Najpopularniejszy z nich, który w 2023 roku przyjmie 5,6 miliona turystów, to: Wyspy Kanaryjskie, Teneryfakryje tajemnicę głęboko pod ziemią.
Cueva del Viento, czyli „Jaskinia Wiatru”, to tzw Europy najdłuższa rura wulkaniczna, która powstała około 27 000 lat temu podczas pierwszej erupcji Pico Viejo wulkan niedaleko Teide.
Rozciągająca się na długości 18 km jest cudem geologicznym i świadectwem wulkanicznej historii wyspy.
Jest to także szósta co do wielkości rura lawowa na świecie, po serii Hawaje.
Cueva del Viento wzięła swoją nazwę od prądów powietrza przepływających przez ciemne, ciche komnaty.
Uważana jest również za najbardziej złożoną rurę wulkaniczną na świecie ze względu na morfologię obejmującą kilka poziomów i przejść. Posiada tarasy boczne utworzone przez stabilizację lawa przepływy i unikalne formacje, takie jak krople przypominające stalaktyty, zwane „stafilitos”.
Podziemny labirynt został ponownie odkryty i dokładnie zbadany w latach 70. XX wieku, 2000 lat po tym, jak po raz pierwszy użyli go rdzenni mieszkańcy. Zawiera trzy różne poziomy korytarzy, każdy pełen atrakcji, takich jak doły z lawą i tarasy.
Cueva del Viento jest również bogata w skamieniałości dużych zwierząt Wysp Kanaryjskich, w tym kości wymarłego gatunku olbrzymiej jaszczurki i szczura.
Dziś nadal służy jako ważny ośrodek badań biologicznych, w którym występuje bogaty ekosystem obejmujący około 190 zidentyfikowanych gatunków, z których większość to bezkręgowce. Co ciekawe, 15 gatunków występujących w jaskini to nowości naukowe, w tym karaluch bezoki Loboptera pod ziemią.
Archeologiczny W kilku wejściach do systemu rur odnaleziono także szczątki Guanczów, starożytnych berberyjskich rdzennych mieszkańców Wysp Kanaryjskich.
Obecnie Cueva del Viento jest turystyczny atrakcja na wyspie oferująca niezrównane spojrzenie na wulkaniczne pochodzenie wyspy i wyjątkowe życie podziemne.
System rur lawowych Kazumura, znajdujący się w liczącym 500 lat strumieniu lawy „Ailā’au w Kīlauea na Hawajach, ma ponad 60 km długości i jest uważany za najdłuższą jaskinię z rurami lawowymi na świecie.
Została odkryta stosunkowo niedawno, jedna z najwcześniejszych dokumentacji pochodzi z 1966 roku, kiedy jedno z jej wejść przeznaczono na schron przeciwatomowy, mający chronić ludzi po wybuchu eksplozja nuklearna.