Irlandia ma zwrócić się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) o rozszerzenie definicji ludobójstwa, twierdząc, że Izrael dopuścił się „zbiorowego karania” ludności Gazy.

Interwencja zostanie przeprowadzona jeszcze w tym miesiącu, powiedział wicepremier Micheal Martin, i będzie powiązana ze sprawą Republika Południowej Afryki przyniosła na mocy Konwencji Narodów Zjednoczonych o ludobójstwie.

Martin stwierdził, że irlandzki rząd jest „zaniepokojony”, że „wąska interpretacja tego, co stanowi ludobójstwo”, prowadzi do „kultury bezkarności, w której minimalizowana jest ochrona ludności cywilnej”.

Dodał, że „opinia administracji dublińskiej na konwencję jest szersza” i „priorytetowo traktuje ochronę życia cywilnego”.

Martin, który jest także ministrem spraw zagranicznych Irlandii, stwierdził, że na naród palestyński wymierzono „zbiorową karę wynikającą z zamiarów i skutków działań wojskowych Izraela w Gazie”.

Dodał, że zginęło około 44 000 osób (dane Hamasu), a „miliony cywilów” zostało wysiedlonych.

Michał Martin. Fot: Reuters
Obraz:
Micheal Martin twierdzi, że istnieje „wąska interpretacja” ludobójstwa. Fot: Reuters

Martin kontynuował: „Interweniując prawnie w sprawie Republiki Południowej Afryki, Irlandia zwróci się do MTS o poszerzenie swojej interpretacji tego, co stanowi popełnienie ludobójstwa przez państwo”.

Rząd Dublina zatwierdził również interwencję w sprawie Gambii przeciwko Birmie na mocy tej samej konwencji.

„Interweniowanie w obu przypadkach pokazuje spójność irlandzkiego podejścia do interpretacji i stosowania Konwencji o ludobójstwie” – powiedział Martin.

Pod konwencjaludobójstwo oznacza czyny popełnione w „zamiarze zniszczenia w całości lub części grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej”.

Może obejmować zabijanie członków grupy, spowodowanie poważnych obrażeń ciała lub zdrowia psychicznego oraz spowodowanie warunków powodujących jej fizyczne zniszczenie.

Aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo, użyj przeglądarki Chrome

Izrael odrzuca twierdzenia Amnesty International o ludobójstwie

W maju zastępca prokuratora generalnego Izraela powiedział panelowi składającemu się z 15 międzynarodowych sędziów, że zarzuty Republiki Południowej Afryki dotyczące ludobójstwa są „całkowicie oderwany od faktów i okoliczności”.

„Konflikt zbrojny nie jest synonimem ludobójstwa” – powiedział Gilad Noam.

Dodał, że oskarżenie „kpi z ohydnego oskarżenia o ludobójstwo”.

Izrael często stwierdzał, że ostrzega ludność cywilną, gdy ma zamiar zaatakować bojowników Hamasu.

Aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo, użyj przeglądarki Chrome

Gazańczycy „jedzą trawę i paszę dla zwierząt”

Przeczytaj więcej:
Wewnątrz opuszczonego domu Assada
Arabia Saudyjska gospodarzem Mistrzostw Świata w 2034 roku

Amnesty International tak oskarżył także Izrael o popełnienie ludobójstwa na Palestyńczykach podczas wojny z Hamasem w Gazie.

– stwierdziła organizacja praw człowieka Izrael dążył do celowego zniszczenia Palestyńczyków poprzez przeprowadzanie śmiertelnych ataków, niszczenie niezbędnej infrastruktury i uniemożliwianie dostaw żywności, lekarstw i innej pomocy.

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela określiło Amnesty International jako „godną ubolewania i fanatyczną organizację”, która sporządziła „sfabrykowany raport”, który był „całkowicie fałszywy i oparty na kłamstwach”.

Stephen Bowen, dyrektor wykonawczy Amnesty Ireland, powiedział, że interwencja irlandzkiego rządu dała „przebłysk nadziei”.

Dodał: „Ci jak Irlandia, którzy wzywali do zawieszenia broni, muszą połączyć się z innymi państwami o podobnych poglądach, aby stworzyć wspólną platformę mającą na celu położenie kresu ludobójstwu.

„Muszą być zdecydowani, muszą być nieustępliwi, muszą być głośni, wyraźnie, widoczni. To jest ludobójstwo. To musi się skończyć”.

Rzecznik izraelskiego rządu David Mencer powiedział Sky News, że twierdzenie Amnesty International o ludobójstwie na Izraelu jest „klasycznym przykładem antysemityzmu” i „odwrócenia Holokaustu”.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj