Ilustracja bunkra

Bunkier jest zabytkiem klasy I (Grafika: SWNS)

Nowe badania ujawniły, że tajny bunkier z czasów II wojny światowej, w którym Winston Churchill po raz pierwszy wypowiedział jedno ze swoich najsłynniejszych zdań, został zamaskowany jako ozdobny ogród, aby zmylić Luftwaffe.

Niedawne prace konserwatorskie w ufortyfikowanym bunkrze w Uxbridge, na zachodzie Londynu, który odegrał kluczową rolę w trakcie bitwy o Anglię, ujawniły tajemnice, które do tej pory nie były znane w jego 86-letniej historii.

Podziemne centrum operacyjne, położone 18 metrów pod ziemią, było miejscem, z którego koordynowano działania brytyjskiej odpowiedzi na ataki lotnictwa Luftwaffe nazistowskich Niemiec, prowadzone przez 11. Grupę Dowództwa Myśliwskiego RAF.

To właśnie tutaj premier Churchill, podczas wizyty w czasie wojny, po raz pierwszy wypowiedział swoje słynne zdanie: „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym” – powiedział 16 sierpnia 1940 r.

Cztery dni później powtórzył te słowa w Izbie Gmin, uwieczniając je w świadomości Brytyjczyków.

Budowę bunkra wpisanego na listę zabytków klasy I rozpoczęto w 1938 roku.

Jednak niedawne prace konserwatorskie i naprawcze przeprowadzone przez Historic England i Museum of London Archaeology (MOLA) w końcu ujawniły, jakie środki podjęło RAF, aby chronić ważne centrum dowodzenia wojskowego.

Ze względu na ściśle tajny charakter bunkra nie zachowały się żadne znane zdjęcia wojenne pokazujące, jak bunkier wyglądał na powierzchni.

Jednakże najnowsza interpretacja historycznych zdjęć lotniczych wskazuje, że bunkier i jego umocnienia były zakamuflowane jako ozdobny ogród, przez co z powietrza wyglądały jak część zaprojektowanego krajobrazu pobliskiego Hillingdon House.

Badania wykazały również, że w celu zabezpieczenia przed bezpośrednimi uderzeniami z góry usypano grube warstwy ziemi i betonu.

W celu obrony przed potencjalnymi atakami wroga na lądzie zbudowano także stanowiska strzeleckie, bunkry z cegły i zasieki z drutu kolczastego.

Obrona miała być odpowiedzią na nowy rodzaj wojny, gdyż niepokój budziły naloty powietrzne oraz zagrożenie ze strony niemieckich spadochroniarzy, którzy mieli zostać zrzuceni lub nacierać pieszo.

Naukowcy odkryli także inny intrygujący element historii tego miejsca – duży symbol Kampanii na rzecz Rozbrojenia Jądrowego (CND) wydrapany na bunkrze, co może być dowodem na późniejszy pokojowy protest w tym miejscu.

Archeolodzy twierdzą, że nie są w stanie określić, czy graffiti powstało w czasie, gdy baza RAF-u jeszcze działała.

Sandy Kidd, kierownik zespołu Greater London Archaeological Advisory Service (GLAAS) działającego przy Historic England, podkreślił historyczne znaczenie bunkra, którego zniszczenie mogło okazać się „katastrofalne” dla kraju.

Historyczne zdjęcie lotnicze bunkra

Historyczne fotografie sugerują, że bunkier został zaprojektowany tak, aby przypominał ogród (Grafika: SWNS)

Zdjęcie RAF-u przedstawiające elementy krajobrazu, na jednym z nich widać bunkier z czasów bitwy o Anglię

Zdjęcie RAF-u przedstawiające elementy krajobrazu, na jednym z nich widać bunkier z czasów bitwy o Anglię (Grafika: SWNS)

„Archeologia Londynu sięga tysięcy lat wstecz, więc 86-letni bunkier z czasów Bitwy o Anglię jest jednym z najnowocześniejszych stanowisk, z jakimi miałam do czynienia” – powiedziała.

„Wiedzieliśmy, że każda eksploracja tego miejsca będzie wymagała dokładnego zrozumienia taktyki wojskowej i specyfiki II wojny światowej, aby niczego nie pominąć.

„Odkrycie licznych, warstwowych zabezpieczeń, służących ochronie tego tajnego ośrodka bezpieczeństwa, mówi nam coś o obawach, że Bunkier zostanie naruszony, co mogłoby oznaczać katastrofę dla kraju.

„Cieszę się, że nadal możemy poszerzać naszą wiedzę o tym niezwykłym miejscu”.

Jim McKeon, kierownik projektu w MOLA, dodał: „MOLA jest zachwycona, że ​​mogła przyczynić się do lepszego zrozumienia tego ważnego dla kraju pomnika.

„Łącząc różne wątki informacji – dowody archeologiczne, źródła dokumentalne, zdjęcia lotnicze i mapy historyczne – mamy teraz dobry pomysł na to, jak wyglądała zewnętrzna część bunkra podczas II wojny światowej, co można zobaczyć w nowej artystycznej interpretacji stworzonej przez zespół grafików MOLA”.

Bunkier Bitwy o Anglię jest obecnie popularną atrakcją turystyczną i ośrodkiem edukacyjnym zarządzanym przez Radę Hillingdon, która każdego roku odwiedza tysiące turystów.

Zwiedzający mogą zwiedzić szereg pomieszczeń na dwóch poziomach.

Sala operacyjna (lub „sala plotowania”), wyposażona w duży stół z mapami, tablice informacyjne eskadry, balon i informacje o pogodzie, pozostała dokładnie taka sama, jak za czasów wizyty sir Winstona Churchilla.

Ostatnie prace archeologiczne na tym terenie zleciła i nadzorowała GLAAS z Historic England, a przeprowadziła je MOLA w imieniu Rady Hillingdon.

Radny Jonathan Bianco, zastępca przewodniczącego i członek gabinetu ds. nieruchomości, autostrad i transportu w radzie Hillingdon, skomentował to następująco: „Fascynujące jest odkrycie, że ten prawdziwy ukryty klejnot naszej dzielnicy wciąż skrywa tajemnice do odkrycia po tylu latach.

„Odwiedzający ten niegdyś ściśle tajny bunkier nie będą zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że tak ważny ośrodek bezpieczeństwa w czasie wojny został w tak pomysłowy sposób ukryty, aby uniknąć wykrycia przez wroga.

„Centrum Wystawowe Battle of Britain Bunker Visitor and Exhibition Centre to naprawdę wyjątkowe miejsce i mamy nadzieję, że to ostatnie odkrycie zachęci więcej osób do przyjazdu i złożenia mu bardzo wartościowej wizyty”.

Odkrycia MOLA są dostępne w Greater London Historic Environment Record, który ma zostać ponownie uruchomiony na nowej, ulepszonej platformie dostępnej publicznie, stworzonej dzięki długoterminowej współpracy między Getty i Historic England.

Source link