Od dzieci grających w piłkę nożną po czworonożnych przyjaciół drapiących się pazurami, trawa jest mocno eksploatowana w cieplejszych miesiącach, gdy ludzie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu.
Jednak specjaliści ujawnili proste metody łatania łysych miejsc, dzięki którym Twój cenny trawnik znów będzie wyglądał bujnie w przyszłym roku.
Ben Agnew, ekspert ds. trawy w firmie Lawnsmith, wyjaśnia: „Trawniki, z których korzysta się w jakikolwiek sposób w miesiącach letnich, z pewnością będą wyglądać nieco zaniedbanie, gdy nadejdzie jesień.
„Ogrody są po to, aby z nich korzystać, a nie ma na to lepszej pory niż wtedy, gdy jest cieplej.
„Jednak z powodu mniejszych opadów i większego natężenia ruchu pieszego, mogą one nie wyglądać najlepiej, gdy dzieci wrócą do szkoły.
„Naprawa tych stref zużycia jest jednak stosunkowo prostym zadaniem — wymaga użycia zaledwie kilku narzędzi i nie zajmuje dłużej niż godzinę.
„A nagroda z pewnością się opłaci, ponieważ działania podjęte teraz, zanim pogoda zrobi się naprawdę zimna, zagwarantują, że w przyszłym roku trawa będzie zdrowa”.
Pan Agnew wyjaśnił, że proces ten nazywa się „ponownym wysiewem” i najlepiej wykonać go przed końcem tego miesiąca.
Dzieje się tak, ponieważ ziemia jest jeszcze ciepła, co daje nowej trawie czas na wytworzenie systemu korzeniowego, który będzie w stanie przetrwać trudniejsze warunki.
Dodał: „Najlepiej najpierw skosić cały trawnik, ponieważ nie da się tego zrobić, dopóki nowe nasiona się nie przyjmą.
„Zgrabić szczątki i pozostawić na około 10 dni do uprawy. Jeśli w tym czasie pojawią się chwasty, usuń je ręcznie.
„Nanieś na obszar szybko działający nawóz i podlewaj go, aż się rozpuści. Pomoże to w pobudzeniu wzrostu od samego początku.
„Następnie nadszedł czas na „ponowne obsianie” zużytych stref. Celuj w ilość 35 g nasion na metr kwadratowy”.
Ważne jest, aby przez jakiś czas nie dotykać leczonych miejsc stopami i łapami, a także podlewać roślinę codziennie przez pierwsze sześć tygodni, chyba że spadnie trochę deszczu.
Również dziury i zupełnie pustki można stosunkowo łatwo przywrócić do pełnego zdrowia.
„Wytnij zainfekowaną trawę i wyrównaj teren kompostem lub wierzchnią warstwą gleby” – kontynuował pan Agnew.
„Po zasianiu nasion należy dodać trochę ziemi, aby odstraszyć ptaki, a następnie zadbać o to, aby obszar był wilgotny, co stymuluje niezbędny wzrost.
„Jedną z rzeczy, na które należy uważać, jest nadmierne podlewanie. Znacznie lepiej jest robić to po trochu i często, niż spędzać wieki na polewaniu wodą z węża.
„Poświęcając trochę czasu i mając wiedzę na temat tego, co się sprawdza, można łatwo doprowadzić trawnik do porządku i utrzymać go w takim stanie do następnego roku”.