W wieku 103 lat zmarł ocalały z Holokaustu i najstarszy żyjący medalista olimpijski.

Agnes Keleti zmarła w czwartek rano w Budapeszcie po tym, jak w Boże Narodzenie trafiła do szpitala z powodu zapalenia płuc – podała węgierska państwowa agencja informacyjna.

Uważana za jedną z odnoszących największe sukcesy żydowskich sportowców olimpijskich, pani Keleti zdobyła 10 medali w gimnastyce, w tym pięć złotych, za Węgry na Igrzyskach w Helsinkach w 1952 r. i w Melbourne w 1956 r.

Świętując swoje 100. urodziny, powiedziała: „Te 100 lat wydawało mi się jak 60. Dobrze żyję. I kocham życie. To wspaniale, że jeszcze jestem zdrowa”.

Agnes Keleti, była gimnastyczka, zdobywczyni złotego medalu olimpijskiego, reaguje na fajerwerki wystrzeliwane na jej torcie urodzinowym w Budapeszcie na Węgrzech, poniedziałek, 4 stycznia 2021 r. Najstarsza żyjąca mistrzyni olimpijska kończy 100 lat i twierdzi, że najmilszym wspomnieniem w jej niezwykłym życiu jest po prostu to, że przeżył to wszystko. Jej znakomitą karierę przerwała II wojna światowa i późniejsze odwołanie igrzysk olimpijskich w 1940 i 1944 roku. (AP Photo/Laszlo Balogh)
Obraz:
Pani Keleti obchodzi swoje 100. urodziny. Zdjęcie: AP

Urodzona jako Agnes Klein w 1921 r. w Budapeszcie, jej karierę przerwała II wojna światowa i odwołanie igrzysk olimpijskich w 1940 i 1944 r.

W 1941 roku pani Keleti została wyrzucona z drużyny gimnastycznej ze względu na jej żydowskie pochodzenie.

Później ukrywała się na węgierskiej wsi, gdzie przeżyła Holokaust, przyjmując fałszywą tożsamość i pracując jako służąca.

Jej matka i siostra przeżyły wojnę dzięki pomocy słynnego szwedzkiego dyplomaty Raoula Wallenberga, ale jej ojciec i inni krewni zginęli w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Ponad pół miliona węgierskich Żydów zostało zamordowanych podczas wojny w nazistowskich obozach zagłady i przez węgierskich nazistowskich kolaborantów.

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Co wiemy o podejrzanym o atak ciężarówką w Nowym Orleanie
Dwoje dzieci spośród 12 zabitych w strzelaninie po bójce w barze

Agnes Keleti, była gimnastyczka, zdobywczyni złotego medalu olimpijskiego, gestykuluje obok niej obok swoich pięciu złotych medali w Budapeszcie na Węgrzech, w poniedziałek 4 stycznia 2021 r. Najstarsza żyjąca mistrzyni olimpijska kończy 100 lat i twierdzi, że najmilszym wspomnieniem z jej niezwykłego życia jest po prostu to, że ona to wszystko przeżyła. Jej znakomitą karierę przerwała II wojna światowa i późniejsze odwołanie igrzysk olimpijskich w 1940 i 1944 roku. (AP Photo/Laszlo Balogh)
Obraz:
Pani Keleti ze swoimi pięcioma złotymi medalami. Zdjęcie: AP

Po wojnie Keleti nie mogła wziąć udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1948 r. z powodu kontuzji kostki.

Ostatecznie zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku w wieku 31 lat, zdobywając złoty medal w ćwiczeniach na parkiecie, a także srebro i dwa brązy.

W 1956 roku została najbardziej utytułowaną sportsmenką na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne, zdobywając cztery złote i dwa srebrne medale.

Agnes Keleti, była gimnastyczka, zdobywczyni złotego medalu olimpijskiego, demonstruje swoją elastyczność, pozując do zdjęcia z synem Rafaelem w swoim mieszkaniu w Budapeszcie na Węgrzech, środa, 8 stycznia 2020 r. Chociaż w czwartek skończyła 99 lat, nawet 9-letnia stary miałby trudności z dotrzymaniem kroku niepohamowanej energii i entuzjazmowi Agnes Keleti. Keleti jest najstarszym żyjącym mistrzem olimpijskim i ocalałym z Holokaustu. Zdobyła 10 medali w gimnastyce – w tym pięć złotych – na Igrzyskach w Helsinkach w 1952 r.
Obraz:
Pani Keleti w wieku 99 lat z synem Rafaelem. Zdjęcie: AP

Kiedy w wieku 35 lat w Melbourne została najstarszą złotą medalistką w historii gimnastyki, Związek Radziecki najechał Węgry po nieudanym powstaniu antyradzieckim.

Pani Keleti pozostała w Australii i zwróciła się o azyl polityczny.

Następnie w następnym roku wyemigrowała do Izraela i aż do lat 90. trenowała i trenowała izraelską drużynę gimnastyczną olimpijską.

Source link