Kobiety w Kirgistan są zakazane noszenia nikabów, ponieważ kraj twierdzi, że mogą być „atakującymi w przebraniu”. Rząd kraju muzułmańskiego poparł plany, aby ukarać każdego, kto noszą odzież w ramach nowych planów bezpieczeństwa.
Urzędnicy w Azja Środkowa próbują poradzić sobie z rosnącym wpływem Islamizm ponieważ region odnotował wzrost radykalizacji w ostatnich latach. W ramach tego Kirgistan wprowadził ogólnokrajowy zakaz Niqab – odzież, która obejmuje ciało kobiety oprócz jej oczu. Każdy, kto ma na sobie przedmiot, zostanie ukarany grzywną w wysokości 20 000 SOM (179 GBP), co stanowi ponad połowę średniej miesięcznej pensji.
We wtorek duchowa administracja muzułmanów z Kirgistanu stwierdziła, że „nikab jest obcy dla naszego społeczeństwa”.
„Możliwe, że nasze siostry noszące Niqab są w przebraniu atakującym, co zagraża bezpieczeństwu publicznym”-dodał. „Dlatego ważne jest, aby otwarcie pokazać twarz, aby być rozpoznawalnym”.
Około 90% populacji identyfikuje się jako muzułmanin, z których zdecydowana większość to sunnir – populacja kraju wynosi obecnie 7 milionów.
Kraje muzułmańskie w Azji Środkowej odnotowały wzrost islamizmu, który rządy próbowały walczyć. Wielu obywateli w tych krajach dołączyło do grup dżihadystów na Bliskim Wschodzie podczas wzrostu Państwa Islamskiego w latach 2013–2015.
Prezydent Kirgistanu, Sadyr Japarov, zatwierdził zakaz w ramach prawa na początku tego roku. Podczas wywiadu w sobotę wyjaśnił, że kobiety w jego kraju tradycyjnie „nigdy nie nosiły burki”, podkreślając, że zakaz był kluczowy dla „zapewnienia bezpieczeństwa publicznego”.
Hidżab, chustka, która pokrywa włosy, pozostawiając widoczną twarz, pozostaje dopuszczalny zgodnie z prawem kirgise. Kiedy prelegent parlamentu Nurlanbek Shakiev przedstawił ustawę w zeszłym roku, powiedział: „Nie będzie żadnych ograniczeń na szaliku głowy. Nasze matki i siostry zawsze nosiły szaliki głowy w ramach naszych tradycji i religii”.