Głębinowy statek badawczy uchwycił kamerą stworzenie, które przebywa na Ziemi od… dinozaury.
Eksperci z Ocean Exploration Trust (OET) zaobserwowali nie tylko jednego, ale cztery osobniki palau nautilus podczas wyprawy po zachodnim Ocean Spokojny wyspa Palau.
Palau nautilus, występujący wyłącznie w wodach wokół Palau, należy do rodziny łodzików i jest postrzegany jako „żywa skamielina”, ponieważ pozostaje w dużej mierze niezmieniony od milionów lat.
Obserwacja na Kanale Niemieckim w pobliżu Palau jest pierwszą obserwacją dokonaną przez statek badawczy E/V Nautilus w ciągu 15 lat działalności na całym świecie i ponad 1000 nurkowań.
Jacob Ottaviani, inżynier wideo dokumentujący wyprawę, powiedział: „Przebywanie w furgonetce kontrolnej podczas naszej pierwszej obserwacji tego zwierzęcia było naprawdę niesamowite”.
„Wszyscy byli bardzo podekscytowani – można było poczuć zbiorową energię i dziecięcą radość – w końcu zobaczyli coś, na co wszyscy liczyli”.
Palau nautilus to rodzaj głowonoga, podobnie jak kalmary i ośmiornice. Mają wyraźne muszle składające się z szeregu komór wypełnionych gazem, które pomagają im utrzymać pływalność.
Często schodzą na głębokość 20–100 metrów i wolą przebywać w pobliżu skał lub koralowców, gdzie mogą ukryć się przed drapieżnikami. Ich nazwa „nautilus” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego żeglarza.
Na filmie udostępnionym przez OET można zobaczyć jednego z osobników palau nautilus korzystającego z napędu odrzutowego do poruszania się po dnie morskim.
Discover Wildlife cytuje Samanthę Wishnak, kierowniczkę wyprawy i koordynatorkę operacyjną w OET, która powiedziała: „Oprócz oczywistego kamienia milowego, jakim było zobaczenie łodzika na pokładzie tytułowego Nautilusa, surrealistyczne było także spotkanie zwierzęcia, którego budowa ciała i zachowanie prawie się nie zmieniły od czasu epoka dinozaurów.”
Dinozaury wędrowały po Ziemi od triasu, około 245 milionów lat temu, aż do wyginięcia pod koniec okresu kredowego, około 65 milionów lat temu.
Niewiele wiadomo na temat palau nautilus, który znajduje się na Czerwonej Liście gatunków zagrożonych IUCN jako gatunek bliski zagrożenia.
Migruje do płytszych wód po zmroku i pływa z powrotem do głębin przed wschodem słońca. Żywi się małymi organizmami, w tym skorupiakami i mięczakami, używając macek do chwytania ofiary i przyciągania jej do pysków w kształcie dziobów.
Łodziki zostały zauważone w Kanale Niemieckim podczas ostatniego nurkowania wyprawy, podczas którego zaobserwowano także rekiny sześcioskrzelowe. Zaobserwowano także zardzewiały metal, amunicję, szklane butelki i dużą kotwicę, którą zespół uważa za pozostałość po drugiej wojnie światowej.