Aby zwiększyć swoją zrównoważoność, RWE prowadzi pilotażowy projekt bio-monitoringu, mający na celu zbadanie, jak można stworzyć korzystne warunki dla różnorodności biologicznej na farmach słonecznych. W związku z tym, firma wprowadziła proekologiczne działania na 10 wybranych farmach fotowoltaicznych w województwie wielkopolskim, aby zapewnić korzystne siedliska dla owadów. Działania te obejmują m.in. umieszczanie martwego drewna, drewnianych pojemników na biomasę i piasku. Wzdłuż ogrodzenia stworzono również idealne miejsce do żerowania dla różnych gatunków, w postaci roślin łąkowych.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy RWE regularnie przeprowadzała badania terenowe na tych farmach fotowoltaicznych, obejmujące działania proekologiczne. Aby zapewnić solidne wyniki, monitorowanie było powtarzane na 12 innych farmach słonecznych RWE, na których nie zastosowano dodatkowych środków bioróżnorodności, oraz na niezagospodarowanych obszarach kontrolnych, obejmujących pola uprawne i łąki. Monitoring obejmował owady, ptaki, nietoperze, inne ssaki, gady oraz roślinność. W ramach tego projektu badawczego RWE ściśle współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Anna Januszewska, ekspert ds. ochrony środowiska i kierownik projektu RWE Polska, powiedziała: „Funkcjonowanie farm fotowoltaicznych w równowadze z naturą jest możliwe dzięki ciągłym badaniom i obserwacjom. Wykorzystanie danych wysokiej jakości jest kluczowe dla naszych ambitnych celów zrównoważonego rozwoju, a także dla naszego biznesu. Te działania mają na celu uczynienie RWE liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w Polsce i poza jej granicami.”
Wyniki początkowych pomiarów wskazują, że farmy słoneczne oferują przyjazne środowisko dla rozwoju wielu gatunków roślin i zwierząt. Flora na obszarze farm fotowoltaicznych jest podobna do tej, którą można znaleźć na łąkach, choć konkretne gatunki różnią się w zależności od lokalizacji. Występowanie gatunków owadów jest na podobnym poziomie, co w naturalnych obszarach otaczających lub na polach uprawnych. Brak typowych zabiegów rolniczych, takich jak koszenie czy nawożenie, zapewnia owadom odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają również, że farmy fotowoltaiczne są unikalnymi schronieniami dla owadów, które znajdują tam stabilne warunki do rozwoju i zimowania, a kiedy zaczyna się nowy sezon, mogą kolonizować okoliczne tereny rolnicze. Jest to również ważne dla produkcji rolnej. Populacje drapieżnych owadów zmniejszają występowanie szkodników na polach uprawnych. Pomiar potwierdza, że instalacje fotowoltaiczne są również niezwykle atrakcyjnymi obszarami dla różnych gatunków ptaków, zwłaszcza w okresie lęgowym. Badanie będzie kontynuowane przez kolejne 12 miesięcy, aby zebrać więcej danych na temat pozytywnego wpływu farm fotowoltaicznych na różnorodność biologiczną.
Jako jedna z wiodących firm na świecie w dziedzinie energii odnawialnych, RWE zdecydowanie kontynuuje rozbudowę swojego portfolio w Polsce. Firma posiada zainstalowaną moc wiatrową na lądzie przekraczającą 540 MW w kraju. RWE dywersyfikuje również swoje polskie portfolio energii odnawialnej, inwestując w projekty fotowoltaiczne. Obecnie firma buduje farmy słoneczne o mocy ponad 100 MW w Polsce.