Biuro Praw Człowieka podało, że prawie 70% ofiar wojny w Gazie, co zostało zweryfikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to kobiety i dzieci.

ONZ przeanalizowała zabójstwa, które miały miejsce w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2010 r Izrael-Hamas konflikt w terytorium palestyńskie i udało się zweryfikować 8119 ofiar, w tym 2036 kobiet i 3588 dzieci.

Liczba 8119 osób jest znacznie niższa niż liczba 43 000 zgonów zgłoszonych w ciągu 13 miesięcy wojny przez kierowane przez Hamas ministerstwo zdrowia, chociaż I uważa te liczby za wiarygodne.

Spośród zweryfikowanych zgonów w okresie od 7 października 2023 r. do 2 września 2024 r. prawie połowę ofiar (44%) stanowiły dzieci, a 26% kobiet.

Najwięcej zgonów odnotowano wśród dzieci w wieku od pięciu do dziewięciu lat, tuż za nimi plasowały się dzieci w wieku 10–14 lat, a następnie dzieci w wieku do czterech lat włącznie.

Najmłodszą ofiarą, której śmierć potwierdziła ONZ, był jednodniowy chłopiec, a najstarszą 97-letnia kobieta.

Przeczytaj więcej:
W izraelskich atakach w Libanie zginęło 40 osób
Tysiące osób przyłącza się do protestów ulicznych po zwolnieniu izraelskiego ministra obrony

Fot: Reuters
Obraz:
Fot: Reuters

W 88% przypadków w tym samym ataku zginęło co najmniej pięć osób, co sugeruje, że na dużym obszarze użyto broni.

Jednak w raporcie dodano, że niektóre zabójstwa mogły być wynikiem błędnych pocisków palestyńskich grup zbrojnych.

Raport ONZ pokrywa się z twierdzeniami Palestyńczyków, że kobiety i dzieci stanowią dużą część ofiar wojny, i oskarża Izrael o „wyraźną obojętność na śmierć ludności cywilnej oraz wpływ środków i metod prowadzenia wojny”.

„Niezwykle trudne” zweryfikowanie zgonów

ONZ twierdzi, że Izrael odmówił swoim śledczym dostępu do Gazy, przez co weryfikacja ofiar śmiertelnych jest „niezwykle trudna”, pisze Ben van der Merwe ze Sky.

ONZ twierdzi, że właśnie dlatego jej liczba 8119 zweryfikowanych zabójstw (stan na 2 września) jest o wiele niższa niż liczba podana przez ministerstwo zdrowia pod przewodnictwem Hamasu w Gazie – 40 738 na dzień 30 sierpnia.

Dane ministerstwa zdrowia opierają się na liczbie ciał przybywających do kostnic szpitalnych, a także na niewielkiej liczbie dodatkowych zgonów potwierdzonych w procesie sądowym. Możesz przeczytać naszą pełną analizę metodologii ministerstwa zdrowia Tutaj:

Z kolei metodologia ONZ mówi, że zgony można policzyć tylko wtedy, gdy istnieją co najmniej trzy niezależne źródła, które to potwierdzają.

To wyzwanie w każdym konflikcie. Wyzwania te stają się jeszcze większe w obliczu wojny, podczas której zginęło tak wiele osób, a międzynarodowym śledczym brak jest dostępu na miejscu i powtarzają się ataki na pracowników ONZ.

ONZ twierdzi również, że w jej zbiorze danych kobiety i dzieci stanowią 70% ofiar śmiertelnych. To znacznie więcej niż raport ministerstwa zdrowia z mniej więcej tego samego okresu, który podaje tę liczbę na 60% (i uwzględnia starszych mężczyzn).

Może tak być dlatego, że – jak przyznaje ONZ – łatwiej jest zweryfikować ataki na duże budynki mieszkalne, gdy w pobliżu mieszka wielu potencjalnych świadków – ataki, w przypadku których istnieje większe prawdopodobieństwo śmierci kobiet i dzieci.

Szef ONZ ds. praw człowieka Volker Turk powiedział w oświadczeniu: „Ten bezprecedensowy poziom zabójstw i obrażeń wśród ludności cywilnej jest bezpośrednią konsekwencją nieprzestrzegania podstawowych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Sky News skontaktowało się z IDF w celu uzyskania komentarza.

Śledź Sky News na WhatsApp
Śledź Sky News na WhatsApp

Bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z Wielkiej Brytanii i całego świata, śledząc Sky News

Kliknij tutaj

Izraelskie wojsko, które rozpoczęło ofensywę w Strefie Gazy w odpowiedzi na śmiertelne ataki z 7 października ubiegłego roku, oświadczyło już wcześniej, że stara się unikać krzywdzenia ludności cywilnej w Gazie.

Mówi, że na każdego bojownika zginął mniej więcej jeden cywil i przypisuje to winę Hamastwierdząc, że palestyńska grupa bojowników wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze.

W raporcie ONZ, który szeroko obejmuje okres od 1 listopada 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r., stwierdzono, że „w większości przypadków IDF nie przedstawiły istotnych dowodów na poparcie swoich zarzutów (dotyczących użycia ludzkich tarcz), a OHCHR nie zostało w stanie oddzielnie je zweryfikować”.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj