia przez USA do zatrzymania migrantów przechwyconych na morzu, ale na obszarze niezależnym od tych, które utrzymywały oskarżone o terroryzm.
W zakładzie zatrzymano stosunkowo niewielką liczbę migrantów – The Times poinformował, że od 2020 do 2023 r. Odbyło się tylko 37 migrantów – ale może to znacznie wzrosnąć po ogłoszeniu Trumpa.
Trump rozpoczął to, co jego druga administracja rzuca jako Poważne represje dotyczące nielegalnej migracjitrąbiące naloty i imigracyjne i aresztowania i Deportacje na wojskowych samolotach.
Czy wciąż są tam więźniowie?
Spośród około 800 osób zatrzymanych pod zarzutem działalności bojowej lub przestępstw związanych z terroryzmem, które odbywały się w Guantanamo od początku 2002 r., Tylko 15 więźniów pozostało obecnie po uwolnienie wielu zatrzymanych pod koniec administracji Biden.
Trzy z 15 kwalifikuje się do przeniesienia, trzy kwalifikują się do przeglądu możliwego zwolnienia, siedem jest skazanych na zarzuty, a dwa zostały skazane i skazane, powiedział Departament Obrony wcześniej tego stycznia, kiedy ogłosiło zwolnienie 11 Jemeńczyków, którzy zostali przetrzymywani Tam.
Kim są najbardziej notoryczni zatrzymani?
Guantanamo mieści kilku oskarżonych spisków o atakach z 11 września, w tym samozwańczy mózg, Khalid Sheikh Mohammed.
Jego więźniami obejmują także człowieka oskarżonego o mistrzostwo na atak na USS Cole w 2000 r., Abd al-Rahim al-Nashiri. Został schwytany w 2002 roku i przeniesiony do Guantanamo w 2006 roku.
Ale niewielu więźniów przetrzymywanych w notorycznym obiekcie zostało kiedykolwiek oskarżonych lub skazanych. W ciągu ostatnich 20 lat odbyło się tam około 780 zatrzymanych, wielu z nich opuściło arbitralnie na polu bitwy. Jedno studium uniwersyteckie stwierdził, że 55% z nich nie popełniło wrogich działań przeciwko Stanom Zjednoczonym ani jej sojusznikom.
Czy nie ma głównych obaw dotyczących naruszeń praw człowieka?
Warunki w Zatoce Guantanamo wywołały konsekwentne oburzenie grup praw, a eksperci ONZ potępili to jako miejsce „niezrównanej rozgłosu”.
Obóz więzienny jest postrzegany przez krytyków jako Anomalia prawna i waga ołowiu owinięte wokół globalnej reputacji Ameryki.
Wśród kontrowersji, które wyłoniły się z Guantanamo, była praktyka karmiącej siłę więźniów w sprawie strajku głodowego. Wojsko USA broniło go jako niezbędne leczenie, ale krytycy porównali to do tortur.
Nazwany „karmieniem dojelitowym”, proces polega na wstawieniu rurki w nosie więźnia i do żołądka, a następnie pompowania ciekłego składnika odżywczego.
W ciągu ostatnich 20 lat co najmniej dziewięciu więźniów zmarło w obozie, z których siedem jest pozornym samobójstwem.