Fińskie władze przejęły tankowiec przewożący ropę do Rosji, podejrzany o przerwanie kabli energetycznych i internetowych na Morzu Bałtyckim.
Na pokład statku, nazwanego przez władze „Eagle S”, weszła załoga straży przybrzeżnej, która objęła dowództwo i popłynęła na wody fińskie, powiedział szef helsińskiej policji Jari Liukku.
„Z naszej strony prowadzimy dochodzenie w sprawie sabotażu grobów” – powiedział Robin Lardot, dyrektor fińskiego Krajowego Biura Śledczego. Według naszego zrozumienia kotwica… spowodowała szkody” – dodał.
Fińska służba celna podała, że przejęła ładunek statku i przypuszcza, że Eagle S należy do tzw. rosyjskiej floty cieni, składającej się ze starzejących się tankowców, która stara się uniknąć sankcji nałożonych na sprzedaż rosyjskiej ropy.
Podejrzewa się, że statek Eagle S zarejestrowany na Wyspach Cooka spowodował w środę przerwę w podmorskim kablu energetycznym łączącym Finlandię i Estonię.
Według fińskiej agencji transportu i komunikacji Traficom sprawa jest badana po zerwaniu trzech linii internetowych i uszkodzeniu czwartej.
Jak podają w oddzielnych oświadczeniach, zarówno rządy Finlandii, jak i Estonii odbyły w czwartek nadzwyczajne spotkania w celu oceny sytuacji.
„Ściśle współpracujemy z naszymi sojusznikami i jesteśmy gotowi wspierać ich dochodzenia” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.
„Śledzimy dochodzenia prowadzone przez Estonię i Finlandię i jesteśmy gotowi zapewnić dalsze wsparcie” – oznajmił Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte w poście na portalu X.
Narody wokół Morza Bałtyckiego są w stanie najwyższej gotowości w związku z potencjalnymi aktami sabotażu. Gazociąg Balticconnector łączący Finlandię i Estonię został uszkodzony w ubiegłym rokuwraz z kilkoma kablami telekomunikacyjnymi.
Unia Europejska oświadczyła, że zdecydowanie potępia wszelkie celowe niszczenie infrastruktury kontynentu: „Pochwalamy władze fińskie za szybkie działanie polegające na wejściu na pokład podejrzanego statku” – stwierdzono we wspólnym oświadczeniu szefowej dyplomacji UE Kai Kallas i Komisji Europejskiej.
Naprawa połączenia międzysystemowego Estlink 2 o długości 170 km zajmie miesiące, a awaria zwiększyła ryzyko napięć
dostawę prądu w okresie zimowym, podał w oświadczeniu operator Fingrid.
Premier Estonii Kristen Michal powiedziała, że jego kraj będzie nadal miał wystarczający dostęp do energii elektrycznej.
Przeczytaj więcej ze Sky News:
Zestrzelony samolot „rosyjskiej obrony powietrznej”.
Dwóch marynarzy zginęło podczas regat
Badenoch nazywa dane Farage’a „fałszywymi”
Zbiornikowiec Eagle S Panamax przepłynął kabel elektroenergetyczny Estlink 2 w środę o godzinie 10:26, jak wynika z przeglądu danych śledzenia statków MarineTraffic agencji Reuters. To było w tym samym czasie, kiedy Fingrid powiedział, że nastąpiła przerwa w dostawie prądu.
Awaria elektrowni Estlink 2 o mocy 658 MW oznacza, że między obydwoma krajami nadal działa tylko elektrownia Estlink 1 o mocy 358 MW.
Caravella LLCFZ z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która według danych MarineTraffic jest właścicielem Eagle S, nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.
Nie ma również komentarza ze strony Peninsular Maritime, która według MarineTraffic pełni funkcję kierownika technicznego statku.