Hiszpania ostrzegła Wielką Brytanię, że zawarła umowę w sprawie statusu posterunku w Gibraltarze Brexit nie osiągnięto jeszcze porozumienia, mimo że negocjacje trwały miesiące.
W czwartek odbyło się pierwsze od czasu decyzji sir Keira StarmeraPartia Pracy zdobyła władzę, jednak, podobnie jak w przypadku trzech ostatnich szczytów dyplomatycznych na wysokim szczeblu, wciąż nie udało się znaleźć rozwiązania drażliwych kwestii granicznych dotyczących terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.
Hiszpania powtórzyła swoje ostrzeżenie, że jeśli impas się utrzyma, przeprowadzi kontrole graniczne na Skale w ciągu dwóch miesięcy. Drażliwa kwestia, w jaki sposób kontrole Schengen zostaną wdrożone w praktyce, była jednym z kluczowych tematów poruszanych na spotkaniu, w którym uczestniczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Lammy.
Rząd Hiszpanii dał Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii czas na osiągnięcie porozumienia w sprawie długoterminowej przyszłości Gibraltaru po opuszczeniu przez Wielką Brytanię bloku, choć negocjacje się przeciągają.
Ludzie Gibraltar stają w obliczu niepewności, ponieważ UE przygotowuje się do nałożenia post-Brexit zmiany granic co mogłoby spowodować chaos na tym terytorium.
10 listopada UE wprowadzi system wjazdu/wyjazdu (EES) na wszystkich granicach, co w praktyce doprowadzi do utworzenia twardej granicy między Skałą a sąsiadującą z nią Hiszpanią. Istnieje obawa, że może to wywołać chaos.
Jednak rozmowy mające na celu utworzenie wspólnego obszaru podróży między Skałą a strefą Schengen, w której nie obowiązuje paszport, utknęły w martwym punkcie.
Otwarta granica ma ogromne znaczenie zarówno dla 15 tysięcy osób, które każdego dnia przekraczają granicę z Hiszpanią w celach zarobkowych, jak i dla gospodarki tego kraju.
Brytyjscy negocjatorzy potwierdzili chęć zawarcia umowy z UE w sprawie Gibraltaru, lecz UE nie zaakceptowała jeszcze jej warunków.
Hiszpańscy urzędnicy z zadowoleniem przyjęli dotychczasowe postępy, powtórzyli jednak, że jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie, 10 listopada rozpoczną się obowiązkowe kontrole graniczne w celu uzyskania dostępu do strefy Schengen. Straż Przednia raporty.
Wspólne oświadczenie podpisane przez strony głosi: „Rozmowy przeprowadzone dzisiaj były konstruktywne i produktywne, skutkując dodatkowym postępem w skomplikowanych kwestiach negocjacyjnych, w szczególności dotyczących ludzi i towarów.
„Spotkanie potwierdziło wspólne zobowiązanie do osiągnięcia porozumienia UE-Wielka Brytania, które przyniesie zaufanie, pewność prawną i stabilność ludności całego regionu, jednocześnie chroniąc pozycje prawne każdej ze stron”.
Strony „pozostaną w stałym kontakcie” z zespołami, którym polecono „ściśle i intensywnie współpracować nad nierozstrzygniętymi kwestiami” – podsumowano w oświadczeniu, donosi portal.
Nie wyznaczono jeszcze daty kolejnego spotkania, choć zmiany w listopadzie zwiększają pilną potrzebę zawarcia porozumienia.