Azerbejdżan jest jednym z największych producentów ropy i gazu na świecie, wytwarzającym w 2022 r. około 33 mln ton ropy i 35 mld metrów sześciennych gazu.
Kraj graniczy z Morze Kaspijskiektóry jest bogaty w paliwa kopalne. Paliwa te pomogły w prowadzeniu i rozwoju Azerbejdżanu gospodarki poradzieckiej.
Na Morzu Kaspijskim, zwanym także „największym jeziorem świata”, znajduje się jedna z najbardziej niezwykłych platform wiertniczych, jakie kiedykolwiek widziano.
Neft Daşları, co można przetłumaczyć jako „skały naftowe”, to labirynt szybów naftowych i zakładów produkcyjnych połączonych kilometrami mostów.
Według Księgi Rekordów Guinnessa jest to najstarsza na świecie platforma morska, na której w czasach swojej świetności pracowało 5000 pracowników naftowych.
Założona pod koniec lat czterdziestych XX wieku platforma wiertnicza składała się pierwotnie z tylko jednej studni wiertniczej i małego domu mieszkalnego.
W ciągu następnych lat i dziesięcioleci w Neft Daşları powstało prawie 2000 odwiertów i około 320 zakładów produkcyjnych.
Połączyło je ponad 160 km mostów i ponad 60 km rurociągów naftowych i gazowych.
Wokół platformy wyrosło małe miasto, składające się z bloków mieszkalnych, teatru, sklepów, placówek medycznych, boiska do piłki nożnej i lądowiska dla helikopterów.
Reżyser filmów dokumentalnych Marc Wolfensberger odwiedził platformę pod koniec lat 90., zanim w 2009 roku nakręcił swój uznany film „Oil Rocks: City Above the Sea”.
„To przekraczało wszystko, co widziałem wcześniej” powiedział CNNdodając, że przypominała „autostradę na środku morza” i rozciągała się „jak ośmiornica”.
Neft Daşları wydobyła prawie 180 milionów ton ropy w ciągu swojej 75-letniej żywotności, osiągając rekordową wielkość 7,6 miliona ton w 1967 r.
Według oficjalnych danych jego znaczenie zmalało z biegiem lat, a poziom produkcji spadł do mniej niż 3000 ton dziennie (około 1 miliona ton rocznie).
Populacja miasta skurczyła się do około 2000, a pracownicy zwykle wykonują 15-dniowe zmiany na morzu, a następnie 15 dni w domu na kontynencie.
Pomimo upadku miasta, twierdzi SOCAR (państwowy koncern naftowy będący właścicielem platformy wiertniczej). CNN że Neft Daşları pozostaje „aktywnym aktywem o wyjątkowej roli” dla Azerbejdżanu.