Konwencjonalna mądrość naukowa oparta na dotychczasowych odkryciach kopalnych głosi, że gatunek ludzki wyewoluował od starożytnego przodka, którego dzielimy z małpami człekokształtnymi żyjącymi w Afryce.
Ale teraz zespół badaczy w Turcji zidentyfikowali w zapisie kopalnym nowy okaz w kształcie czaszki i kości sprzed 8,7 miliona lat.
Nowa skamieniała małpa Anadoluvius turkae może podważyć tradycyjny pogląd, że pierwsi ludzie wyewoluowali wyłącznie w Afryce a naukowcy twierdzą obecnie, że Europa może odegrały rolę.
Według Earth.com nowe fragmenty kości pochodzą od gatunku znanego jako homininy, przodka szympansów, bonobo, goryli, a także ludzi.
Zespół odpowiedzialny za badania uważa, że ze względu na wiek znalezionych skamieniałości odkrycie wzmacnia teorię, którą nasi przodkowie mogli wyewoluować w Europie przed migracją do Afryki między dziewięcioma a siedmioma milionami lat temu.
Profesor David Begun z Uniwersytetu w Toronto i profesor Ayla Sevim Erol z Uniwersytetu w Ankarze nadzorowali zespół wykopujący skamieniałości i opublikowali artykuł w Nature.
Profesor Begun powiedział: „Nasze odkrycia sugerują ponadto, że homininy nie tylko wyewoluowały w Europie Zachodniej i Środkowej, ale spędziły tam ponad pięć milionów lat, ewoluując i rozprzestrzeniając się do wschodniej części Morza Śródziemnego, zanim ostatecznie rozprzestrzeniły się w Afryce, prawdopodobnie w wyniku zmieniającego się środowiska i zanikania lasów.
„Członkowie tego promieniowania, do którego należy Anadoluvius turkae, są obecnie identyfikowani jedynie w Europie i Anatolii”.
Anadoluvius turkae miałby około czterech stóp wzrostu i ważył około dziewięciu kamieni, co odpowiada rozmiarami współczesnej samicy goryla.
Profesor Sevim Erol dodał: „Nie mamy kości kończyn, ale sądząc po szczękach i zębach, zwierzętach znajdujących się obok nich oraz wskaźnikach geologicznych środowiska, Anadoluvius prawdopodobnie żył w stosunkowo otwartych warunkach, w przeciwieństwie do leśnych siedlisk żyjących wielkich małp człekokształtnych.
„Bardziej przypomina środowisko, w którym żyli pierwsi ludzie w Afryce. Potężne szczęki i duże, grubo szkliwione zęby sugerują dietę zawierającą twarde lub twarde produkty spożywcze pochodzące ze źródeł lądowych, takie jak korzenie i kłącza”.