Podejrzewa się, że Izrael na przestrzeni lat przeprowadził szereg tajnych operacji, począwszy od eksplozji pagerów i krótkofalówek Hezbollahu, aż po cyberatak na irański obiekt nuklearny.
Izrael rzadko bierze odpowiedzialność za takie ataki – jego wojsko odmówiło komentarza urządzenie wybucha – ale mimo to doszło do szeregu skomplikowanych incydentów.
Jako skutki ataków z tego tygodnia W związku z tym, że sprawa nadal odbija się echem na Bliskim Wschodzie, Sky News przygląda się niektórym innym znaczącym operacjom z ostatnich sześciu dekad, w których potwierdzono lub podejrzewano udział Izraela.
Śledź najnowsze: Eksplozja przenośnych radioodbiorników w Libanie
2021: Atak na irański zakład nuklearny Natanz
W kwietniu 2021 r. Iran obwiniany Izrael za to, co według niej było atakiem na jeden z podziemnych obiektów nuklearnych.
Izrael nie przyznał się do tej sytuacji, jednak tamtejsze media szeroko informowały o tym, że to Izrael zorganizował niszczycielski cyberatak, który spowodował przerwę w dostawie prądu w Natanz oraz uszkodzenie tamtejszych wirówek (służących do rozdzielania izotopów uranu).
Były irański urzędnik powiedział wówczas, że w wyniku ataku wybuchł pożar, podczas gdy rzecznik prasowy wspomniał o „możliwej niewielkiej eksplozji”.
2020: Mohsen Fakhrizadeh
Irański naukowiec zajmujący się energią jądrową został zamordowany w Iranie przez karabin maszynowy zdalnie sterowany zamontowany na samochodzie.
Mohsen Fakhrizadeh podróżował kuloodpornym samochodem obok trzech pojazdów służb bezpieczeństwa, gdy usłyszał odgłos przypominający strzały uderzające w jego samochód.
Po tym, jak opuścił pojazd, kierowca Nissana wyposażony w zdalnie sterowany karabin maszynowy otworzył ogień, zabijając go.
2010: Stuxnet
Stuxnet to potężny robak komputerowy, o którym powszechnie uważa się, że został zaprojektowany przez wywiad USA i Izraela. Uważa się, że zablokował on kluczową część irańskiego programu nuklearnego.
Odkryty w 2010 r. Stuxnet został stworzony w celu zniszczenia wirówek, które Iran wykorzystywał do wzbogacania uranu w ramach swojego programu zbrojeniowego.
Podobno robaka dostarczono do zakładu w Natanz na pamięci USB przez irańskiego podwójnego agenta pracującego dla Izraela.
2010: Zabójstwo Mahmouda al Mabhouha
Mahmoud al-Mabhouh, wysoko postawiony członek Hamasu, zginął w pokoju hotelowym w Dubaju podczas operacji przypisywanej agencji szpiegowskiej Mossad, której jednak Izrael nigdy nie uznał.
Wielu z 26 domniemanych zabójców zostało uchwyconych przez kamery w przebraniu turystów.
Czytaj więcej:
Czym jest Hezbollah i jak potężna jest jego armia?
Firma z Budapesztu powiązana z wybuchowymi pagerami
2000: Samih Malabi
Aktywista Fatahu z obozu dla uchodźców Kalandia pod Ramallah zginął, gdy obok jego głowy eksplodował telefon komórkowy podłożony ładunkiem wybuchowym.
1997: Próba zabójstwa przywódcy Hamasu
Agenci Mossadu próbowali zabić ówczesnego przywódcę Hamasu, Khaleda Meshaala, w Ammanie w Jordanii.
Dwóch agentów przedostało się do Jordanii, posługując się fałszywymi kanadyjskimi paszportami, i otruło Mashaala, umieszczając urządzenie przy jego uchu.
Zostali schwytani wkrótce potem, a król Jordanii zagroził unieważnieniem wciąż świeżego porozumienia pokojowego, jeśli Mashaal umrze. Izrael ostatecznie wysłał antidotum, a izraelscy agenci wrócili do domu.
1996: Yahya Ayyash
Yahya Ayyash, nazywany „inżynierem” ze względu na mistrzostwo w konstruowaniu bomb dla Hamasu, zginął, odbierając sfałszowaną rozmowę telefoniczną w Strefie Gazy.
Jego zabójstwo wywołało serię śmiercionośnych zamachów bombowych na autobusy w Izraelu.
1972: Bassam Abu Sharif
Został ranny w Bejrucie, gdy otworzył paczkę zawierającą książkę, w której umieszczono bombę, która eksplodowała.
Był rzecznikiem Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP).
Przeżył, ale stracił kilka palców, stracił słuch na jedno ucho i był ślepy na jedno oko.
1972: Mahmud Hamshari
Przedstawiciel Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) zginął w Paryżu w 1972 r., gdy bomba została podłożona pod telefonem i zdetonowana zdalnie.
1960: Adolf Eichmann
Być może najsłynniejsza operacja izraelskiego wywiadu Mossadu miała miejsce w 1960 roku, kiedy izraelscy szpiedzy zatrzymali Adolfa Eichmanna.
Niemiecki funkcjonariusz nazistowski był jednym z głównych organizatorów Holokaustu.
Został schwytany przez siły alianckie w 1945 r., ale uciekł i osiedlił się w Argentynie, skąd ostatecznie wytropił go Mossad.