Urzędnicy amerykańscy potwierdzili, że rozważają przełamanie „nielegalnego monopolu” Google na wyszukiwania w Internecie.
Amerykański Departament Sprawiedliwości stwierdził, że gigantowi technologicznemu mogą grozić ograniczenia dotyczące jego własnych produktów, w tym przeglądarki Chrome, Sklepu Play i systemu operacyjnego Android.
Orzeczenie to nadeszło po tym, jak w sierpniu sędzia stwierdził, że firma złamała przepisy antymonopolowe, aby zapewnić sobie dominację w wynikach wyszukiwania w Internecie.
Urzędnicy przedstawili teraz w sądzie szereg propozycji likwidacji monopolu spółki.
W planach jest blokada Google od płacenia innym firmom technologicznym za preinstalację ich wyszukiwarki lub ustawienie jej jako opcji domyślnej na nowych urządzeniach.
W 2021 roku firma wypłaciła ponad 26 miliardów dolarów (20 miliardów funtów) takim firmom jak producent iPhone’a Jabłko jako część praktyki.
Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości powiedział: „Pełne naprawienie tych szkód wymaga nie tylko położenia kresu kontroli Google nad dystrybucją już dziś, ale także zapewnienia, że Google nie będzie mógł kontrolować dystrybucji w przyszłości”.
Google stwierdziło, że pozew sądowy stanowi część „długiego procesu” i potwierdziło, że złoży apelację od wyroku.
Lee-Anne Mulholland, wiceprezes firmy ds. regulacyjnych, stwierdziła, że zaproponowane „radykalne zmiany” poszły za daleko i oskarżyła rząd USA o posiadanie „szeroko zakrojonego programu, który będzie miał wpływ na wiele branż i produktów”.
Dodała, że takie posunięcie zagroziłoby prywatności i bezpieczeństwu użytkowników, utrudniłoby rozwój produktów opartych na sztucznej inteligencji i „zniszczyłoby” oprogramowanie, takie jak Android.
Przeczytaj więcej ze Sky News:
Floryda przygotowuje się na nadejście huraganu
Filmy z izraelskich nalotów nie opowiadają pełnej historii
Kijanki zdobywają główne nagrody w konkursach fotograficznych
Nadchodzi komunikat rządu po wcześniejszych doniesieniach że urzędnicy rozważają kroki mające na celu walkę z monopolem Google.
Tymczasem w poniedziałek w osobnej sprawie sędzia nakazał Googleowi otwarcie swojego sklepu z aplikacjami na większą konkurencję, w tym na udostępnianie aplikacji na Androida z konkurencyjnych źródeł.
Sędzia James Donato powiedział, że firma powinna zaprzestać wymagania własnego systemu płatności dla aplikacji w Sklepie Play.
Orzeczenie to jest następstwem batalii sądowej pomiędzy Google i Epic Gamesczyli popularna gra wideo Fortnite, zamiast zakupów w aplikacji.