Indie dążą do przekształcenia Indyjskiej Stacji Obserwatorium (BAS) w pełni operacyjną stację kosmiczną do 2035 r. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (Isro) potwierdziła, że stacja będzie miała konfigurację składającą się z pięciu modułów, obejmującą bazę, rdzeń, laboratorium naukowe i moduł operacji ogólnych. Montaż stacji będzie przebiegał etapami i będą prowadzone przez cztery misje prekursorskie, które utorują drogę kolejnym misjom załogowym i opracują rodzime technologie wspierające długoterminowe cele kosmiczne Indii.
Uruchom moduł podstawowy
Oczekuje się, że początkowy komponent BAS, znany jako moduł podstawowy (BAS-1), zostanie wystrzelony na pokładzie rakiety LVM-3 ISRO do 2028 roku. Oświadczenie ogłosiła Hanumantra Baluragi, dyrektor Programu Załogowych Lotów Kosmicznych (DHSP). Niedawne dyskusje na temat indyjskiego programu lotów załogowych w przestrzeń kosmiczną. Potwierdził, że projekt pierwszego modułu został ukończony.
Raport autorstwa Czasy gospodarcze Cytowano, jak Baluragi powiedział: „Pierwszy moduł będzie ważyć około 52 tony. BAS-1 będzie służyć jako stanowisko testowe dla kluczowych technologii, takich jak systemy podtrzymywania życia i kwatery załogi, które umożliwiają dłuższy pobyt w warunkach mikrograwitacji.”
Moduł, choć początkowo niezmieniony, zostanie zaprojektowany tak, aby pomieścić przyszłe misje załogowe, po serii udanych testów – powiedział. Jak wynika z raportu, wszystkie moduły z wyjątkiem piątego będą wyposażone w indywidualne panele słoneczne.
Przyszłe misje załogi
Po pierwszej misji załogowej o nazwie Gaganyaan, w której weźmie udział czterech przeszkolonych astronautów, ISRO planuje wystartować kolejną misję załogową. Pomoże to agencji kosmicznej zademonstrować operacje w załodze wieloosobowej przez dłuższy czas.
Zdjęcie: ISRO
W raporcie zacytowano wypowiedź Baluragiego, który stwierdził, że druga misja załogowa ma na celu zademonstrowanie manewrów orbitalnych z załogą w pętli i powiązanych systemów awioniki na potrzeby przyszłych operacji dokowania.
Ponadto ta poprzednia misja obejmie zademonstrowanie zastosowania opracowanych wewnętrznie skafandrów do aktywności wewnątrzpojazdowej (IVA) i skafandrów do aktywności poza pojazdem (EVA), które są obecnie pozyskiwane od innych agencji kosmicznych.
Dokowanie kosmiczne
Nadchodząca misja poprzedzająca misję skupi się na „dokowaniu kosmicznym” i będzie obsługiwana bez załogi. Misja ta ma kluczowe znaczenie dla umieszczenia Indii wśród kilku wybranych krajów zdolnych do obsługi stacji bazowej w przestrzeni kosmicznej. „Naszym celem jest wykazanie interoperacyjności modułu Gangayan z istniejącymi stacjami kosmicznymi poprzez integrację systemu zgodnego z Międzynarodowym Standardem Systemu Dokowania (IDSS) w celu autonomicznego spotkania i dokowania” – powiedział Baluragi.
Choć ISRO nabędzie technologię dokowania od międzynarodowych agencji kosmicznych, jednocześnie opracuje rodzimy system dokowania znany jako Indian Docking System.
Pierwsza publikacja: 09 października 2024 | 12:51 JEST