Biuro Praw Człowieka podało, że prawie 70% ofiar wojny w Gazie, co zostało zweryfikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to kobiety i dzieci.
ONZ przeanalizowała zabójstwa, które miały miejsce w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2010 r Izrael-Hamas konflikt w terytorium palestyńskie i udało się zweryfikować 8119 ofiar, w tym 2036 kobiet i 3588 dzieci.
Liczba 8119 osób jest znacznie niższa niż liczba 43 000 zgonów zgłoszonych w ciągu 13 miesięcy wojny przez kierowane przez Hamas ministerstwo zdrowia, chociaż I uważa te liczby za wiarygodne.
Spośród zweryfikowanych zgonów w okresie od 7 października 2023 r. do 2 września 2024 r. prawie połowę ofiar (44%) stanowiły dzieci, a 26% kobiet.
Najwięcej zgonów odnotowano wśród dzieci w wieku od pięciu do dziewięciu lat, tuż za nimi plasowały się dzieci w wieku 10–14 lat, a następnie dzieci w wieku do czterech lat włącznie.
Najmłodszą ofiarą, której śmierć potwierdziła ONZ, był jednodniowy chłopiec, a najstarszą 97-letnia kobieta.
Przeczytaj więcej:
W izraelskich atakach w Libanie zginęło 40 osób
Tysiące osób przyłącza się do protestów ulicznych po zwolnieniu izraelskiego ministra obrony
W 88% przypadków w tym samym ataku zginęło co najmniej pięć osób, co sugeruje, że na dużym obszarze użyto broni.
Jednak w raporcie dodano, że niektóre zabójstwa mogły być wynikiem błędnych pocisków palestyńskich grup zbrojnych.
Raport ONZ pokrywa się z twierdzeniami Palestyńczyków, że kobiety i dzieci stanowią dużą część ofiar wojny, i oskarża Izrael o „wyraźną obojętność na śmierć ludności cywilnej oraz wpływ środków i metod prowadzenia wojny”.
Szef ONZ ds. praw człowieka Volker Turk powiedział w oświadczeniu: „Ten bezprecedensowy poziom zabójstw i obrażeń wśród ludności cywilnej jest bezpośrednią konsekwencją nieprzestrzegania podstawowych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego”.
Sky News skontaktowało się z IDF w celu uzyskania komentarza.
Izraelskie wojsko, które rozpoczęło ofensywę w Strefie Gazy w odpowiedzi na śmiertelne ataki z 7 października ubiegłego roku, oświadczyło już wcześniej, że stara się unikać krzywdzenia ludności cywilnej w Gazie.
Mówi, że na każdego bojownika zginął mniej więcej jeden cywil i przypisuje to winę Hamastwierdząc, że palestyńska grupa bojowników wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze.
W raporcie ONZ, który szeroko obejmuje okres od 1 listopada 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r., stwierdzono, że „w większości przypadków IDF nie przedstawiły istotnych dowodów na poparcie swoich zarzutów (dotyczących użycia ludzkich tarcz), a OHCHR nie zostało w stanie oddzielnie je zweryfikować”.