Pomimo najwcześniejszych przykładów koła datowanych na 4000 lat p.n.e., odkrycie w Izrael sugeruje, że mogło to być 6000 lat wcześniej.

W miejscu wykopalisk Nahal-Ein Gev II odkryto kolekcję okrągłych otoczaków wapiennych sprzed około 12 000 lat, które zdaniem badaczy mogą być pierwszymi egzemplarzami koła.

Eksperci uważają, że kamienie te, perforowane przez centralny otwór, służyły jako wrzeciona – okrągłe, obciążone przedmioty przymocowane do wrzeciona, które pomagały zbierać włókna takie jak wełna i przędzić je w przędzę.

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie zbudowali repliki kamieni i z powodzeniem wykorzystali je do przędzenia lnu, co wzmocniło ich teorię.

Zanim to odkrycie, pierwsze przykłady kół datowano na około 4000 lat p.n.e. w Mezopotamii, do czasów współczesnych Irakktóre były używane do ceramiki. Około 500 lat później, w epoce brązu, powiązano je z używaniem pojazdów.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Plos One czytamy: „‚Koło i oś” zrewolucjonizowały historię technologii ludzkości, przekształcając ruch liniowy w obrotowy i powodując ruch części urządzeń.

„Chociaż jego starożytne pochodzenie powszechnie kojarzy się z pojawieniem się wozów w epoce brązu, my skupiamy się na znacznie wcześniejszym znalezisku w kształcie koła – wyjątkowym zestawie ponad stu perforowanych kamyków z 12 000-letniej wioski natufijskiej.

„Dochodzimy do wniosku, że te przedmioty mogły służyć jako wrzeciona do przędzenia włókien”.

Profesor Leore Grosman, jeden z autorów badania, powiedział: „Te perforowane kamienie to w rzeczywistości pierwsze koła pod względem formy i funkcji — okrągły przedmiot z otworem pośrodku, połączony z obrotową osią, używany na długo przed pojawieniem się koła do celów transportowych.”

Grosman wierzy, że to odkrycie pokazuje, jak te kluczowe, wczesne wydarzenia w dalszym ciągu wpływają na współczesne społeczeństwo.

Jak stwierdził: „Najważniejszym aspektem badania jest to, jak nowoczesna technologia pozwala nam zagłębić się w dotykanie odcisków palców prehistorycznych rzemieślników, a następnie dowiedzieć się czegoś nowego o nich i ich innowacyjności, a jednocześnie o naszej nowoczesnej technologii i jak jesteśmy połączeni.”

Source link