Archeolodzy odkryli tysiące nieznanych wcześniej starożytnych budowli, w tym piramidy, ukryte głęboko w meksykańskiej dżungli.
W południowym stanie Campeche na półwyspie Jukatan odkryto ponad 6600 budowli związanych z cywilizacją Majów.
Eksperci przeanalizowali dane lidarowe, metodę skanowania terenu z góry za pomocą laserów.
Majowie byli jedną z najbardziej dominujących cywilizacji w Mezoameryce i budowali miasta z wyszukanymi budynkami ceremonialnymi i masywnymi kamiennymi piramidami, co obecnie znamy jako Meksyk, Honduras, Gwatemala I Salwador.
Piramidy – podobnie jak te w Calakmul, w meksykańskim stanie Campeche – odkryli naukowcy pod kierownictwem Luke’a Aulda-Thomasa z Uniwersytetu Tulane, Nowy Orlean.
„Przez długi czas nasza próbka cywilizacji Majów liczyła w sumie kilkaset kilometrów kwadratowych… i została wykonana przez archeologów, którzy pieczołowicie chodzili po każdym metrze kwadratowym, wycinając roślinność maczetami” – powiedział.
Zamiast jednak rozmieszczać zespoły w terenie, archeolodzy w swoim zespole przeanalizowali istniejące dane mapowe na obszarze 47 mil kwadratowych.
Odkryli anomalie w krajobrazie – odsłaniając piramidy, domy i inną infrastrukturę Majów.
Ich wyniki, opublikowane w czasopiśmie Antiquity, ukazały gęsty, zróżnicowany szereg całkowicie niezbadanych osad Majów rozsianych po całym regionie.
Obejmowało całe miasto, które zespół nazwał Valeriana, na cześć pobliskiej laguny słodkowodnej.
Ośrodek miejski obejmował dwa główne ośrodki „architektury monumentalnej, połączone ciągłym gęstym osadnictwem i inżynierią krajobrazu”.
„Nie znaleźliśmy jedynie obszarów wiejskich i mniejszych osiedli” – powiedział Auld-Thomas.
„Znaleźliśmy także duże miasto z piramidami tuż obok jedynej autostrady w okolicy, w pobliżu miasta, w którym ludzie od lat aktywnie uprawiają ziemię wśród ruin”.
„Rząd nigdy się o tym nie dowiedział; społeczność naukowa nigdy się o tym nie dowiedziała” – i przewidywał – „jest o wiele więcej do odkrycia”.
W zeszłym roku meksykańska drużyna odkrył starożytne miasto Majów przypuszcza się, że datowano je na rok 1000 n.e. w tym samym regionie.
Jednak w przeciwieństwie do badaczy amerykańskich ta grupa nie odniosła korzyści z technologii lidarowej. Aby odkryć starożytne miejsce, przeszli 60 km dróg porośniętych gęstą roślinnością.
Przeczytaj więcej ze Sky News:
Matka Leviego Davisa „zdecydowana walczyć o prawdę”
Dlaczego góra Fuji ustanawia nowy rekord?
Co wiemy o prawdziwej Kamali Harris
Starożytna cywilizacja Majów osiągnęła swój szczyt w latach 300–900 n.e., a potomkowie nadal żyją w tym regionie.