Japonia odkrył ogromną podwodną skarbnicę rzadkie minerały wyceniony na około 20 miliardów funtów.

Jest to obiecująca zmiana, która może zmienić kształt gospodarki i zmniejszyć zależność od importu zagranicznego.

Odkrycia dokonano w pobliżu wyspy Minami-Tori-shima, około 2200 mil na południowy wschód od Tokiow ankiecie przeprowadzonej przez Fundację Nippon i Uniwersytet Tokijski.

Naukowcy zidentyfikowali gęste pole konkrecji manganu znajdujące się 5700 metrów pod dnem morskim.

Guzki te zawierają szacunkowo 610 000 ton metrycznych kobaltu i 740 000 ton metrycznych niklu – czyli dwa krytyczne elementy pojazdu elektrycznego akumulatory (EV) i zaawansowane technologie, takie jak silniki odrzutowe i turbiny gazowe.

Łączna wartość znalezionych ilości kobaltu i niklu, przy bieżących cenach rynkowych, wynosi 26,3 miliarda dolarów (20,8 miliarda funtów) i może wzrosnąć w miarę wzrostu popytu. Obliczenia te opierają się na danych rynkowych z Trading Economics dotyczących wartości ton metrycznych tych minerałów.

Uważa się, że guzki powstawały przez miliony lat, a metale pochodzące z prądów oceanicznych przyczepiały się do ości ryb i gromadziły się na dnie morskim.

Złoża mogą zawierać także miedź i inne cenne pierwiastki, co dodatkowo zwiększa ich znaczenie gospodarcze.

Zależność Japonii od importu kluczowych minerałów od dawna stanowi zagrożenie dla jej gospodarki.

Odkrycie to mogłoby stworzyć samowystarczalny krajowy łańcuch dostaw, szczególnie w przypadku produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych, co stanowi kamień węgielny krajowej transformacji energetycznej i celów neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.

W komunikacie prasowym Uniwersytetu Tokijskiego podkreślono szersze implikacje, jak stwierdzono: „Wyniki naszych badań pomogą pobudzić rozwój Japonii poprzez ustanowienie krajowego łańcucha dostaw rozciągającego się od „wydobycia surowców” do „produkcji”, czyniąc Japonię prawdziwym ośrodkiem nauki- technologię i naród zorientowany na oceany”.

Koparki planują wydobywać trzy miliony ton brył rocznie, począwszy od 2025 r., przy użyciu zaawansowanych podwodnych statków wydobywczych.

Operacja ma na celu zminimalizowanie wpływu na środowisko, przy zastosowaniu środków opartych na wcześniejszych badaniach i bieżących badaniach nad ekosystemami morskimi.

Profesor Yasuhiro Kato z Uniwersytetu Tokijskiego powiedział, że wysiłki te zrównoważą rozwój gospodarczy i ochronę mórz.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj