Manchesteru City i Pierwsza liga obaj ogłosili zwycięstwa po opublikowaniu orzeczenia dotyczącego przepisów ligi dotyczących transakcji z podmiotami stowarzyszonymi (APT).
W orzeczeniu stwierdzono, że zasady i zmiany APT Premier League, które zostały wprowadzone odpowiednio w grudniu 2021 r. i lutym tego roku, są „niezgodne z prawem” i naruszają brytyjskie prawo konkurencji, ponieważ celowo wykluczają pożyczki od akcjonariuszy – gdy klub pożycza pieniądze od swojego grupy właścicielskiej, zazwyczaj nieoprocentowane.
Ta sprawa jest odrębna od obrony City postawiono im ponad 100 zarzutów za rzekome naruszenie zasad rentowności i zrównoważonego rozwoju Premier League (PSR), czemu zaprzeczają.
W tej sprawie City stwierdziło, że zasady APT ligi, które mają na celu nakazanie klubom wykorzystywania umów sponsorskich z firmami powiązanymi z ich właścicielami w celu zawyżenia strumieni przychodów i umożliwienia większych wydatków, są niezgodne z prawem i prawem konkurencji. Liga nalegała, aby zasady były w pełni zgodne z prawem.
W poniedziałkowym oświadczeniu City stwierdziło, że trybunał „stwierdził, że Premier League nadużyła swojej pozycji dominującej”. City wskazało również, że panel orzekł, że dwie decyzje ligi dotyczące umów sponsorskich klubu – dotyczące Emirates Air Group i First Abu Dhabi Bank – powinny zostać uchylone.

ZEJDŹ GŁĘBEJ
City kontra Premier League – wyjaśnienie zarzutów 115* i czasu trwania sprawy
Tymczasem Premier League stwierdziła, że „z zadowoleniem przyjmuje” orzeczenie. Liga przyznała, że w orzeczeniu zidentyfikowano „niewielką liczbę odrębnych elementów” APT, które są niezgodne z prawem konkurencji, ale twierdzi, że „(popiera) ogólne cele, ramy i proces decyzyjny systemu APT”.
Premier League dodała, że trybunał uznał zasady APT za „konieczne” jako sposób zapewnienia skuteczności zasad rentowności i zrównoważonego rozwoju ligi (PSR), „w ten sposób wspierając i zapewniając uczciwość sportową i zrównoważony rozwój w Premier League”.

City zdobyło cztery ostatnie tytuły mistrza Premier League (Naomi Baker/Getty Images)
Premier League twierdzi, że będzie nadal obsługiwać system APT, „biorąc pod uwagę ustalenia” trybunału. Dodała, że elementy niezgodne z prawem konkurencji „można szybko i skutecznie” naprawić.
Orzeczenie zostało wydane przez trzyosobowy panel arbitrażowy po tym, jak City zakwestionowało zasady ligi APT. Sprawa została rozpatrzona w czerwcu.
Nowelizacja obecnych zasad APT miała zostać omówiona na czwartkowym zgromadzeniu akcjonariuszy Premier League, ale została wcześniej usunięta z porządku obrad.

ZEJDŹ GŁĘBEJ
Dlaczego ten ostatni spór prawny w Manchesterze City wydaje się inny
Kluczowa część poniedziałkowego wyroku dotyczyła kwestii pożyczek akcjonariuszy.
Trybunał zdecydował, że oprócz umów sponsorskich zasady APT powinny uwzględniać także pożyczki od akcjonariuszy. Wiele z tych pożyczek jest nieoprocentowanych, co jest korzystne dla klubu, ponieważ później będzie on spłacał mniejszą kwotę. Arsenałna przykład pożyczyło ponad 200 mln funtów (262 mln dolarów) w postaci pożyczek od akcjonariuszy na koniec lat 2022–2023.
Historycznie rzecz biorąc, nieoprocentowane pożyczki od akcjonariuszy były wyłączone z zasad APT, co zdaniem City było niesprawiedliwe. Argumentują, że zniekształca to obliczenia rentowności i zrównoważonego rozwoju (PSR), ponieważ nieoprocentowana pożyczka nie może mieć godziwej wartości rynkowej. Trybunał zgodził się z nimi.
Teoretycznie oznacza to, że jeśli w PSR zostaną uwzględnione nieoprocentowane pożyczki od udziałowców, wiele klubów będzie musiało zrównoważyć swoje księgi, aby uniknąć naruszenia.

Arsenal jest winien ponad 200 milionów funtów swojemu właścicielowi, Stanowi Kroenke (z prawej) (Glyn Kirk/AFP za pośrednictwem Getty Images)
W czerwcu brytyjska gazeta zobaczyła 165-stronicowy wniosek prawny „Czasy”. pokazało, że City argumentowało, że padło ofiarą „dyskryminacji” w wyniku przepisów ligi APT, utrzymując, że stanowią one „tyranię większości”. Przepisy Premier League stanowią, że większość z 14 klubów musi zgodzić się na wdrożenie nowych przepisów.
W październiku 2021 r. kluby Premier League głosowały za tymczasowymi środkami dotyczącymi APT. Nastąpiło to po przejęciu kontroli przez Saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych (PIF) Newcastle United wcześniej w tym miesiącu. W grudniu 2021 roku orzeczono, że kluby muszą przedstawić Premier League wszystkie umowy sponsorskie o wartości ponad 1 miliona funtów (1,26 miliona dolarów), aby zdecydować o możliwości utworzenia APT – pomimo sprzeciwu ze strony City i Newcastle.
Takie zasady wtedy obowiązywały zostały wzmocnione w lutym 2024 r po kolejnym głosowaniu wśród klubów, które głosowały za przyjęciem ram, zgodnie z którymi wszystkie APT podlegają testowi uczciwej wartości rynkowej, co oznacza, że każda transakcja musiałaby być uzasadniona finansowo dla wszystkich stron.
Wcześniej istniały obawy, że właściciele mogliby wykorzystać wiele spółek podlegających ich jurysdykcji do zawierania umów sponsorskich, które sztucznie zawyżałyby ich własne przychody i obchodziły zasady PSR.

ZEJDŹ GŁĘBEJ
City podejmuje kroki prawne przeciwko Premier League – co to wszystko oznacza?
Zasady APT zapewniły jednak, że umowy sponsorskie Newcastle z powiązaną z PIF firmą Sela zajmującą się wydarzeniami i firmą zajmującą się handlem elektronicznym Noon zostały poddane testom wartości rynkowej.
Ma również zastosowanie do wszelkich umów sponsorskich pomiędzy City a innymi grupami powiązanymi z własnością klubu City Football Group (CFG). City zawsze głosowało przeciw lub wstrzymywało się od wprowadzenia zasad APT na spotkaniach Premier League.
W latach 2022–2023 City odnotowało rekordowe przychody z Premier League w wysokości 712,8 mln funtów (obecnie 953 mln funtów), z czego prawie połowa – 341,4 mln funtów – to dochody komercyjne.
Duża część dochodów miasta pochodziła od firm powiązanych z CFG. Etihad, państwowe linie lotnicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, są głównym sponsorem zarówno koszulki, jak i stadionu City.

Etihad Airways jest głównym sponsorem koszulek City od 2009 roku (Stu Forster/Getty Images)
Miasto Leicester są również powiązane z przepisami APT. Ich dyrektor naczelny i prezes, Aiyawatt Srivaddhanaprabha, kontroluje także firmę King Power, która jest głównym sponsorem koszulki, stadionu i strojów treningowych klubu.
Jednak bliskie powiązania City i Newcastle z inwestycjami państwowymi zapewniają im bardziej rozbudowaną sieć powiązanych firm – dlatego rywalizujące ze sobą kluby z Premier League zmobilizowały się, aby zamknąć lukę prawną.
UEFA posiada również własny test wartości rynkowej. Sprawa sądowa miasta nie dotyczy tych przepisów, a klub nadal będzie musiał ich przestrzegać w europejskich rozgrywkach.
W najbliższej przyszłości The Athletic przedstawi Państwu pełny opis tej decyzji i jej konsekwencji.
(Zdjęcie na górze: Visionhaus/Getty Images)