„Magiczne” zdjęcie fotoreportera zajmującego się ochroną środowiska morskiego rzucające światło na podwodny świat gatunku kijanki zapewniło mu tytuł Fotografa Roku Dzikiej Przyrody.

Shane Gross z Kanady schwytał kijanki ropuchy zachodniej podczas nurkowania z rurką wśród liliowców w jeziorze Cedar na wyspie Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej.

Udało mu się schwytać chmurę płazów, które są gatunkiem niemal zagrożonym ze względu na niszczenie siedlisk i drapieżniki, unikając przy tym ograniczających widoczność warstw mułu i glonów pokrywających dno.

Zatytułowany Rój życiafotografia została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem Muzeum Historii Naturalnej Fotograf dzikiej przyrody roku Konkurs 2024 spośród rekordowej liczby 59 228 zgłoszeń ze 117 krajów i terytoriów.

Kathy Moran, przewodnicząca jury, stwierdziła, że ​​„były urzeczone mieszanką światła, energii i łączności między środowiskiem a kijankami”.

Dodała, że ​​po raz pierwszy gatunek ten został zaprezentowany w konkursie, który obchodzi obecnie 60. rocznicę.

Życie pod martwym drewnem

Życie pod martwym drewnem. Zdjęcie: Alexis Tinker-Tsavalas/Fotograf roku dzikiej przyrody

Alexis Tinker-Tsavalas z Niemiec został uhonorowany tytułem Młodego Fotografa Roku dzikiej przyrody za zrobione w Berlinie zdjęcie wykonane z bliska, przedstawiające śluzowiec po prawej stronie i makroskopowe zwierzę zwane skoczogonkiem po lewej stronie.

Tinker-Tsavalas zastosował technikę zwaną focus stacking, łącząc 36 obrazów o różnych obszarach ostrości.

Sędziowie uznali, że pokazał wielkie umiejętności oraz „niesamowitą dbałość o szczegóły, cierpliwość i wytrwałość”.

Aby uczcić 60. rocznicę konkursu, w tym roku wprowadzono nagrody oddziaływania zarówno dla dorosłych, jak i młodych fotografów, będące wyrazem uznania za sukcesy konserwatorskie.

Nagrywanie ręczne

Liwia Pawłowska obserwuje, jak zrelaksowany białogardło jest delikatnie trzymany przez ptasiego obrączka. Liwia fascynuje się obrączkowaniem ptaków, fotografuje sesje obrączkowania od dziewiątego roku życia.

Nagrodę Young Impact Award otrzymała Liwia Pawłowska z Polski za zdjęcie białogardła zrobione podczas obrączkowania ptaków – technikę rejestrującą długość, płeć, stan i wiek, która pomaga naukowcom monitorować populacje i śledzić migracje.

Nadzieja dla Ninu

Hope for the Ninu Pic: Jannico Kelk/Fotograf roku dzikiej przyrody

W kategorii dorosłych australijski fotograf Jannico Kelk odebrał nagrodę za zdjęcie bilby większego, małego torbacza zwanego także ninu, który był bliski wyginięcia z powodu drapieżników, takich jak lisy i koty. Ogrodzone rezerwaty umożliwiły jednak wzrost populacji.

Oto zwycięzcy pozostałych kategorii.

Wolny jak ptak – Alberto Roman Gomez, Hiszpania (do 10 lat)

Wolny jak ptak – Alberto Roman Gomez/Fotograf dzikiej przyrody roku

Alberto obserwował z okna samochodu swojego ojca na skraju parku przyrody Sierra de Grazalema w Kadyksie w Andaluzji, jak zrobić to zdjęcie. Udało mu się uchwycić siedzącego ptaka, pomiędzy wyprawami w poszukiwaniu owadów.

Wieczorny posiłek – Parham Pourahmad, USA (11-14)

Wieczorny posiłek. Zdjęcie: Parham Pourahmad/Fotograf roku dzikiej przyrody

Parham odwiedzał Ed R. Levin County Park w Milpitas w Kalifornii przez większość letnich weekendów, aby robić zdjęcia przedstawiające dziką przyrodę żyjącą w tętniącym życiem parku miejskim. To zdjęcie przedstawia młodego jastrzębia Coopera pożerającego wiewiórkę w ostatnich promieniach zachodzącego słońca.

Granica rysia – Igor Metelskiy, Rosja

Granica Rysia. Zdjęcie: Igor Metelskiy/Fotograf roku dzikiej przyrody

Ryś rozciąga się we wczesnym wieczornym słońcu w rejonie Łazowskim w Kraju Nadmorskim w Rosji. Odległa lokalizacja i zmieniające się warunki pogodowe oznaczały, że dostęp był utrudniony, a wykonanie zdjęcia nieuchwytnego zwierzęcia zajęło Metelskiemu ponad sześć miesięcy.

Na zegarku – John E. Marriott, Kanada

Na zegarku. Zdjęcie: John E. Marriott/Fotograf roku dzikiej przyrody

To zdjęcie przedstawia również rysia, tym razem z w pełni dorosłymi młodymi, które chronią się przed wiatrem za nim. Marriott tropił grupę rodzinną przez prawie tydzień w zaśnieżonych lasach Jukonu.

Praktyka czyni mistrza – Jack Zhi, USA

Praktyka czyni mistrza Zdjęcie: Jack Zhi/Fotograf roku dzikiej przyrody

Młody sokół ćwiczy swoje umiejętności łowieckie na motylu nad jego gniazdem na klifie. Zdjęcie zostało zrobione w rejonie Los Angeles w Kalifornii, który Zhi odwiedził w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Spokojna chwila – Hikkaduwa Liyanage Prasantha Vinod, Sri Lanka

Spokojna chwila. Zdjęcie: Hikkaduwa Liyanage Prasantha Vinod/Fotograf roku dzikiej przyrody

To zdjęcie przedstawia młodego makaka toczek śpiącego w ramionach dorosłego człowieka, zrobione po porannym fotografowaniu ptaków i lampartów w Parku Narodowym Wilpattu. Vinod zauważył stado makaków poruszających się między drzewami i użył teleobiektywu, aby sfotografować tę chwilę, gdy młoda małpa śpi między karmieniami.

Zapasy na mokradłach – Karine Aigner, USA

Walka na mokradłach. Zdjęcie: Karine Aigner/Fotograf roku dzikiej przyrody

Karine Aigner prowadziła grupę wycieczkową, kiedy zauważyła dziwny kształt w wodzie wzdłuż autostrady Transpantaneira w Mato Grosso w Brazylii – lornetka potwierdziła, że ​​widziała błysk żółtej anakondy owijającej się wokół pyska kajmana yacare.

Oddział rozbiórkowy – Ingo Arndt, Niemcy

Zespół Rozbiórki. Zdjęcie: Ingo Arndt/Fotograf roku dzikiej przyrody

Zdjęcie Arndta przedstawia rozczłonkowanie biegaczowatego przez czerwone mrówki leśne – rzeźbienie martwego zwierzęcia na kawałki tak małe, że zmieściłyby się przez wejście do ich gniazda w Hesji w Niemczech.

Pomysłowa wrona – Jiri Hrebicek, Czechy

Zdjęcie Artful Crow: Jiri Hrebicek/Fotograf roku dzikiej przyrody

Sędziowie uznali, że siedząca wrona padlinożerna, sfotografowana w Bazylei w Szwajcarii, wygląda prawie jak obraz impresjonistyczny. Aby uzyskać taki efekt, Hrebicek poruszał aparatem w różnych kierunkach, stosując długi czas otwarcia migawki.

Dieta zabójczego plastiku – Justin Gilligan, Australia

Dieta zabójczego plastiku – Justin Gilligan

Mozaika utworzona z około 403 kawałków plastiku znalezionych w przewodzie pokarmowym martwego burzyka stąpającego, zrobionej na wyspie Lord Howe w Nowej Południowej Walii. Gilligan zrobił to zdjęcie podczas dokumentowania pracy Adrift Lab, które skupia biologów z różnych krajów w celu zbadania wpływu zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi na ekosystemy morskie.

Stary człowiek z Glen – Fortunato Gatto, Włochy

Old Man Of The Glen – Fortunato Gatto/fotograf dzikiej przyrody roku

Gatto uchwycił te blade porosty z „brodą staruszka” na sękatej brzozie w lasach sosnowych Glen Affric w szkockich górach. Porosty wskazują, że jest to obszar o minimalnym zanieczyszczeniu powietrza – w lesie, który istnieje od co najmniej 8300 lat Jak wynika z analizy pyłków.

Under the Waterline – Matthew Smith, Wielka Brytania/Australia

Zdjęcie Under the Waterline: Matthew Smith/Fotograf roku dzikiej przyrody

Smith użył specjalnie zaprojektowanego przez siebie przedłużenia do przedniej części obudowy swojego podwodnego aparatu, aby stworzyć podzielony obraz lamparta morskiego pod lodem Antarktyki w Paradise Harbour. Powiedział, że młoda foka wykonała kilka bliskich i ciekawych przelotów. „Kiedy spojrzałem prosto w tubus obiektywu, wiedziałem, że mam coś dobrego”.

Tygrys w mieście – Robin Darius Conz, Niemcy

Tygrys w mieście. Zdjęcie: Robin Darius Conz/Fotograf roku dzikiej przyrody

Tygrys siedzi na zboczu wzgórza na tle miasta, w którym rosły kiedyś lasy w Nilgiris w stanie Tamil Nadu w Indiach. Conz podążał za wielkim kotem w ramach zespołu dokumentalnego filmującego dziką przyrodę Ghatów Zachodnich.

Odkurzanie w poszukiwaniu nowych dowodów – Britta Jaschinski, Niemcy/Wielka Brytania

Odkurzanie w celu uzyskania nowych dowodów Zdjęcie: Britta Jaschinski/Fotograf roku dzikiej przyrody

Jaschinski spędził czas w departamencie sił granicznych Konwencji o międzynarodowym handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem (CITES), gdzie testuje się skonfiskowane produkty zwierzęce. To zdjęcie przedstawia śledczego z londyńskiej policji Met, szukającego odcisków palców na skonfiskowanym kłach na lotnisku Heathrow.

Delfiny lasu – Thomas Peschak, Niemcy/RPA

Delfiny z lasu. Zdjęcie: Thomas Peschak/Fotograf roku dzikiej przyrody

Peschak dokumentuje związek między zagrożonymi delfinami amazońskimi, znanymi również jako botos lub różowymi delfinami rzecznymi, a ludźmi, z którymi dzielą swój dom w wodach Brazylii i Kolumbii.

Serengeti Morza – Sage Ono, USA

Na wystawie lęg jaj rurkowatych (Aulorhychus flavidus), starannie ułożonych w zagłębieniach olbrzymich wodorostów. Wraz ze zmieniającymi się porami roku w Monterey Bay pojawiają się wszystkie małe oznaki nowego życia. Rubinowoczerwone jaja i złociste wodorosty w ciemności bogatej w składniki odżywcze, letniej wody nabierają wyglądu starannie ułożonej biżuterii na wystawie sklepowej. Przyglądając się bliżej zwykłym wydarzeniom w otoczeniu, odkrywamy skrupulatne piękno świata przyrody. Zrobiono w 2022 roku w Monterey Bay w USA.

Sage Ono zdecydował się zająć fotografią podwodną zainspirowany historiami swojego dziadka, emerytowanego biologa morskiego. To zdjęcie, zrobione w lasach wodorostów w Narodowym Sanktuarium Morskim Monterey Bay w Kalifornii, przedstawia jaja rybie rurkowate błyszczące obok świecących wodorostów.

W piątek 11 października w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zostanie otwarta wystawa Wildlife Photographer Of The Year 2024

Source link