Sojusznik Donalda Trumpa Matt Gaetz wycofał swoje nazwisko z kandydatury na kolejnego prokuratora generalnego USA.
Gaetz, kontrowersyjny wybór na najwyższego urzędnika prawnego w kraju, stwierdził, że jego wybór „niesprawiedliwie odwraca uwagę” od przejścia administracji Trumpa do Białego Domu.
Republikanin z Florydy stanął w obliczu kontroli w związku z wcześniejszymi zarzutami dotyczącymi handlu ludźmi w celach seksualnych, które badał departament, na którego czele został wybrany przez prezydenta-elekta.
W poście na platformie mediów społecznościowych X powiedział: „Nie ma czasu do stracenia na niepotrzebnie przedłużającą się bójkę w Waszyngtonie, dlatego wycofuję swoje nazwisko z rozważań, aby móc pełnić funkcję prokuratora generalnego. Departament Sprawiedliwości (Departament Sprawiedliwości) Trumpa musi być na miejscu i gotowy pierwszego dnia.
„Pozostanę w pełni zaangażowany w to, aby Donald Trump odniósł największe sukcesy jako prezydent w historii. Zawsze będę zaszczycony, że prezydent Trump nominował mnie na szefa Departamentu Sprawiedliwości i jestem pewien, że uratuje Amerykę”.
Trump napisał w poście na swoim portalu społecznościowym Truth Social, że przed Gaetzem „cudowną przyszłość”.
„Bardzo doceniam ostatnie wysiłki Matta Gaetza w uzyskaniu zgody na stanowisko prokuratora generalnego” – napisał.
„Radził sobie bardzo dobrze, ale jednocześnie nie chciał odwracać uwagi administracji, którą darzą wielkim szacunkiem”.
Gaetz był już wcześniej objęty prawie trzyletnim dochodzeniem Departamentu Sprawiedliwości w sprawie zarzutów dotyczących handlu ludźmi w celach seksualnych z udziałem 17-letniej dziewczynki, które zakończyło się w lutym 2023 r. bez postawienia mu żadnych zarzutów karnych.
Zawsze zaprzeczał oskarżeniom.
Był również badany przez Komisję Etyki Izby Reprezentantów w związku z szerszymi zarzutami, w tym dotyczącymi niewłaściwego zachowania na tle seksualnym, używania nielegalnych narkotyków i przyjmowania niewłaściwych prezentów.
Dochodzenie umorzono w środę 13 listopada, kiedy Gaetz opuścił Kongres – jedyne forum, w którym komisja ma jurysdykcję.
Senacka Komisja Etyki znajduje się w impasie, jeśli chodzi o możliwość publikacji jej raportu.
Bezpośrednio po wyborze przez Trumpa Gaetza na szefa Departamentu Sprawiedliwości wielu senatorów było sceptycznych, czy uzyska wystarczającą liczbę głosów, aby uzyskać poparcie większości w kontrolowanym przez Republikanów Senacie.
Wycofanie się Gaetza jest ciosem dla wysiłków Trumpa zmierzających do zainstalowania w nowej administracji niezłomnych lojalistów i pierwszą oznaką, że może spotkać się z oporem ze strony członków własnej partii.