Sportowiec transseksualny, który w przeszłości zdobył 11 tytułów mistrza kraju w kategorii mężczyzn, zakwalifikował się do półfinału biegu kobiet na 400 metrów T12 podczas Igrzysk Paraolimpijskich.
Niewidoma Włoszka Valentina Petrillo zajęła drugie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym w Paryżu, jednak z czasem 58,35 sekundy awansowała na szóstą najszybszą biegaczkę.
Bez przewodnika nieco odstawała od rywalek, jednak pod koniec przyspieszyła i zapewniła sobie miejsce w kolejnym etapie zawodów.
50-latek w poniedziałkowy wieczór wystąpi w półfinale na Stade de France, a wyścig o medale zaplanowano na wtorek.
Urodzona w Neapolu Petrillo, która przeszła transformację w 2019 r., jest uważana za jedną z pierwszych osób otwarcie przyznających się do swojej płci Paraolimpijczycy.
Zdiagnozowano u niej chorobę Stargardta, gdy miała 14 lat, chorobę siatkówki powodującą postępującą utratę wzroku. Pani Petrillo początkowo zrezygnowała z biegania, ale od 41. roku życia bierze udział w zawodach parasportowych.
Pani Petrillo zdobyła brązowe medale w biegach mistrzostw świata na 200 i 400 metrów w 2023 roku, uzyskując czasy odpowiednio 26,31 i 58,24 sekundy.
Powiedziała: „Od dziś nie chcę już słyszeć nic o dyskryminacji, uprzedzeniach wobec osób transseksualnych.
„Mnóstwo ludzi umiera tylko dlatego, że są trans, ludzie są zabijani, bo są trans, ludzie popełniają samobójstwo, bo są trans i tracą pracę, albo (oni) nie są uwzględniani w sporcie. Ale ja dałem radę. Jeśli ja dałem radę, każdy da radę”.
Wcześniej wyraziła nadzieję na otrzymanie „miłości” we Francji, stwierdzając jednocześnie, że „sprawiedliwym” posunięciem byłoby pozwolenie jej na rywalizację.
„Atmosfera na stadionie jest wspaniała, to po prostu spełnienie marzeń” – dodał Petrillo.
„W końcu tu jesteśmy, jest 2 września 2024, zapiszmy tę historyczną datę (w naszym kalendarzu).
„Myślałem o Paryżu od dnia, w którym dowiedziałem się, że nie pojadę do Tokio (na Paraolimpiadę) 1 sierpnia 2021 r. – był to najwspanialszy dzień dla włoskiej lekkoatletyki, kiedy to Jacobs (Lamont Marcell, 100 metrów) i Tamberi (Gianmarco, skok w dal) zdobyli złoto.
„I teraz jestem tutaj. Nareszcie udało mi się”.
Czytaj więcej:
Wszystko, co musisz wiedzieć o paraolimpiadzie
Uroczystość otwarcia w zdjęciach
Rekordowa liczba złotych medali na ParaolimpiadzieGB
Obecnie nie ma jednolitego stanowiska w sprawie integracji osób transpłciowych, a Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zezwala międzynarodowym organom zarządzającym sportem na ustalanie własnej polityki.
Zgodnie z zasadami World Para Athletics, zawodniczka, która jest prawnie uznana za kobietę, może rywalizować w kategorii, do której kwalifikuje ją jej niepełnosprawność.
Holenderska lekkoatletka transseksualna Ingrid van Kranen, która zmarła w 2021 r., zajęła dziewiąte miejsce w finale rzutu dyskiem kobiet podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio 2016.
Debiut pani Petrillo nastąpił kilka tygodni po tym, jak Imane Khelif, algierska medalistka olimpijska w boksie, stanęła w obliczu intensywnej krytyki z powodu fałszywych oskarżeń na temat jej płci.