Azerbejdżan musi zwiększyć produkcję gazu ze względu na „zobowiązania” mające na celu zaspokojenie zapotrzebowania UE, jak zasugerował jego kluczowy urzędnik, przygotowując się do rozpoczęcia rozmów klimatycznych podczas COP29 w Baku.

W ekskluzywnym wywiadzie dla Sky News główny negocjator Yalchin Rafiyev starał się rozwiać ciemne chmury zbierające się nad krytycznymi rozmowami ONZ, które rozpoczynają się w poniedziałek.

Rozprzestrzeniła się obawa, że ​​po ponownym wyborze sceptyka klimatycznego w i tak już niepewnych negocjacjach będzie trudno osiągnąć postęp Donalda Trumpaskandal wokół jednego z kolegów Rafijewa i wiadomość, że wielu przywódców UE nie weźmie udziału w rozmowach w Baku.

Obraz:
Azerbejdżan jest „zdecydowany” przekształcić swój system energetyczny oparty na paliwach kopalnych, powiedział Sky News Yalchin Rafiyev

Rafijew twierdzi jednak, że pozostaje „optymistą” co do wyzwań stojących przed COP29, w tym zwycięstwa Trumpa w wyborach w USA.

Zapytany, czy prezydent-elekt to zła wiadomość dla działań klimatycznych, odpowiedział: „Nie powiedziałbym tak”. Dodał, że od czasu wyborów spotykał się już z amerykańskimi odpowiednikami i nadal są oni „konstruktywni”.

Donald Trump przybywa na wydarzenie związane z kampanią w Dorton Arena w Raleigh w Północnej Karolinie. Fot: Reuters
Obraz:
Czy ujawnienie pełnej polityki energetycznej i klimatycznej Donalda Trumpa może mieć katastrofalne skutki dla rozmów COP? Fot: Reuters

„Każdy rozumie znaczenie”

Wielu przywódców UE będzie również nieobecnych na rozmowach klimatycznych w Baku, ponieważ będą walczyć z zawirowaniami politycznymi w kraju.

Olafa Scholza Niemiecki rząd jest w rozsypceholenderski premier zajmuje się przemocą w piłce nożnej, a przewodnicząca Komisji Unii Europejskiej Ursula von der Leyen przygotowuje się do drugiej kadencji.

COP29 odbywa się w momencie, gdy zaangażowanie UE ma większe znaczenie niż kiedykolwiek, tak jak powinien mieć to miejsce szczyt zgodzić się na utworzenie nowego, dużego funduszu klimatycznego dla krajów rozwijających się, a bogate kraje europejskie są łącznie największymi darczyńcami.

„Oczywiście ważne jest zaangażowanie polityczne na wysokim szczeblu” – powiedział Rafijew. Podkreślił jednak, że i tak będą reprezentowani przez swoje zespoły.

„Każdy rozumie znaczenie (zawarcia) umowy” – dodał.

PLIK – To zdjęcie w pliku przedstawia meczet Bibi Heybat z wieżami wiertniczymi w tle w Baku, Azerbejdżan, 7 marca 2019 r. (AP Photo/Mikhail Metzel, plik)
Obraz:
Ropa w Azerbejdżanie spada, za to cena gazu rośnie. Zdjęcie: AP

„Zobowiązania klientów” winne produkcji gazu

Rafijew zasugerował również, że niektóre z tych samych krajów europejskich uzależniają Azerbejdżan od gazu.

Zapytany, czy plany jego kraju dotyczące zwiększenia produkcji gazu o 30% są zgodne z jego rolą lidera klimatycznego, odpowiedział, że jest do tego zobowiązany „zobowiązaniami wobec naszych klientów” i „otaczającym nas kontekstem geopolitycznym”.

Po tym, jak UE zdecydowała się porzucić rosyjskie paliwa kopalne w odwecie za inwazję na Ukrainę, zwrócono się ku bogatemu w gaz Azerbejdżanowi, aby wypełnić tę lukę.

Naukowcy twierdzą jednak, że żadne nowe projekty dotyczące paliw kopalnych nie będą mogły zostać zrealizowane, jeśli świat ma ograniczyć ocieplenie do 1,5°C, jak uzgodniono w porozumieniu paryskim.

Planeta zmierza teraz w stronę co najmniej 2,6°C ciepła powyżej poziomu przedindustrialnego.

Więcej o COP29:
Stan naftowy twierdzi, że jest „idealny” do rozmów klimatycznych
Czy inne kraje pójdą za polityką energetyczną Trumpa?
Wszechmocna walka o pieniądze klimatyczne

Aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo, użyj przeglądarki Chrome

Zwycięstwo Trumpa rzuca cień na szczyt klimatyczny

Azerbejdżan broni własnych planów klimatycznych

Przygotowując się do poprowadzenia 200 krajów przez dwa tygodnie trudnych negocjacji, Azerbejdżan poddano analizie swoje własne kompetencje klimatyczne.

Kraj pozyskuje zaledwie 1,5% swojej energii z czystych źródeł – chociaż dąży do uzyskania 30% – a jego plan klimatyczny otrzymał najniższą możliwą ocenę „krytycznie niewystarczający” w niezależnym projekcie naukowym Climate Action Tracker.

Rafijew odrzucił krytykę, że Azerbejdżan nie robi wystarczająco dużo jako gospodarz COP.

„Z całym szacunkiem nie zgodziłbym się ze stwierdzeniem, że jest to niewystarczające” – powiedział, obiecując wkrótce nowy plan klimatyczny.

Nie zdecydowałby się jednak na publikację takiego dokumentu podczas COP29.

Śledź Sky News na WhatsApp
Śledź Sky News na WhatsApp

Bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z Wielkiej Brytanii i całego świata, śledząc Sky News

Kliknij tutaj

Skandal na szczycie został zbagatelizowany

Rafijew przerwał także milczenie zespołu COP29 w sprawie skandalu, który miał miejsce w tym tygodniu. Elnur Sołtanow, dyrektor naczelny szczytu, został przyłapany na tajnym filmowaniu, najwyraźniej wykorzystując swoją rolę do zachwalania umów gazowych i ekologicznych projektów.

„Nie komentowałbym żadnych doniesień mediów. Jesteśmy tutaj, aby omówić ważne spotkanie klimatyczne” – powiedział.

Ale czy to jeszcze bardziej utrudni mu życie w negocjacjach? Rafijew nalegał, aby tego nie robić.

„Nie” – powiedział. „Kontynuujemy proces negocjacji w ten sam sposób. Spotykam się ze wszystkimi”.

Jeśli chodzi o brakujące porozumienie pokojowe z Armenią, Rafijew, który jest także wiceministrem spraw zagranicznych, powiedział, że jest ono „bardzo bliskie”.

Source link