Grupa naukowców podniosła alarm w związku z tym, jak… zmiany klimatyczne do roku 2100 odbierze życie 30 milionom ludzi.
W nowym, szokującym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Instytutu Chemii Maxa Plancka oszacowano śmiertelność, którą można przypisać zanieczyszczenie powietrza i ekstremalne temperatury.
Eksperci doszli do wniosku, że do końca 2100 r. z powodu zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza może umrzeć około 30 milionów ludzi.
Badanie jest następstwem niedawnego Odroczenie ostrzega, że Ziemia znajduje się na drodze do „katastrofalnego” ocieplenia o 3,1°C do końca stulecia.
Naukowcy przeprowadzili analizę, korzystając z prognoz obejmujących lata 2000–2090, analizowanych w odstępach 10-letnich, wynika z raportów Poczta online.
Odkrycia podkreślają znaczne regionalne różnice w śmiertelności związanej z klimatem. Oczekuje się, że Azja Południowa i Wschodnia ucierpią najbardziej, głównie ze względu na starzenie się społeczeństwa, a zanieczyszczenie powietrza pozostaje głównym czynnikiem.
Z kolei w regionach o wysokich dochodach, takich jak Europa Zachodnia, Ameryka Północna, Australazja i Azja i Pacyfik, przewiduje się, że liczba zgonów związanych z ekstremalnymi temperaturami przewyższy liczbę zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.
Ta zmiana temperatur jest już widoczna w niektórych krajach tych regionów, w tym w USA, Anglii, Francji, Japonii i Nowej Zelandii.
Dr Andrea Pozzer, liderka grupy, powiedziała: „W 2000 roku około 1,6 miliona ludzi umierało każdego roku z powodu ekstremalnych temperatur, zarówno zimna, jak i gorąca. Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza pod koniec stulecia liczba ta wzrośnie do 10,8 miliona, co stanowi mniej więcej siedmiokrotny wzrost.
„W przypadku zanieczyszczenia powietrza roczna liczba zgonów w 2000 r. wyniosła około 4,1 miliona. Pod koniec stulecia liczba ta wzrasta do 19,5 miliona, co stanowi pięciokrotny wzrost”.
Naukowcy uważają, że odkrycia mogą rzucić nieco światła na pilną potrzebę podjęcia działań łagodzących zmiany klimatyczne.
Dr Pozzer powiedział: „Zmiana klimatu to nie tylko kwestia środowiskowa; stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia publicznego”.
Jean Sciare, dyrektor Centrum Badań nad Klimatem i Atmosferą Instytutu Cypryjskiego, powiedział: „Odkrycia te podkreślają kluczowe znaczenie wdrożenia już teraz zdecydowanych środków łagodzących, aby zapobiec przyszłym ofiarom śmiertelnym”.