Niemieckie samoloty bojowe potrafiące śledzić rosyjskie okręty podwodne zaczną operować u wybrzeży Szkocji już w przyszłym roku w ramach „przełomowego” paktu obronnego między Londynem a Berlinem.

Nowe porozumienie – które ma zostać podpisane w środę przez sekretarza obrony Johna Healeya i jego niemieckiego odpowiednika – utoruje również drogę niemieckiemu przedsiębiorstwu obronnemu do otwarcia fabryki w Wielkiej Brytanii, która będzie produkować lufy do dział artyleryjskich.

Będzie to pierwszy raz od dziesięciu lat produkcja takiej broni w Wielkiej Brytanii – mimo że pilna potrzeba rozszerzenia zdolności produkcyjnych tego rodzaju została ujawniona prawie trzy lata temu w wyniku inwazji Rosji na pełną skalę Ukraina.

„Kamień milowy”

W ramach dalszego pogłębiania współpracy wojskowej Wielka Brytania i Niemcy będą współpracować nad budową nowych rakiet dalekiego zasięgu, zdolnych razić cele z większą precyzją i odległością niż brytyjsko-francuskie pociski manewrujące Storm Shadow.

Ludzie robią sobie selfie w pobliżu okrętów podwodnych rosyjskiej marynarki wojennej podczas Międzynarodowego Pokazu Obrony Morskiej w czerwcu 2024 r. Fot: Reuters
Obraz:
Ludzie robią sobie selfie w pobliżu okrętów podwodnych rosyjskiej marynarki wojennej podczas Międzynarodowego Pokazu Obrony Morskiej w czerwcu 2024 r. Fot: Reuters

Healey określił tak zwane porozumienie Trinity House jako „kamień milowy” w stosunkach Wielkiej Brytanii z Niemcami i stwierdził, że pomoże ono wzmocnić bezpieczeństwo Europy.

„Zapewnia bezprecedensowy poziom nowej współpracy z niemieckimi siłami zbrojnymi i przemysłem, przynosząc korzyści naszemu wspólnemu bezpieczeństwu i dobrobytowi, chroniąc nasze wspólne wartości i wzmacniając naszą bazę przemysłu obronnego” – stwierdził w oświadczeniu.

Ministerstwo Obrony stwierdziło, że Wielka Brytania i Niemcy – które w odpowiedzi na decyzję prezydenta Rosji zwiększyły wydatki na obronę Władimira Putina wojna na Ukrainie – to „dwóch największych wydawców Europy na obronę”.

Śledź Sky News na WhatsApp
Śledź Sky News na WhatsApp

Bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z Wielkiej Brytanii i całego świata, śledząc Sky News

Kliknij tutaj

Ale Wielką Brytanię łączą także bliskie więzi obronne – oparte na konkretnych traktatach obronnych – z Francją.

Francuska armia to siła europejska najczęściej porównywana do Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę, że oba kraje są potęgami nuklearnymi i – co nie jest zaskakujące – znacznie większą gotowością do wykorzystania siły bojowej niż Niemcy w ciągu dziesięcioleci od zakończenia drugiej wojny światowej.

Boris Pistorius, niemiecki minister obrony, który przebywa w Wielkiej Brytanii, aby podpisać nowe porozumienie, powiedział, że Berlin i Londyn zbliżają się do siebie.

„Dzięki projektom w przestrzeni powietrznej, lądowej, morskiej i cybernetycznej wspólnie zwiększymy nasze zdolności obronne, wzmacniając w ten sposób europejski filar w ramach NATO„, powiedział.

„Nie możemy uważać bezpieczeństwa w Europie za coś oczywistego. Rosja toczy wojnę z Ukrainą, ogromnie zwiększa produkcję broni i wielokrotnie przeprowadzała ataki hybrydowe na naszych partnerów w Europie Wschodniej”.

Przeczytaj więcej ze Sky News:
„Globalne Południe” zainteresowane przyłączeniem do BRICS – ponieważ jest „głuchy” na antyrosyjską retorykę

Obejmuje to atakowanie kabli podmorskich, gazociągów i innej zanurzonej infrastruktury krytycznej.

Wielka Brytania i Niemcy zobowiązują się do współpracy w celu ochrony takich kabli na Morzu Północnym.

W ramach tych wysiłków wspólnie opracują „zdolności nadzoru podmorskiego”.

Planowana niemiecka flota samolotów szpiegowskich łowców łodzi podwodnych – morski samolot patrolowy P8-Poseidon – będzie również operować „okresowo” z bazy Królewskich Sił Powietrznych w Lossiemouth w Szkocji.

Dokładna data tej misji nie została jeszcze ustalona, ​​ponieważ pierwszy z samolotów zbudowanych przez amerykański koncern obronny Boeing ma wejść do służby w niemieckiej armii co najmniej do 2025 roku.

Niemieckie samoloty bojowe mogłyby w pewnym momencie zostać uzbrojone w brytyjskie torpedy.

Według Ministerstwa Obrony, niemieckie przedsiębiorstwo zbrojeniowe Rheinmetall otworzy w Wielkiej Brytanii fabrykę luf do dział artyleryjskich, co stworzy ponad 400 miejsc pracy.

Opisał porozumienie w sprawie obronności jako „pierwszy filar szerszego traktatu między Wielką Brytanią a Niemcami, do którego przyrzekł premier Keira Starmera i kanclerza Olafa Scholza w sierpniu”.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj