Nazywane „krainą śmierci” jest to najgorętsze miejsce na ziemi, w którym temperatury sięgają 50°C. Z pewnością nie jest to miejsce, w którym chciałbyś zapomnieć o kremie z filtrem przeciwsłonecznym.
Krajobraz jest nieziemski, z żywymi odcieniami żółci, zieleni i pomarańczy otaczającymi kałuże bulgoczącego kwasu, przez co porównuje się go do „bramy do piekła”.
Depresja Danakil, położona na pustynnym odcinku długości około 200 km, jest najniższym punktem na Ziemi, położonym 100 m poniżej poziomu morza – prawie dwukrotnie więcej niż Dolina Śmierci.
Pomimo swojej reputacji jednego z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na planecie, nadal przyciąga od czasu do czasu turystów poszukujących mocnych wrażeń, naukowców i górników. Miejscowi od stuleci zbierają plony z pól solnych, a górnicy używają wielbłądów do transportu dużych talerzy soli.
Minerał ten był tak ważny dla regionu, że zyskał przydomek „białego złota”, a aż do poprzedniego stulecia był używany nawet jako waluta.
Znajduje się w regionie Afar w północnej Etiopii, na granicy z Erytreą i można się do niego dostać wyłącznie po bardzo niewygodnej podróży obejmującej setki kilometrów wyboistymi drogami i pustynnymi szlakami, z lokalnymi przewodnikami i zapasowymi pojazdami niezbędnymi, aby odważni podróżnicy nie wpadli w kłopoty.
Region ten jest także domem dla koczowniczego plemienia, które jakimś cudem przetrwało ekstremalne temperatury, chociaż odwiedzający powinni zachować ostrożność, ponieważ znane jest z obcinania jąder niechcianym gościom.
Przy rekordowych temperaturach wynoszących 51,6°C i średnich temperaturach wahających się od 35°C do 40°C, niewielkie opady deszczu natychmiast wyparowują.
Obszar ten powstał w wyniku powolnego oddzielania się płyt tektonicznych afrykańskiej, arabskiej i somalijskiej, które w dalszym ciągu dryfują z szybkością od jednego do dwóch centymetrów rocznie.
Dla tych, którym nie zrażał się intensywny upał, a którzy nadal mają to miejsce na swojej liście życzeń, bezpieczeństwo w regionie stanowiło w ostatnich latach poważny problem.
Chociaż konflikt już się zakończył, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło, że „po zakończeniu konfliktu w północnej Etiopii w latach 2020–2022 istnieje ciągłe ryzyko pojawienia się min przeciwpiechotnych i innych niewybuchów.
Dodali: „FCDO odradza wszelkie podróże do części regionu Afar w promieniu 10 km od granicy z Erytreą”.
Otaczająca jałową krainę depresja jest zacieniona przez dwa wulkany, a góra Erta Ale jest aktywna od lat 60. XX wieku, wciąż wypluwając magmę i szczycąc się jeziorem kraterowym stopionej lawy.
Kwaśne baseny, jezioro lawy i rozległa pustynia były nie tylko gwiazdami niezliczonych filmów dokumentalnych, ale także uznano je za tło dla mitologii, będąc jednym z miejsc, w których kręcono film Starcie tytanów z 2010 roku.