Niemcypo stolicy kraju może grozić upadek kulturowy, Berlindokonał ogromnych cięć w budżecie artystycznym miasta.

W tym tygodniu władze miasta Berlina zatwierdziły cięcia aż do 108 milionów funtów w budżecie kulturalnym na rok 2025, pomimo tygodniowych protestów przeciwko proponowanym środkom.

Plany spotkały się z głośnym sprzeciwem ze strony artystów, liderów muzeów i organizacji kulturalnych, którzy obawiają się, że w sektorze może dojść do zamknięcia obiektów, co uderzy w pozycję kulturalną miasta.

Cięcia stanowią 12% obniżki w porównaniu z rokiem poprzednim i wzbudziły obawy, że miasto może utracić status jednego z Najważniejsze stolice kulturalne Europy.

Emma Enderby, dyrektor non-profit KW Institute for Contemporary Art, powiedziała The Art Newspaper: „Kultura i kluby przyciągają ludzi do Berlina. Nie przyjeżdżają tu dla jedzenia, przychodzą tu dla historii i kultury.

„To bardzo krótki termin, wydaje się też bardzo krótkowzroczny.

„W Berlinie kultura kosztuje około 2% całej gospodarki, a mimo to zmniejsza nas o około 10%, a w niektórych przypadkach 50%.

Enderby twierdzi, że jej muzeum już odczuwa skutki cięć, a muzeum zdecydowało się nie przedłużać umów z pracownikami i ograniczać nadchodzące programy, w tym inicjatywy dotyczące zaangażowania społecznego.

Na bolesny rok 2025 przygotowuje się także Philip Bröking, współdyrektor berlińskiej opery Komische Oper.

Powiedział Euronews Culture: „Jeśli budżet zostanie obcięty, grozi nam podwójny cios: mniej dotacji i mniej środków na pokrycie dodatkowych kosztów. To sprawia, że ​​jesteśmy bardzo sceptyczni co do przyszłości naszej instytucji.”

Niemiecka gospodarka z trudem powróciła do stanu sprzed kryzysu.covid poziomy. Od czasu pandemii gospodarka amerykańska wzrosła realnie o 12 proc., gospodarka niemiecka nie urosła wcale.

Do tego doprowadziło i jest zirytowany zawirowaniami politycznymi który widział Kanclerz Olaf Scholz poddany wotum nieufności oraz wybory zaplanowane na luty po upadku rządu koalicyjnego, który, jak się wydaje, będzie przegrany przez urzędującego rządu.

Chociaż gospodarka nie znajduje się w fazie gwałtownego spadku, panuje w niej stagnacja, a kanclerz Scholz wezwał niedawno do „większego wzrostu”, stwierdzając, że „nadszedł najwyższy czas, aby silnie i zdecydowanie inwestować w Niemczech”.

Cięcia budżetowe Berlina wskazują na znaczącą zmianę punktu ciężkości – w poprzednich latach wydatki zostały utrzymane, ponieważ priorytetem było kulturalne znaczenie miasta.

W 2021 roku Niemcy zatwierdziły rekordową kwotę 1,7 miliarda funtów na federalne finansowanie kultury, co stanowi wzrost o 128 milionów funtów w porównaniu z rokiem poprzednim.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj