Donalda Trumpa rozważa zawarcie specjalnej umowy z Wielką Brytanią w celu potencjalnego zwiększenia wzrostu Brexitu Źródła podają, że Wielka Brytania prowadzi handel ze Stanami Zjednoczonymi.
Prezydent-elekt oświadczył, że chce podnieść cła na towary importowane z całego świata o 10%, a w przypadku towarów z Chin do 60%.
Były redaktor Financial Times, Lionel Barber, powołując się na źródło Trumpa, powiedział w mediach społecznościowych, że rozważane jest „specjalne” porozumienie USA z Wielką Brytanią.
Takie porozumienie okrzyknięto największą nagrodą za decyzję Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE, ale wysiłki na rzecz osiągnięcia porozumienia utknęły w martwym punkcie cztery lata temu.
Barber powiedział: „Trump uważa, że ani rządy torysów, ani laburzystów nic nie zrobiły Brexitu. Żadnego Singapuru na Atlantyku itp. Ustawi więc test, odciągając Wielką Brytanię dalej od dostosowania się do UE. Do ciebie, Keir (Starmer)!”
Charles Grant, dyrektor Centrum Reform Europejskich, powiedział: „Trump nienawidzi UE, ale całkiem lubi Wielką Brytanię. Mógłby zaoferować Brytyjczykom uprzywilejowaną pozycję (mniejsze cła?) w Europie, pod warunkiem, że będą się odróżniać od UE – i nie zbliżaj się do niego ściśle.”
Gubernator Demokratów w New Jersey Phil Murphy, który zna Trumpa osobiście, optymistycznie ocenił, co druga prezydentura Trumpa może oznaczać dla brytyjskiego eksportu, wskazując na Brexitu.
Murphy powiedział: „Gdybym miał spekulować, powiedziałbym, że istnieje droga dla Wielkiej Brytanii. UE i NATO jest mniejsza. Droga dla Wielkiej Brytanii wymaga ustalenia”.
Były premier Borisa Johnsona zasugerowane Donalda Trumpa „z pewnością” zawarłby umowę handlową z Wielką Brytanią. Powiedział, że po wynikach wyborów amerykańska giełda rośnie, a prezydent-elekt daje „nadzieję gospodarczą”.
Johnson w swojej kolumnie Daily Mail dodał: „A co z groźbą nałożenia ceł na Chiny i inne kraje, powiadacie. Cóż, powiedział to ostatnim razem – i zakończyło się zawarciem umowy o wolnym handlu z Pekinem.
„Donalda Trumpa z pewnością zawarłby umowę o wolnym handlu również z Wielką Brytanią – chociaż spodziewam się, że rząd Starmera jest zbyt żałosny, aby próbować”.
Rząd Partii Pracy ogłosił wcześniej, że jego priorytetami w handlu będzie zawarcie porozumień z Bahrajnem, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Arabią Saudyjską, ZEA, Indiami, IzraelKoreę Południową, Szwajcarię i Turcję, przy czym według doniesień pierwsze rundy negocjacji już się rozpoczęły.
Plany Partii Pracy dotyczące negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu (FTA) nie wspominają o Stanach Zjednoczonych, a rozmowy na temat ewentualnego porozumienia pozostają w zawieszeniu od 2020 r.
Odbyło się pięć rund negocjacji, zanim wysiłki osłabły Joe Bidena objął urząd w 2020 r. Kemi Badenoch, ówczesna sekretarz ds. biznesu, powiedziała w styczniu tego roku parlamentarnej Komisji Biznesu i Handlu, że „administracja Bidena nie zawiera umów o wolnym handlu”.
Wielka Brytania ma jednak umowy handlowe z poszczególnymi stanami USA. Tak zwane protokoły ustaleń zostały podpisane z Indianą, Karoliną Północną, Karoliną Południową, Oklahomą, Utah, stanem Waszyngton, Florydą i Teksasem.
Głównymi punktami spornymi poprzednich rozmów między obydwoma krajami był opór wobec otwarcia rynku brytyjskiego dla amerykańskiej wołowiny poddanej działaniu hormonów i chlorowanego kurczaka.
Brytyjski sekretarz ds. biznesu Jonathan Reynolds powiedział wcześniej, że Partia Pracy nie ma ochoty obniżać brytyjskich standardów żywności dla amerykańskich eksporterów, wynika z Politykaw którym zacytowano wypowiedź ówczesnego sekretarza ds. biznesu cieni, który stwierdził, że przyszłe porozumienie będzie „trudne” do osiągnięcia.
Jeśli Stany Zjednoczone zechcą wznowić rozmowy, Sir Keir może znaleźć się w trudnej sytuacji, w której Trump będzie chciał zbliżyć Wielką Brytanię, podczas gdy premier będzie starał się zresetować stosunki z Wielką Brytanią. Unia Europejska.