Od objęcia urzędu w lipcu br. Sir Keira Starmera powiedział, że „reset” między Wielką Brytanią a UE znajduje się wysoko na jego liście priorytetów.
Premier spotkał się już z przewodniczącym Komisji Europejskiej Urszuli von der Leyen w Brukseli, a premier Remainer spotkał się także z Niemcami w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
W ramach resetu Sir Keir i jego rząd mogą zgodzić się na ponowne przyłączenie Wielkiej Brytanii do różnych programów europejskich, które zostały porzucone po głosowaniu za opuszczeniem UE w czerwcu 2016 r.
Express.co.uk sprawdza, na które projekty Bruksela i Downing Street mogą się zdecydować i co ponowne dołączenie do nich może oznaczać dla Brytyjczyków.
Transgraniczna mobilność młodzieży
Po opuszczeniu UE Wielka Brytania opuściła program wymiany studentów Erasmus. Rząd Wielkiej Brytanii nie wykluczył ponownego przyłączenia się do UE, ale nie podjęto jeszcze zdecydowanego zobowiązania.
Program, który umożliwia studentom studiowanie za granicą w krajach uczestniczących, budzi obawy dotyczące nowej trasy migracji do Wielkiej Brytanii.
Donoszono, że negocjatorzy zaproponowali czteroletnią koncesję na pozwolenie na pobyt, aby złagodzić obawy związane z migracją studentów uczestniczących w programie Erasmus. Uważa się jednak również, że brukselscy negocjatorzy zachowują ostrożność, aby nie naciskać zbyt mocno na Wielką Brytanię w tej kwestii, biorąc pod uwagę naciski rządu na ograniczenie migracji.
Program UE „Kreatywna Europa”.
Wielka Brytania może zostać ponownie wciągnięta do programu, w ramach którego w latach 2014–2018 przyznano brytyjskim instytucjom kreatywnym 74,2 mln funtów. Warto zauważyć, że w tym okresie Wielka Brytania wpłaciła do unijnej kasy dziesiątki miliardów funtów, jako płatnik netto do bloku.
Niemniej jednak rząd Szkocji wezwał Wielką Brytanię do ponownego przyłączenia się do programu, a zdecentralizowany rząd walijski również chce się ponownie przyłączyć.
Nie jest jasne, w jaki sposób Wielka Brytania mogłaby ponownie dołączyć, skoro nie wnosi już wkładu w finansowanie UE. Kraje trzecie kwalifikują się jednak do przyłączenia się do programu, więc możliwe jest, że Wielka Brytania mogłaby zawrzeć podobne porozumienie, na jakie zgodziły się kraje spoza UE.
System satelitarny Galileo
– powiedział sekretarz nauki Peter Kyle tę witrynę w sierpniu, że rząd „aktywnie rozważa” możliwość ponownego przyłączenia się do programu o wartości 9 miliardów funtów.
Wielka Brytania zaprzestała współpracy z naukowcami z UE w 2021 r., kiedy zakończono ostatni projekt, w który Wielka Brytania była zaangażowana.
Kyle powiedział, że Partia Pracy „priorytetem jest odbudowa relacji”, dodając: „Jesteśmy niezwykle otwarci i ambitni, jeśli chodzi o to, co możemy osiągnąć, znajdując obszary wspólnych korzyści, które zapewnią Wielkiej Brytanii możliwości gospodarcze i naukowe bez większego wpływu na suwerenność również.”
Irys2 program kosmiczny
Unijna Iris2 program kosmiczny ma stanowić konkurencję Elona Muskasystem Starlink, który zapewnia łączność szerokopasmową do ponad 100 krajów.
UE twierdziła, że Iris2 stanowił „znaczący krok w kierunku suwerenności Europy i bezpiecznej łączności”, która zapewniłaby zasięg satelitarny od państw Europy Wschodniej po Irlandię.
W obecnej sytuacji Wielka Brytania nie jest zaangażowana w program, ale to nie znaczy, że rząd nie może wnieść wkładu finansowego.
Jednak wyżsi urzędnicy UE powiedzieli The Guardian, że „nie otrzymali żadnych oznak ani przejawów zainteresowania ze strony naszych brytyjskich partnerów”.
Dane w roamingu
Opłaty roamingowe zostały ponownie wprowadzone dla mieszkańców Wielkiej Brytanii w UE w 2021 r. Jednak nie wszyscy przekazali je.
Wielkiej Brytanii nie podoba się obecnie unijna polityka „roam like home”, która jest dostępna tylko dla państw członkowskich.
Jednak Wielka Brytania nadal mogłaby osiągnąć porozumienie w sprawie roamingu danych, nie przyłączając się do jednolitego rynku bloku. Byłby to potencjalny poważny zamach stanu dla podróżujących do Wielkiej Brytanii i coś w jego zasięgu przy stole negocjacyjnym w Brukseli.