Z topniejącej wiecznej zmarzliny odnaleziono szczątki małego mamuta sprzed 50 000 lat Rosja.
Naukowcy z Syberii opisali znalezisko jako najlepiej zachowane ciało mamuta, jakie kiedykolwiek znaleziono. Samica mamuta, nazywana Yana, waży ponad 220 funtów (100 kg) i ma 120 cm (47 cali) wzrostu.
Eksperci uważają, że Yana w chwili śmierci miała rok. Jej szczątki są jednymi z siedmiu mamutów odnalezionych na całym świecie – pięć zostało wyprodukowanych Rosja i jeden w Kanadzie.
Yanę odnaleziono wśród topniejącej wiecznej zmarzliny w kraterze Batagaika na dalekowschodnim rosyjskim obszarze Jakucji.
Krater, nazywany „bramą do podziemi”, ma nieco ponad 1 km głębokości i wcześniej odsłonił szczątki innych starożytnych zwierząt, w tym żubrów, koni i psów.
Szef Laboratorium Muzeum Mamutów Łazariewa, Maxim Czerpasow, powiedział agencji prasowej Reuters, że Yanę odnaleźli mieszkający w pobliżu ludzie.
Powiedział, że widział, że mamut prawie całkowicie rozmroził się, i zdecydował się zbudować prowizoryczne nosze, aby wydobyć szczątki z krateru na powierzchnię.
Czerpasow dodał: „Z reguły ta część, która rozmraża się jako pierwsza, zwłaszcza pień, jest często zjadana przez współczesne drapieżniki lub ptaki”.
Zdaniem eksperta, mimo że przednie kończyny mamuta zostały już zjedzone, głowa prehistorycznego zwierzęcia jest „niezwykle dobrze zachowana”.
W miarę topnienia wiecznej zmarzliny na skutek zmian klimatycznych odkrywanych jest coraz więcej pozostałości prehistorycznych zwierząt.
Z topniejącej wiecznej zmarzliny wydobyto także szczątki kota szablozębnego, którego wiek szacuje się na 32 000 lat, i wilka mającego 44 000 lat.
Yana będzie badana przez naukowców w RosjaPółnocno-Wschodni Uniwersytet Federalny, w którym znajduje się dedykowane centrum badawcze i muzeum mamutów.
Uniwersytet określił odkrycie jako „wyjątkowe” i stwierdził, że dostarczy badaczom nowych informacji na temat sposobu życia mamutów i przystosowania się do ich otoczenia. Chcą także dowiedzieć się, kiedy zmarła Yana.