Zdjęcia satelitarne uchwyciły tydzień temu przycumowany do rosyjskiego portu statek towarowy pływający pod banderą rosyjską, podejrzewany o transport rakiet balistycznych z Iranu.

Źródło ukraińskie poinformowało stację Sky News, że statek Port Ola 3 wysłał 225 rakiet balistycznych krótkiego zasięgu przez Morze Kaspijskie Rosja do wykorzystania w wojnie w Ukraina.

Według źródła statek przybył do rosyjskiego portu 4 września.

Najnowsze informacje o wojnie na Ukrainie: Rosja rozpoczyna „znaczącą kontrofensywę”

Zdjęcia satelitarne przeanalizowane przez zespół Sky News Data & Forensics przedstawiają statek widziany tego dnia w Porcie Olja w obwodzie astrachańskim, w południowej Rosji, nad Morzem Kaspijskim.

Dane śledzenia statków pokazują, że Port Olya 3 znajdował się w irańskim porcie Amirabad zaledwie sześć dni wcześniej, 29 sierpnia.

Ukraińskie źródło podało, że po przybyciu do Rosji rakiety balistyczne Fateh-360, o zasięgu ponad 70 mil, zostały załadowane na duży pociąg towarowy.

Zdjęcie statku w porcie, wykonane przez satelitę Maxar, zostało wykonane 4 września o godzinie 07:51 UTC (uniwersalny czas koordynowany).

MAXAR 01 - Zdjęcie satelitarne przedstawia różne łodzie w rosyjskim porcie Olya. Źródło - Maxar
Obraz:
To szersze zdjęcie satelitarne, również zrobione 4 września, pokazuje Port Olya 3 obok innych statków w rosyjskim porcie. Fot.: Maxar

Dwa dni później kolejne zdjęcie satelitarne pokazało, że statek opuścił port.

Od 29 sierpnia nie udostępniono żadnych danych. Sześć dni po tym, jak statek ostatnio udostępnił swoją pozycję, przybył do rosyjskiego portu.

Regularnie widzimy, jak statki wyłączają śledzenie, aby ukryć ruchy. Międzynarodowa Organizacja Morska wymaga transponderów AIS na każdym statku o masie brutto 300 ton lub większej.

Na Morzu Kaspijskim coraz częściej zdarzają się statki niemożliwe do wyśledzenia, ponieważ Iran i Rosja nadal handlują bronią. Ta strategia została nazwana „ciemnymi portami”.

Ograniczone dostępne dane wskazują, że Port Olya 3 regularnie kursuje między Iranem a Rosją.

Nie jest jasne, dokąd trafiły rakiety balistyczne po ich przybyciu do rosyjskiego portu.

PORT OLYA 3 30-DNIOWE ŚLEDZENIE - Dane śledzenia ruchu morskiego z serwisu marinetraffic pokazują poprzednie trasy statku
Obraz:
Dane śledzenia ruchu morskiego z serwisu MarineTraffic pokazują poprzednie trasy statku

Według ukraińskiego źródła, istnieje przypuszczenie, że zostaną oni wysłani na poligon wojskowy o nazwie Ashuluk w celu przeprowadzenia testów i dalszego szkolenia przed użyciem na polu bitwy.

Rewelacje te pojawiły się po tym, jak Anthony Blinken, sekretarz stanu USA, ogłosił we wtorek, że USA uważają, iż armia rosyjska otrzymała dostawy irańskich rakiet balistycznych Fatah-360.

Iran i Rosja zaprzeczyły tym twierdzeniom.

Pan Blinken powiedział, że żołnierze rosyjscy zostali przeszkoleni w zakresie rozmieszczania amunicji i ostrzegł, że rosyjscy dowódcy „prawdopodobnie użyją jej w ciągu kilku tygodni na Ukrainie przeciwko Ukraińcom”.

PORT OLYA 3 2023 - Zdjęcie archiwalne Port Olya 3 wykonane w 2023 roku. Źródło: Artyom Mulyavka
Obraz:
Zdjęcie archiwalne Port Olya 3 wykonane w 2023 roku. Fot.: Artyom Mulyavka

Sky News i inne organizacje informacyjne podały w sobotę, że Kreml otrzymał rakiety wbrew ostrzeżeniom Zachodu.

To poważny krok naprzód w kwestii znaczącej już pomocy wojskowej udzielanej przez Iran swojemu sojusznikowi, która do tej pory obejmowała drony bojowe, amunicję i pociski artyleryjskie – pomocy, która już wcześniej wywołała zaostrzenie sankcji ze strony Zachodu i oburzenie.

Pan Blinken nazwał dostawy rakiet balistycznych „dramatyczną eskalacją”.

Aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo, użyj przeglądarki Chrome

„Rosja otrzymała irańskie rakiety”

Waszyngton i Londyn nałożyły następnie serię nowych sankcji na Iran, obejmujących m.in. szereg statków towarowych oskarżonych o udział w transporcie broni z Iranu do Rosji.

Port Olya 3 znalazł się na najnowszej liście statków objętych sankcjami USA.

Oprócz sankcji rosną oczekiwania, że ​​dostarczenie przez Iran rakiet balistycznych do Rosji skłoni USA i Wielką Brytanię do zezwolenia Ukrainie na wystrzeliwanie amerykańskich i brytyjskich rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Rosji.

Do tej pory nie wyrażono na to zgody, mimo narastających próśb Kijowa, który obawia się reakcji Rosji.

Czytaj więcej:
Iran „wysyła setki rakiet do Rosji”
Analiza: Powiązania Rosji z Iranem stają się coraz silniejsze

Pan Blinken i jego brytyjski odpowiednik David Lammy przybędą w środę na Ukrainę, aby porozmawiać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat jego wniosku o zezwolenie na użycie rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Rosji.

Wyniki spotkania zostaną przedstawione prezydentowi USA Joe Bidenowi i brytyjskiemu premierowi Sir Keirowi Starmerowi. Obaj przywódcy spotkają się w piątek w Waszyngtonie, gdzie prawdopodobnie zapadną decyzje w sprawie użycia brytyjskich i amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Rosji.

W odpowiedzi na zarzuty dotyczące dostarczania pocisków balistycznych, starszy dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), generał brygady Fazlollah Nozari, zaprzeczył tym oskarżeniom, jak podała Irańska Agencja Prasowa ds. Pracy, nazywając je „rodzajem wojny psychologicznej”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że widział raport, ale nie wszystkie doniesienia są prawdziwe.

Source link