Archeolodzy odkryli niezwykłe miejsce pochówku Wikingów Dania z prawie kompletnymi szkieletami około 50 osób. Odkrycia podobno dokonano podczas przygotowań do ułożenia kabli elektrycznych.

Eksperci są przekonani, że wykopaliska rzucą światło na życie Nordyków najbardziej znanych ze swoich wyczynów morskich w średniowieczu.

Według Michaela Borre Lundoe, kierownika wykopalisk z Muzeum Odense, szkielety odkryte w pobliżu trzeciego co do wielkości miasta w Danii, Odense, zachowały się w nienaruszonym stanie dzięki wysokiemu poziomowi wody i sprzyjającym warunkom glebowym, które zapobiegały ich rozkładowi.

Lundoe powiedział: „Zwykle, gdy odkopujemy groby Wikingów, mielibyśmy szczęście, gdyby oprócz wyposażenia grobu w grobie pozostały dwa zęby. Jednak tutaj mamy w pełni zachowane szkielety.

„Szkielety są niesamowite. Są tak dobrze zachowane. Jest pięć palców u rąk i nóg. A to otwiera zupełnie nowy zestaw możliwości odkryć”.

Podczas sześciomiesięcznych wykopalisk odkryto rzadkie artefakty, w tym noże, szklane perły i broszki z okresu od 850 do 970 rne.

Przedmioty pochówku sugerują, że większość ludzi pochodziła ze społeczności rolniczej, a jedna kobieta o wyższym statusie została pochowana ze srebrnym nożem i szkłem, co było rzadkością w epoce Wikingów.

Pobrano próbki gleby, aby zidentyfikować pory pochówku i tekstylia. Prześwietlenie ujawniło broszkę związaną z damską odzieżą Wikingów.

Większość szkieletów wyjęto w celu zbadania i oczyszczenia po wysuszeniu w muzeum.

Groby z epoki Wikingów w pobliżu Åsum pochodzą z lat 900. XX wieku, prawdopodobnie za panowania duńskiego króla Gorma „Starego” i królowej Thyry z Jelling.

Chociaż historycy debatują nad dokładnymi rządami Gorma, powszechnie przyjmuje się, że Fionia była częścią jego królestwa.

Ostatnie ustalenia podkreślają znaczenie regionu w tym okresie.

Gorm i Thyra byli rodzicami Haralda Sinozębego, który zastąpił Gorma w 958 roku i twierdził, że nawrócił Danię na chrześcijaństwo, chociaż staronordyccy bogowie, tacy jak Thor, Odyn i Freyr, nadal byli czczeni za panowania Gorma.

Source link