Doniecki teatr w Mariupolu miał być bezpiecznym miejscem dla setek cywilów ukrywających się w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na zewnątrz, na ziemi, widoczny był z powietrza znak z napisem „dzieci”.
W dniu 16 marca 2022 r. budynek został zbombardowany. Władze podały wówczas, że zginęło około 300 osób, chociaż niektóre szacunki były wyższe.
Historie ocalałych opowiadają teraz aktorzy, którzy w tym czasie przebywali w teatrze. Mariupol Drama, spektakl, którego premiera odbędzie się w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii, zawiera prawdziwe nagrania wideo nagrane telefonami oraz przedmioty osobiste ocalone z gruzów.
Olena Bila i jej partner Ihor Kytrysh, działający w teatrze od 2003 roku, wraz z synem Matviiem uciekli przed dewastacją.
„To historia, w której jest wiele wspomnień z poprzedniego życia” – mówi Olena Sky News z Ukrainy przez tłumacza. „Pracowaliśmy, mieszkaliśmy w Mariupolu i robiliśmy to, co kochaliśmy. W ciągu kilku dni straciliśmy wszystko”.
Rodzina straciła także dom. Olena mówi, że ma nadzieję, że sztuka pokaże, że dobra materialne nie są najważniejsze.
„Straciliśmy materialną stronę naszego życia. Chcemy pokazać wszystkim, że wszystkie rzeczy wokół ciebie, materialna strona twojego życia, nie mają znaczenia… to twój umysł, to twoja dusza, to twoje serce (to nie ma znaczenia) ).”
Para ma także nadzieję, że po prawie trzech latach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji produkcja przypomni ludziom, że wojna nadal trwa.
„Nadal jesteśmy w stanie wojny” – mówi Olena. „To nasze historie, prawdziwe historie. Nie hollywoodzka fikcja, ale historia prawdziwych ludzi na Ukrainie.
„Bardzo trudno dostrzec, że ta wojna wciąż trwa. Nadal nie mamy miejsca na nasze plany na przyszłość”.
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku teatr w dzielnicy Centralnyj stał się węzłem dystrybucji leków, żywności i wody oraz wyznaczonym miejscem gromadzenia się osób chcących ewakuować się z Mariupola korytarzami humanitarnymi.
Budynek został zaatakowany po tygodniach rosyjskiego ostrzału Mariupola.
Wira Lebiedyńska, kierownik muzyczno-dramatyczny teatru, jest także jedną z performerek Dramatu Mariupola. Kiedy spadły bomby, ukrywała się w podziemnym pomieszczeniu używanym do nagrywania muzyki, które pozostało w większości nietknięte – mówi.
To ją uratowało.
Rosja zaprzeczyła celowemu zbombardowaniu budynku. W wyniku własnego śledztwa Amnesty International określiła atak jako zbrodnię wojenną.
Brytyjski aktor David MacCreedy usłyszał o dramacie Mariupol i spotkał się z aktorami podczas wyjazdu pomocowego na Ukrainę i twierdzi, że był pod wrażeniem, „jak potężny był ten dramat”. Odegrał kluczową rolę w sprowadzeniu tej historii do Wielkiej Brytanii.
„Trzeba było to zobaczyć tutaj” – mówi.
Aktorzy spektaklu chcą pokazać, że pomimo zniszczenia gmachu teatr w Mariupolu wciąż żyje.
„Nasz teatr walczy” – mówi Olena. „Przywraca się mu nie płakać, ale walczyć”.
Mariupol Drama można oglądać w centrum sztuk performatywnych Home w Manchesterze od dziś do soboty.