Jak podaje Financial Times, europejscy członkowie NATO zastanawiają się nad zwiększeniem docelowych wydatków z dwóch do trzech procent swojego PKB. Niektórzy komentatorzy argumentowali, że konieczne może być podniesienie docelowych wydatków do czterech procent, aby sprostać następującym zagrożeniom Inwazja Rosji na Ukrainę prawie trzy lata temu.
Wielka Brytania wydaje obecnie 2,3 procent swojego budżetu na obronność i choć rząd zobowiązał się podnieść tę kwotę do 2,5 procent, nie podał harmonogramu, kiedy to zrobi.
W ostatnich latach siły zbrojne Wielkiej Brytanii doświadczyły licznych cięć.
W latach 2009/10–2016/17 realne wydatki na obronę spadły o 22 procent, a armia brytyjska liczy obecnie zaledwie 76 950 pracowników w 2023 r. To spadek w porównaniu z 109 600 pracowników w 2000 r.
Jeśli wydatki na obronność wzrosną do trzech procent PKB, konieczne będzie zwiększenie wydatków z 54 miliardów funtów wydanych w zeszłym roku, co stanowiło zaledwie 2,3 procent PKB. zdaniem parlamentu.
Zwiększenie tej kwoty do trzech procent oznaczałoby, że potrzebnych będzie ogółem 70 miliardów funtów, a więc co najmniej kolejne 16,5 miliarda funtów.
Royal United Services Institute (Rusi) przewidywał, że może to być nawet 20 miliardów funtów. Na początku tego roku Rusi zwrócił uwagę, że Ministerstwo Obrony stoi w obliczu dużej luki w finansowaniu w bieżącym roku budżetowym oraz że w grudniu 2023 r. Krajowy Urząd Kontroli stwierdził deficyt w planie sprzętowym w wysokości 3 mln funtów na rok 2024/25 oraz dalszy deficyt w wysokości 3,9 GBP. mld w roku 2025/26.
Stwierdzono, że brytyjskie Ministerstwo Obrony będzie również musiało znaleźć dodatkowy 1 miliard funtów rocznie na sfinansowanie ponadbudżetowych kosztów rozliczeń wynagrodzeń dla sił zbrojnych za lata 2023 i 2024.
Dzieje się tak, jak powiedział Mark Rutte, sekretarz generalny sojuszu BBC ten amerykański prezydent-elekt Donalda Trumpa miał „słuszność”, nalegając na zwiększenie wydatków na obronę. W przeszłości Trump skarżył się, że europejscy członkowie NATO nie wpłacają sprawiedliwego udziału w sojuszu.
Rutte powiedział: „Moim apelem jest to, że jeśli macie dzieci, wnuki, jeśli uważacie, że należy zachować nasz sposób życia: demokrację, nasze wartości, to musimy priorytetowo potraktować obronę”.
Zapytany, czy obawia się, że prezydent-elekt Trump może odwrócić się od sojuszu międzynarodowego, jeśli Europa nie zwiększy wydatków na obronę, Rutte odpowiedział: „Wydamy więcej”.
Później dodał: „Nie chcę wydawać więcej z powodu Donalda Trumpa. Ma rację, że musimy wydawać więcej, miał rację i nadal ma rację.