Ambasador Izraela w Waszyngtonie twierdzi, że porozumienie o zawieszeniu broni kończące walki między Izraelem a Hezbollahem z siedzibą w Libanie może zostać osiągnięte „w ciągu kilku dni”.

Ambasador Mike Herzog powiedział w poniedziałek radiu izraelskiej armii, że pozostały „punkty do sfinalizowania” i że jakakolwiek umowa wymaga zgody rządu. Powiedział jednak, że „jesteśmy blisko porozumienia” i że „może to nastąpić w ciągu kilku dni”.

Wśród pozostałych kwestii pozostaje izraelskie żądanie zastrzeżenia prawa do działania, gdyby Hezbollah naruszył swoje zobowiązania wynikające z powstającego porozumienia. Porozumienie ma na celu wypchnięcie wojsk Hezbollahu i Izraela z południowego Libanu.

Izrael oskarża Hezbollah o niezastosowanie się do rezolucji ONZ, która zakończyła wojnę w 2006 roku między stronami, które wydały podobne postanowienia, i Izrael obawia się, że Hezbollah może przeprowadzić transgraniczny atak w stylu Hamasu z południowego Libanu, jeśli utrzyma tam silną obecność. Liban twierdzi, że Izrael również naruszył rezolucję z 2006 roku. Liban skarży się, że wojskowe odrzutowce i statki morskie wkraczają na terytorium Libanu, nawet jeśli nie toczy się tam aktywny konflikt.

Nie jest jasne, czy Liban zgodzi się na to żądanie.

Optymizm wokół porozumienia pojawił się po tym, jak w zeszłym tygodniu czołowy wysłannik USA przeprowadził rozmowy między stronami, próbując sfinalizować porozumienie.

Hezbollah zaczął atakować Izrael 8 października 2023 r., dzień po nalocie Hamasu na południowy Izrael, rozpoczynając ponad rok walk. Przerodziło się to w wojnę totalną we wrześniu z masowymi izraelskimi nalotami w Libanie, a później izraelskim wtargnięciem lądowym na południe kraju.

Hezbollah wystrzelił tysiące rakiet w kierunku izraelskich miast i miasteczek, w tym około 250 w niedzielę.

___

Oto najnowsze:

Izraelska grupa praw człowieka oskarża władze więzienne o nieudolność palestyńskich więźniów po wybuchu epidemii świerzbu

TEL AVIV, Izrael – Izraelska grupa praw człowieka podała w poniedziałek, że ponad jedna czwarta wszystkich palestyńskich więźniów przetrzymywanych obecnie przez Izrael zaraziła się świerzbem od czasu wykrycia ogniska choroby w maju, i oskarżyła władze więzienne o niewłaściwą opiekę i zapobieganie.

Lekarze na rzecz Praw Człowieka w Izraelu poinformowali, że ponad 2800 więźniów zaraziło się wysypką, a ponad 1700 nadal jest aktywnie zakażonych. Grupa stwierdziła, że ​​epidemię zaobserwowano w pięciu różnych ośrodkach detencyjnych. Powołuje się na dane, które, jak twierdzi, pochodzą z izraelskiej służby więziennej.

Grupa oświadczyła, że ​​złożyła petycję prawną wzywającą służbę więzienną do „wykorzenienia epidemii świerzbu”, zarzucając władzom „niewdrożenie powszechnie uznanych interwencji medycznych niezbędnych do powstrzymania epidemii”.

Stwierdzono, że podczas poniedziałkowej rozprawy sądowej służba więzienna oświadczyła, że ​​zapewni wdrożenie planu leczenia więźniów i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. Służba więzienna stwierdziła, że ​​sąd anulował petycję, ponieważ więzienia wykazały, że radzą sobie z epidemią w „systematyczny i dokładny” sposób.

Nadav Davidovich, izraelski ekspert ds. zdrowia publicznego, który napisał analizę medyczną na potrzeby postępowania sądowego tej grupy, powiedział, że wybuch epidemii był wynikiem przeludnienia w więzieniach i widocznego zaniedbania ze strony władz więziennych. Powiedział, że takim epidemiom można by zapobiec, gdyby więźniowie byli przetrzymywani „w bardziej rozsądnych warunkach”. Dodał, że gdyby pierwsze infekcje były leczone w razie potrzeby, można byłoby uniknąć takiej epidemii.

Lekarze na rzecz Praw Człowieka-Izrael powiedzieli również, że Izraelska Służba Więzienna jako powód odkładania wizyt prawników i rozpraw więźniów podała świerzb. Stwierdzono, że kroki te „naruszają prawa więźniów i służą raczej jako środek karny niż reakcja na zdrowie publiczne”.

Skrajnie prawicowy minister bezpieczeństwa narodowego Izraela Itamar Ben-Gvir, który nadzoruje więzienia, przechwalał się zaostrzeniem warunków do absolutnego minimum wymaganego przez prawo.

Libański polityk oskarża Izrael o wzmożenie bombardowań w celu wymuszenia ustępstw

BEJRUT — Wiceprzewodniczący parlamentu Libanu oskarżył Izrael o wzmożenie bombardowań Libanu w celu wywarcia nacisku na rząd, aby poszedł na ustępstwa w pośrednich negocjacjach o zawieszeniu broni z Hezbollahem.

Elias Bousaab, sojusznik tej grupy bojowników, powiedział w poniedziałek, że presja wzrosła, ponieważ „zbliżamy się do godziny decydującej o osiągnięciu zawieszenia broni”.

„Jesteśmy optymistami i jest nadzieja, ale w przypadku osoby takiej jak (premier Izraela Benjamin Netanjahu) nic nie jest pewne” – powiedział Bousaab dziennikarzom.

Izrael przeprowadził w ostatnich dniach ciężkie ataki w środkowym Bejrucie, podczas gdy Hezbollah wzmógł ogień rakietowy w stronę Izraela.

Stany Zjednoczone próbują wynegocjować porozumienie, na mocy którego bojownicy Hezbollahu i siły izraelskie wycofają się z południowego Libanu, a wojska libańskie będą patrolować region wraz z siłami pokojowymi ONZ.

Izrael zażądał swobody działania w celu uderzenia w Hezbollah, jeśli naruszy on zawieszenie broni, ale Bousaab powiedział, że nie jest to częścią wyłaniającego się porozumienia.

Powiedział także, że Izrael zgodził się, aby Francja była częścią komitetu nadzorującego zawieszenie broni po naleganiach urzędników libańskich. Nie było natychmiastowego potwierdzenia ze strony izraelskiej.

Izrael sprzeciwił się włączeniu Francji do komisji w związku z ubiegłotygodniową decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu tej rezolucji nakazy aresztowania Netanjahujego były minister obrony i dowódca wojskowy Hamasu.

Francja oświadczyła, że ​​popiera Trybunał. Stwierdzono, że kwestia aresztowania Netanjahu, gdyby postawił stopę na francuskiej ziemi, jest „złożoną kwestią prawną”, którą należy rozwiązać.

Urzędnicy palestyńscy twierdzą, że siły izraelskie zabiły 2 osoby, w tym 13-latka, na okupowanym Zachodnim Brzegu

JEROZOLIMA – Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że siły izraelskie zabiły dwie osoby, w tym 13-latkę, na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Izraelskie wojsko powiedziało, że w nocy obaj rzucili materiały wybuchowe na siły zbrojne w pobliżu palestyńskiego miasta Yabad, na co siły odpowiedziały otwarciem ognia.

Ministerstwo Zdrowia zidentyfikowało tę dwójkę jako 13-letniego Mohammeda Hamarsheha i 20-letniego Ahmada Zayda. Nie ujawniło szczegółów dotyczących okoliczności ich śmierci.

Był to ostatni rozlew krwi na Zachodnim Brzegu, który podczas 13-miesięcznej wojny w Gazie stanął w obliczu fali przemocy. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że zginęło prawie 800 osób, w tym ponad 160 w wieku 18 lat i młodszych.

Wielu zginęło w walkach z izraelskim wojskiem, ale zginęli także Palestyńczycy rzucający kamieniami i inne osoby nie biorące udziału w konfrontacjach. Od początku wojny w Gazie wzrosła także liczba palestyńskich ataków na Izraelczyków na Zachodnim Brzegu.

Rząd Izraela nakazuje podmiotom publicznym zaprzestanie zamieszczania reklam w gazecie Haaretz

JEROZOLIMA – Rząd Izraela nakazał wszystkim podmiotom publicznym zaprzestanie zamieszczania reklam w gazecie Haaretz, która znana jest z krytycznego relacjonowania działań Izraela na terytoriach palestyńskich.

Minister komunikacji Shlomo Karhi powiedział w niedzielę, że rząd zatwierdził jego propozycję po tym, jak wydawca „Haaretz” wezwał do nałożenia sankcji na Izrael i nazwał palestyńskich bojowników „bojownikami o wolność”.

„Opowiadamy się za wolną prasą i wolnością słowa, ale także za swobodą rządu w decydowaniu o niefinansowaniu podburzania przeciwko Państwu Izrael” – napisała Karhi na platformie społecznościowej X.

Noa Landau, zastępca redaktora naczelnego „Haaretz”, oskarżyła premiera Benjamina Netanjahu o „działanie na rzecz uciszenia niezależnych i krytycznych mediów”, porównując go do autokratycznych przywódców w innych krajach.

Haaretz regularnie publikuje dziennikarstwo śledcze i felietony krytyczne wobec nich Trwająca pół wieku okupacja Izraela ziem, których Palestyńczycy chcą dla przyszłego państwa.

Krytycznie odnosi się także do postępowania Izraela w wojnie w Gazie w czasie, gdy większość lokalnych mediów wspiera wojnę i w dużej mierze ignoruje cierpienia palestyńskiej ludności cywilnej.

W zeszłym miesiącu w przemówieniu wygłoszonym w Londynie wydawca Haaretz Amos Schocken powiedział, że Izrael narzucił „okrutny reżim apartheidu” na Palestyńczyków i walczył z „palestyńskimi bojownikami o wolność, których Izrael nazywa „terrorystami”.

Później wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że ponownie rozważył swoje uwagi.

„Gwoli ścisłości, Hamas nie jest bojownikiem o wolność” – napisał w X. „Powinienem był powiedzieć: wykorzystywanie terroryzmu jest nielegalne. Źle zrobiłem, że tego nie powiedziałem.

Najwyższy przywódca Iranu uważa, że ​​Netanjahu powinien zostać „skazany na śmierć”

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie — Najwyższy przywódca Iranu zasugerował, że izraelski premier Benjamin Netanjahu powinien zostać „skazany na śmierć” za jego rolę w toczących się wojnach w Strefie Gazy przeciwko Hamasowi i Libanie.

Ajatollah Ali Chamenei wygłosił te uwagi w poniedziałek podczas wydarzenia, podczas którego rozmawiał z członkami Basidż, całkowicie ochotniczego ramienia paramilitarnej Gwardii Rewolucyjnej Iranu.

Chamenei nawiązał do decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela Yoava Gallanta.

„To, co reżim syjonistyczny zrobił w Gazie i Libanie, nie jest zwycięstwem, jest to zbrodnia wojenna. Teraz wydali nakaz aresztowania. To nie wystarczy!” – powiedział Chamenei, zgodnie z uwagami opublikowanymi przez państwową agencję informacyjną IRNA. „Netanjahu i zbrodniczy przywódcy tego reżimu muszą zostać skazani na śmierć”.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nie wydaje wyroków śmierci.

Chamenei upierał się także, że członkowie samozwańczej „Osi oporu” Iranu, jak palestyńska grupa bojowników Hamas i libański Hezbollah, staną się silniejsi po wojnie.

„Idioci nie powinni myśleć, że bombardowanie domów i szpitali w Gazie i Libanie jest zwycięstwem” – powiedział. „Wróg nie został zwycięzcą w Gazie i Libanie i nie będzie zwycięzcą”.

Associated Press

Source link