Zdjęcie plikowe Gnanavapi Masjid (Fot.: PTI)

Zdjęcie plikowe Gnanavapi Masjid (Fot.: PTI)

Prawnicy reprezentujący stronę hinduską złożyli w czwartek swoje stanowiska w sądzie w odpowiedzi na argumenty strony muzułmańskiej w sprawie Gyanvapi dwa dni temu.

Petycja strony hinduskiej zażądała zbadania przez Archaeological Survey of India (ASI) pozostałych części kompleksu Gnanavapi.

Kliknij tutaj, aby połączyć się z nami na WhatsApp

Uwzględniając wniosek, sąd wyznaczył dzień 16 października jako termin rozprawy.

Adwokat Madan Mohan Yadav, reprezentujący stronę hinduską, oświadczył, że stawił się przed sędzią cywilnym wyższego szczebla Yugul Shambhu i stwierdził, że badanie przeprowadzone przez ASI w kompleksie Gnanavapi było niekompletne.

Yadav powiedział, że ASI nie jest w stanie sporządzić odpowiedniego raportu bez przeprowadzenia wykopalisk i dlatego należy poinstruować go, aby przeprowadził wykopaliska i zbadał cały kompleks Gnanavapi.

8 października strona muzułmańska – Komisja Anjuman Intejamia – przedstawiła swoje stanowisko w sprawie petycji.

Prawnicy zeznali następnie przed sądem, że chociaż strona hinduska wystąpiła o skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego i Sądu Najwyższego, nie ma sensu rozstrzygać tej kwestii w sądzie pierwszej instancji.

Podnieśli również, że skoro badanie ASI kompleksu Gnanavapi zostało już przeprowadzone raz, nie ma uzasadnienia dla przeprowadzenia kolejnego badania.

Prawnicy komisji powiedzieli również, że kopanie dziury na terenie meczetu w celu przeprowadzenia badań jest w żadnym wypadku niepraktyczne i może spowodować uszkodzenie meczetu.

Wcześniej strona hinduska argumentowała, że ​​pierwotna lokalizacja „Jyotirlinga” znajdowała się w centrum, pod kopułą rzekomego meczetu w kompleksie Gnanavapi.

„Woda geograficzna płynęła w sposób ciągły z «Argha», która gromadziła się w Gnanabapi Kund. Uważano, że picie tej wody prowadzi do oświecenia. Dlatego też ta tirtha jest również uważana za «Gnanodaya tirtha»” – argumentowano wcześniej. przesłuchanie

Grupa hinduska zażądała, aby wodę zbadali inżynierowie wodni, geolodzy i archeolodzy.

Co więcej, należy również zbadać, czy „Shivalinga” z Jnanodaya Tirtha, którą strona muzułmańska nazywa „Wazukhana”, jest „Shivalingą” czy fontanną.

(Tylko nagłówki i obrazy w tym raporcie zostały przerobione przez pracowników Business Standards; reszta treści została automatycznie wygenerowana z syndykowanego źródła danych).

Pierwsza publikacja: 10 października 2024 | 18:22 JEST

Source link