Pasażerowie linii lotniczych powinni ograniczyć się do dwóch napojów alkoholowych przed odlotem z lotnisk w Unia Europejska– twierdzą irlandzkie linie lotnicze Ryanaira.
Linia lotnicza złożyła roszczenie jako domagała się odzyskania 12 600 funtów tytułem rekompensaty kosztów poniesione po działania pijanego pasażera spowodowały zmianę lotu.
Rzecznik powiedział: „Nadszedł czas, aby władze UE podjęły działania ograniczające sprzedaż alkoholu na lotniskach”. Podobny środek, jeśli zostanie zastosowany przez władze UE, dotknie wyłącznie brytyjskich turystów podróżujących z lotnisk należących do 27-osobowej grupy.
Do zdarzenia doszło w kwietniu 2024 r., kiedy „niesforne zachowanie” niesfornego pasażera spowodowało lot z Dublin Do Lanzarote do skierowania Portow związku z czym tania linia lotnicza zmuszona jest płacić za zakwaterowanie dla personelu i ponad 160 pasażerów.
Linia lotnicza była również zmuszona zapewnić dodatkowy samolot do transportu pasażerów oczekujących na lot powrotny i poniosła koszty portugalskich opłat prawnych, opłat za obsługę lotniskową i dodatkowego paliwa.
Ryanair uważa, że ograniczenie ilości alkoholu, jaką pasażerowie mogą spożyć w poczekalniach odlotów, mogłoby zapobiec zdecydowanej większości incydentów.
Rzecznik dodał: „Nie rozumiemy, dlaczego pasażerowie na lotniskach nie są ograniczeni do dwóch napojów alkoholowych (korzystając z karty pokładowej dokładnie w taki sam sposób, w jaki ograniczają sprzedaż wolnocłową), gdyż spowodowałoby to bezpieczniejsze i lepsze zachowanie pasażerów na pokładzie samolotów oraz bezpieczniejsze podróżowanie dla pasażerów i załóg w całej Europie.”
Ryanair już ogranicza ilość alkoholu, jaką pasażerowie mogą kupić na pokładzie, ale podkreślił, że w poczekalniach odlotów nie ma żadnych ograniczeń, co jest problemem szczególnie powszechnym w przypadku dużych opóźnień.
Przypadki niewłaściwego zachowania obejmują przemoc, obelgi słowne, molestowanie i palenie.
The Unia Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego odnotowuje wzrost liczby i nasilenia zakłóceń od 2020 roku.
Ponadto dane dostarczone przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych szacują, że w 2023 r. na każde 480 lotów na całym świecie przypadał jeden incydent zakłócający, co oznacza wzrost w porównaniu z jednym na 568 lotów w 2022 r.
Chociaż nie ma danych na temat tego, ile z tych zakłóceń było spowodowanych alkoholem, uważa się, że w przypadku wielu z nich jest to prawdopodobny czynnik.