Archeolodzy znaleźli dowody na istnienie zaginionej wyspy, która w epoce kamienia łupanego tętniła życiem ludzkim u wybrzeży Norfolk.
Korzystając ze specjalnego sprzętu do pogłębiania, naukowcy odkryli 100 artefaktów krzemiennych wykonanych przez ludzi między 15 000 a 8 000 lat temu.
Przedmioty – garść małych narzędzi do cięcia krzemienia i dziesiątki odłupków krzemiennych pochodzących z działalności wytwórczej – wydobyto z dna morskiego w trzech różnych miejscach na południowym wybrzeżu prehistorycznej zatopionej krainy.
Nowo odkryte miejsca znajdują się około 20 metrów pod wzburzonym Morzem Północnym, obok szeregu zatopionych ujść rzek.
Miejsca te znajdują się w odległości od 12 do 25 mil od wybrzeża Norfolk i oczekuje się, że będą zawierać setki cenniejszych artefaktów.
Oczekuje się, że artefakty rzucą światło na życie ludzi na starożytnej wyspie.
Odkrycia na Morzu Północnym są ekscytujące dla archeologów, ponieważ większość wczesnych artefaktów ludzkich na kontynencie Wielkiej Brytanii została zniszczona i zagubiona w historii; nowe stanowisko badawcze nie zostanie zniszczone przez tysiące lat działalności człowieka.
Kierownik badań archeologicznych na Morzu Północnym, profesor Vince Gaffney z Centrum Submerged Landscapes Centre na Uniwersytecie w Bradford, powiedział: „Nasze badania na dnie Morza Północnego mogą potencjalnie zmienić nasze rozumienie kultury epoki kamienia wewnątrz i wokół tego, co jest obecnie. Wielka Brytania i najbliższy kontynent.
„W miarę zagłębiania się w przeszłość zaczynamy coraz wyraźniej doceniać, jaki wpływ na ludzkość może mieć przyszły wzrost poziomu morza.
„Nasza współpraca ze społecznością farm wiatrowych na Morzu Północnym wpisuje się w wysiłki Wielkiej Brytanii mające na celu osiągnięcie zerowej emisji netto, a tym samym walkę z globalnym ociepleniem”, powiedział.