Jhumpa Lahiri Zdjęcie Reutera

Jhumpa Lahiri Foto: Reuters

Urodzona w Indiach laureatka nagrody Pulitzera, Jhumpa Lahiri, odrzuciła prestiżową nagrodę Isamu Noguchi 2024 w proteście przeciwko niedawno wprowadzonej polityce ubioru obowiązującej w Muzeum Noguchi.

Decyzja Lahiri jest reakcją na nowe zasady muzeum, które zabraniają pracownikom noszenia podczas pełnienia obowiązków odzieży zawierającej przesłania polityczne, hasła lub symbole. Polityka ta doprowadziła do zwolnienia trzech pracowników noszących „Kefiah”, symbol solidarności palestyńskiej, co wywołało znaczną reakcję.

Urodzona w Londynie w rodzinie indyjskich imigrantów, Lahiri zdobyła w 2000 roku Nagrodę Pulitzera w dziedzinie beletrystyki za swój pierwszy zbiór opowiadań, Interpreter of Maladies. Obecnie jest dyrektorem programu kreatywnego pisania w Barnard College i publikował prace w języku angielskim i włoskim.

Muzeum w oświadczeniu potwierdziło swoje wycofanie New York Timesa, „Szanujemy jego poglądy i rozumiemy, że ta polityka może, ale nie musi, odpowiadać poglądom wszystkich osób” – powiedział. Instytucja ponownie podkreśliła jednak swoje zaangażowanie w realizację swojej podstawowej misji, jaką jest wspieranie uznania dla sztuki i dziedzictwa jej założyciela, japońsko-amerykańskiego projektanta i rzeźbiarza Isamu Noguchi.

Oczekiwano, że Lahiri podzieli się nagrodą z urodzonym w Korei malarzem i rzeźbiarzem minimalistycznym Lee Wufanem podczas corocznej gali benefisów organizowanej w muzeum w przyszłym miesiącu.

Nowe zasady dotyczące ubioru w Muzeum Noguchi

Muzeum Isamu Noguchi, założone prawie 40 lat temu, wprowadziło w zeszłym miesiącu kontrowersyjną politykę – zakazując odzieży i akcesoriów politycznych dla pracowników, w tym kaffiah, która ma silne powiązania kulturowe z tożsamością palestyńską. Uznano, że pracownicy noszący kefie naruszają ten kodeks.

W obronie tej polityki muzeum zauważyło, że takie wyrażenie może w sposób niezamierzony zniechęcić segmenty zróżnicowanej bazy zwiedzających. Decyzja o zwolnieniu pracowników wywołała wewnętrzne niezadowolenie, a zdecydowana większość pracowników podpisała petycję sprzeciwiającą się tej zasadzie.

Petycja złożona przez aktywistów protestujących przeciwko nowej polityce dotyczącej ubioru zwróciła uwagę na internowanie Noguchiego w obozie dla internowanych Amerykanów pochodzenia japońskiego w Arizonie podczas II wojny światowej, zwracając uwagę na historyczną wagę tłumienia ekspresji politycznej.

Konflikt Izrael-Hamas

Rezygnacja autora z nagrody następuje w kontekście szerszej debaty kulturowej na temat solidarności w trwającym konflikcie izraelsko-palestyńskim. Po ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 r. i późniejszej reakcji militarnej Izraela na Gazę instytucje kulturalne zastanawiały się, jak sobie poradzić z kwestią powodującą podziały.

Według lokalnych władz ds. zdrowia w wyniku konfliktu w Gazie zginęło ponad 41 000 osób. Lahiri głośno wypowiadał się na temat swojego stanowiska, podpisując na początku tego roku list z tysiącami uczonych, w którym wyrazili solidarność z protestami przeciwko izraelskim działaniom zbrojnym.

Pierwsza publikacja: 26 września 2024 | 16:08 JEST

Source link