Manchester City przegrał ostatnią bitwę z Premier League o zasady finansowe.
Na dzisiejszym spotkaniu wymaganych 14 klubów poparło zmiany w umowach ze spółkami powiązanymi z ich właścicielami po tym, jak w wyniku uznania ich elementów za „niezgodne z prawem” sprawa wniesiona przez City.
Według Sky News cztery kluby – City, Newcastle, Aston Villa i Nottingham Forest – głosowały przeciwko poprawkom do zasad dotyczących transakcji z podmiotami stowarzyszonymi (APT), ale nie zabrały głosu na spotkaniu w centrum Londynu.
Zmiany mają szczególny wpływ Miastoposiadająca Abu Zabi i szereg sponsorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oraz należący do Arabii Saudyjskiej Newcastle United z umowami z królestwa.
Zmiany w przepisach Premier League w zakresie godziwej wartości rynkowej transakcji mają na celu dostosowanie ich do prawa konkurencji.
Godziwą wartość rynkową pożyczek od akcjonariuszy należy teraz uwzględnić w ocenach zysków i stabilności klubów, które określają legalność dochodów. Kluby mogą ponieść straty w wysokości jedynie 105 milionów funtów w ciągu trzech lat, a jeśli się nie zastosują, mogą zostać odjęte punkty.
Przeczytaj więcej ze Sky News:
Ewakuacja lotniska Gatwick z powodu „incydentu związanego z bezpieczeństwem”
Zaskakujący spadek sprzedaży detalicznej po przekroczeniu budżetu
Kobieta przyznaje się do zamordowania siedmiolatka
Wiadomo, że podczas spotkania dwie osoby opowiedziały się za zmianami przepisów – James Bonington, dyrektor ds. prawnych i korporacyjnych Chelsea, oraz dyrektor generalny Manchesteru United Omar Berrada.
Aż do zeszłego sezonu Berrada był po drugiej stronie sporu jako czołowy dyrektor City.
Obecni mistrzowie Premier League są obecnie uwikłani w większą, trwającą bitwę z rozgrywkami Premier League 115 zarzutów wracamy do sezonu 2009/2010.
Miasto prywatnie ostrzegło przed kwestionowaniem prawnym zmian w przepisach, które zostały dziś przegłosowane.
Premier League stwierdziła: „Zmiany w zasadach odnoszą się do ustaleń Trybunału Arbitrażowego w następstwie skargi prawnej złożonej przez Manchester City przeciwko systemowi APT na początku tego roku.
„Premier League przeprowadziła szczegółowe konsultacje z klubami – w oparciu o liczne opinie ekspertów i niezależnych wiodących doradców – w celu opracowania projektu zmian w przepisach, które uwzględniają poprawki wymagane w systemie”.
Dodał: „Dotyczy to integracji oceny pożyczek od akcjonariuszy, usunięcia niektórych zmian wprowadzonych do zasad APT na początku tego roku oraz zmian w procesie udostępniania odpowiednich informacji z „banku danych” Ligi doradcom klubu.
„Celem zasad APT jest zapewnienie, że kluby nie będą mogły czerpać korzyści z umów handlowych lub obniżek kosztów, które nie odpowiadają godziwej wartości rynkowej ze względu na relacje z podmiotami powiązanymi.
„Te zasady zostały wprowadzone, aby zapewnić solidny mechanizm chroniący stabilność finansową, integralność i równowagę konkurencyjną Ligi”.