Kraje rozwijające się wezwały w poniedziałek Zgromadzenie Ogólne ONZ do podjęcia dalszych wysiłków, aby pomóc najbogatszym ludziom świata uporać się z trudnościami, jakie napotykają w wyniku ekstremalnych warunków klimatycznych.
Przywódcy małych państw wyspiarskich zagrożonych podniesieniem się poziomu mórz mówią, że czas przestać bezczelnie wypowiadać się na temat spalania większej ilości paliw kopalnych w celu napędzania rosnących temperatur.
„Zastanawiam się, czy nasze kraje coraz bardziej oddalają się od jedności i hartu moralnego, których potrzebujemy, aby chronić naszych obywateli” – powiedział Samoański Minister Zasobów Naturalnych i Środowiska Cedric Schuster, który przewodniczy Sojuszowi Małych Państw Wyspiarskich (AOSIS).
Kraje wyspiarskie AOSIS zyskały silniejszy głos w globalnej debacie klimatycznej. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Schuster powołał największe gospodarki świata do Grupy 20, które łącznie odpowiadają za ponad 80 procent światowych emisji gazów cieplarnianych.
„Potrzebujemy, aby wszystkie kraje, zwłaszcza grupa G20, odegrały wiodącą rolę w ograniczaniu emisji i finansowaniu działań klimatycznych” – powiedział Schuster reporterom. „Bezbronni ludzie w naszym świecie są wyczerpani frazesami”.
Wygłaszając podobne przesłanie w imieniu bloku negocjacyjnego LDC, minister klimatu i zasobów naturalnych Malawi Yusuf Mkungula powiedział: „Kraje uprzemysłowione muszą przejąć inicjatywę”.
Apele podkreślają rosnącą dysproporcję między krajami, które w największym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia, a tymi, które odczuwają jego najgorsze skutki, pokazując, że zmiany klimatyczne stały się nie tylko kwestią środowiskową, ale także kwestią globalnej sprawiedliwości.
Niektórzy przywódcy krajów przemawiali podczas specjalnego „Szczytu dla przyszłości” ONZ, podczas gdy inni przemawiali do reporterów i paneli podczas jednego z około 900 wydarzeń o tematyce klimatycznej, które odbyły się w tym tygodniu w całym Nowym Jorku.
Odrębnie naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu ostrzegają, że ludzkość uszkodziła obecnie co najmniej sześć naturalnych systemów planety, w tym równowagę klimatyczną, siódma „chemia oceanów” jest obecnie zagrożona zakwaszeniem, które następuje w wyniku dwutlenku węgla z oceanów wchłanianie. dwutlenek z powietrza.
„Zdarzenia klimatyczne dotykają nas szybciej i częściej” – powiedział agencji Reuters premier Bahamów Philip Davis, dodając, że wzywa bogate kraje, aby „koncentrowały się” na problemie.
Jak dotąd, stwierdził, „sygnały wysyłane przez (kraje) nie odpowiadają złożonym przez nie obietnicom”.
Siła rozmowy
W poniedziałek dyrektorzy dużego użytkownika energii Amazon.com oraz producenci energii, tacy jak Vestas i Iberdrola, wezwali światowych przywódców do wywiązania się z porozumienia zawartego na zeszłorocznym szczycie COP28 w sprawie potrojenia zdolności wytwarzania energii odnawialnej do 2030 roku.
W innym miejscu 50 amerykańskich banków ogłosiło plany współpracy na rzecz przyspieszenia inwestycji w czystą energię, podczas gdy odrębna grupa 14 banków, w tym Citi i Bank of America, wezwała do potrojenia globalnej mocy elektrowni jądrowych.
Jednak nowe badanie agencji ratingowej Moody’s ostrzega, że ogólnie rzecz biorąc, globalne inwestycje klimatyczne są o biliony dolarów mniejsze od tego, co byłoby potrzebne do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. i przystosowania się do skutków klimatycznych. Stwierdzono, że choć inwestycje te doprowadzą do większego zadłużenia rządów krajowych, brak inwestycji okaże się znacznie droższy.
Z innej analizy obejmującej poziom bardziej lokalny wynika, że ponad 40 procent największych firm, miast i regionów na świecie nadal nie miało planów ani celów w zakresie ograniczenia emisji powodujących ocieplenie klimatu.
Według konsorcjum badawczego Net Zero Tracker z Uniwersytetu Oksfordzkiego „luka w zaangażowaniu” jest wynikiem rywalizacji kwestii klimatycznych o uwagę rządu z innymi wyzwaniami, takimi jak wojny, wybory i problemy gospodarcze.
(Jedynie nagłówek i obraz tego raportu mogły zostać przerobione przez pracowników Działu Standardów Biznesowych; reszta treści jest generowana automatycznie z syndykowanego źródła danych.)
Pierwsza publikacja: 24 września 2024 | 9:38 JEST