Obecnie trwa kampania mająca na celu nakłonienie Wielkiej Brytanii do zwrotu marmurów Elgina Grecjaco skłoniło niektórych do wezwania kraju do zwrotu wszystkich „skradzionych artefaktów”.
Marmury Elgina, zabrane z Akropolu w Atenach w 1801 roku przez szkockiego szlachcica Lorda Elgina, były wcześniej znane jako rzeźby Partenonu.
Następnie w 1816 roku Elgin sprzedał rzeźby rządowi brytyjskiemu za 35 000 funtów i umieszczono je w Muzeum Brytyjskie, gdzie pozostają wraz z innymi kontrowersyjnymi artefaktami.
Około połowa rzeźb pozostała w Londynie, ale są też fragmenty w Paryżu, Kopenhadze, Monachium, Wiedniu i Würzburgu.
W 2019 r. oskarżono Muzeum Brytyjskie bycia największym na świecie odbiorcą skradzionych dóbr przez Geoffreya Roberstona, członka doradcy królowej.
Jeśli nie widzisz ankiety powyżej, kliknij tutaj.
Powiedział: „Opiekunowie Muzeum Brytyjskiego stali się największymi na świecie odbiorcami skradzionego mienia, a przeważającej większości ich łupów nie wystawia się nawet publicznie.
„Pozwolenie na te buntownicze trasy jest hołdem dla tolerancji tej wielkiej instytucji, która byłaby jeszcze większa, gdyby umyła ręce od krwi i zwróciła łupy Elgina”.
Rzecznik greckiego rządu Pavols Marinakis powiedział, że doszło do „ponownego zjednoczenia” rzeźb jest „ciągłym żądaniem” z Muzeum Brytyjskim. Oficjalną prośbę o ich zwrot złożono po raz pierwszy w 1983 r. i od tego czasu odbyło się kilka dyskusji.
The strona Muzeum Brytyjskiego zawiera stronę zatytułowaną „konkurujące obiekty z kolekcji”, zawierającą wiele kontrowersyjnych artefaktów, w tym marmury Elgina, słynne głowy z Wysp Wielkanocnych i dzieła sztuki skradzione przez nazistów.
The rozdział poświęcony rzeźbom czytamy: „Rzeźby Partenonu stanowią integralną część tej historii i istotny element tej wzajemnie powiązanej kolekcji światowej, szczególnie w sposobie, w jaki przekazują wpływy między kulturami egipską, perską, grecką i rzymską.
„Udostępniamy tę kolekcję możliwie najszerszemu gronu odbiorców, wypożyczając obiekty na całym świecie oraz udostępniając w Internecie obrazy i informacje o ponad czterech milionach obiektów z kolekcji.
„Podejście Muzeum Akropolu i Muzeum Brytyjskiego uzupełniają się: Muzeum Akropolu zapewnia dogłębny wgląd w starożytną historię swojego miasta, Muzeum Brytyjskie oferuje poczucie szerszego kontekstu kulturowego i trwałą interakcję z sąsiednimi cywilizacjami Egiptu i Bliskiego Wschodu, które przyczyniły się do wyjątkowych osiągnięć starożytnej Grecji.”