NATO oświadczyło, że wzmocni swoją obecność wojskową na Morzu Bałtyckim po odcięciu podmorskich kabli energetycznych i internetowych między Estonią a Finlandią.

Sekretarz generalny bloku Mark Rutte powiedział, że rozmawiał z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem na temat „możliwego sabotażu”, dodając: „NATO wzmocni swoją obecność wojskową na Morzu Bałtyckim”.

W tym tygodniu przecięto lub uszkodzono podmorski kabel zasilający i cztery kable internetowe.

w czwartek, Finlandia zajęła statek Eagle S przewożący rosyjską ropę pod zarzutem spowodowania przerwy w podmorskim kablu energetycznym Estlink 2 i zakłócenia linii światłowodowych.

Tankowiec Eagle S na morzu w pobliżu Porkkalanniemi w Finlandii. Fot: Fińska Straż Graniczna/Reuters
Obraz:
Tankowiec Eagle S na morzu w pobliżu Porkkalanniemi w Finlandii. Fot: Fińska Straż Graniczna/Reuters

W międzyczasie Estonia rozpoczęła operację morską mającą na celu ochronę innego połączenia elektroenergetycznego, Estlink 1.

Minister spraw zagranicznych kraju Margus Tsahkna powiedział: „Jeśli w naszym regionie pojawi się zagrożenie dla krytycznej infrastruktury podmorskiej, nastąpi również reakcja”.

Dodał, że takie zdarzenia stały się tak częste, że trudno uwierzyć, że wszystkie były spowodowane wypadkami.

Awaria elektrowni Estlink 2 o mocy 658 MW rozpoczęła się w środę w południe, pozostawiając jedynie elektrownię Estlink 1 o mocy 358 MW łączącą Finlandię i Estonię – podali operatorzy sieci.

Fingrid powiedział, że Estlink 2 może nie działać ponownie przez „kilka miesięcy”.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku doszło do szeregu przerw w dostawach kabli energetycznych, łączy telekomunikacyjnych i gazociągów.

Kreml stwierdził, że zajęcie statku przez Finlandię go nie obchodzi i zaprzeczył udziałowi w podobnych incydentach w przeszłości.

Mapa złączy zasilania Estlink 1 i 2 między Estonią a Finlandią

„Sabotaż grobu”

Policja w Finlandii bada sprawę, którą nazwała „grobowym sabotażem” w podmorskich kablach energetycznych i internetowych.

Zarzuca się, że tankowiec Eagle S należy do tak zwanej floty cieni składającej się ze starzejących się tankowców, która stara się uniknąć sankcji nałożonych na Rosję.

Załoga straży przybrzeżnej weszła na pokład zarejestrowanego na Wyspach Cooka statku i popłynęła nim na wody fińskie.

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Włoski dziennikarz zatrzymany przez Iran
Dwóch marynarzy ginie podczas wyścigu na osobnych jachtach

Rosja mogła przez pomyłkę zestrzelić samolot pasażerski

Zbiornikowiec Eagle S przepłynął kabel energetyczny Estlink 2 w środę o godzinie 10:26, jak wynika z przeglądu danych śledzenia statków MarineTraffic przeprowadzonego przez agencję Reuters.

To było w tym samym czasie, kiedy Fingrid powiedział, że nastąpiła przerwa w dostawie prądu.

Podejrzewa się, że kotwica statku Eagle S spowodowała szkody – poinformował fiński nadawca państwowy Yle, powołując się na oświadczenia policji.

Jak podają w oddzielnych oświadczeniach, zarówno rządy Finlandii, jak i Estonii odbyły w czwartek nadzwyczajne spotkania w celu oceny sytuacji.

Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości 832 mil (1340 km) i przystąpiła do NATO w 2023 r., porzucając obowiązującą od kilkudziesięciu lat politykę neutralności.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj