Naukowcy sfotografowali gigantyczną gwiazdę 150 razy większą od Słońca, która ma czkawkę.

Pomimo tego, co przewidywano w teorii, rzadkie wydarzenie kosmiczne nigdy wcześniej nie widziano. Występuje tylko w ogromnych gwiazdach 60 do 150 razy większych od naszego Słońca.

Naukowcy twierdzą, że potwierdzenie istnienia „czkających” gwiazd to ogromny krok naprzód w zrozumieniu, jak działają większe gwiazdy i jak kształtują Wszechświat.

Doktor Charlotte Angus z Centrum Badań Astrofizycznych (ARC) wraz ze swoim zespołem prześledziła supernową za pomocą teleskopów z całego świata i udokumentowała „niestabilność par pulsacyjnych” (PPI), kiedy temperatura jądra wzrasta, a następnie kurczy się i rozszerza w ostatnich latach ich życia, „Niezależna” donosi.

Każdy impuls wystrzeliwuje mały kawałek materiału powłoki, który rozdziera rdzeń gwiazdy. Powłoki te mogą się zderzać i tworzyć rozbłyski światła – zaobserwowali to naukowcy. Gwiazda przeszła serię ekstremalnych impulsów w ciągu 50 dni przed eksplozją.

Kiedy zobaczyli gwiazdę po raz drugi, szybko się rozszerzała, co sugerowało, że eksplodowała, kończąc jej życie.

Dr Angus powiedział, że zderzenia są znacznie słabsze niż końcowy wybuch supernowej, co oznacza, że ​​wcześniej nie było możliwe potwierdzenie tej teorii.

Dodała: „W grudniu 2020 roku zidentyfikowaliśmy nową jasną supernową, obecnie nazwaną „SN2020acct”, w pobliskiej galaktyce spiralnej zwanej NGC 2981. Światło z SN2020acct zniknęło dość szybko.

„Ale w lutym 2021 roku ponownie zobaczyliśmy światło pochodzące z tego samego regionu galaktyki. Jest to bardzo niezwykłe, ponieważ supernowe zwykle nie pojawiają się ponownie.

„Po raz pierwszy w historii uzyskaliśmy obserwacje kandydata na PPI podczas zderzeń pocisków, co pozwoliło nam po raz pierwszy potwierdzić, że to naprawdę się dzieje.

„To, że dane odpowiadają przewidywaniom modelowania, jest niezwykle ekscytujące”.

W projekt zaangażowani byli także astronomowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz oraz astronomowie z trzech ostatnich badań – eksperymentu Young Supernova, przeglądu ATLAS i przeglądu PanSTARRS.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj