Najwcześniejsze archeologiczne dowody na związek między ziemią Izrael I Chiny odkryto przypadkowo w Jerozolimie.
Fragment porcelanowej miski odnaleziono na Górze Syjon podczas ok archeologiczny wykopaliska prowadzone przez Izrael Urząd ds. Starożytności (IAA) i Niemiecki Protestancki Instytut Archeologii (GPIA).
Pod przedmiotem badacze znaleźli rzadki XVI-wieczny chiński napis, który brzmiał: „Na zawsze będziemy strzec wiecznej wiosny”.
Wspólne prace wykopaliskowe prowadzone przez IAA i GPIA na Górze Syjon trwają od trzech lat, a większość odkrytych znalezisk pochodzi z okresu bizantyjskiego, a wcześniej z okresu Drugiej Świątyni, czyli znacznie ponad 1500 lat temu.
Dlatego kopacze z zespołu kierowanego przez profesora Dietera Viewegera ze zdumieniem odkryli w tym samym miejscu napis, który pochodzi z późniejszego okresu i ma nieoczekiwane pochodzenie.
Podczas letnich rutynowych procedur poprzedzających sezon wykopalisk archeolog IAA Michael Chernin zauważył kolorowy obiekt wystający z ziemi oczyszczonej podczas przygotowywania stanowiska.
Kiedy pan Chernin wyciągnął fragment i umył go, zobaczył, że na spodzie znajduje się napis. Specjalistka od ceramiki, dr Anna de Vincenz, zidentyfikowała napis jako chiński.
Naczynie zostało następnie zbadane przez Jingchao Chena, badacza z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, który rozszyfrował napis.
Według ekspertów pochodzi z lat 1520-1570 i pochodzi z czasów dynastii Ming. Naukowcy stwierdzili, że w Chinach odnaleziono starożytne chińskie naczynia porcelanowe Izrael wcześniej, ale ten był pierwszym, na którym widniał napis.
W jaki sposób danie trafiło z Chin na górę Syjon? Pisma historyczne wskazują na bliskie XVI-wieczne stosunki handlowe między Cesarstwem Chińskim a Imperium Osmańskim, które rządziło Ziemią Izrael wówczas.
Według zapisów dynastii Ming około 20 oficjalnych delegacji osmańskich odwiedziło dwór cesarski w Pekinie w XV–XVII wieku. Stosunki handlowe między imperiami opisują także księgi podróżnicze pisane przez kupców z tego samego okresu.
Pisma chińskiego uczonego Ma Li z 1541 roku wspominają o koloniach chińskich kupców w libańskich nadmorskich miastach, takich jak Bejrut i Trypolis. Praca zawiera nawet obserwacje dotyczące innych miast regionu, takich jak Jerozolima, Kair i Aleppo.
Izrael Dyrektor Urzędu ds. Starożytności, Eli Escusido, powiedział: „Badania archeologiczne wykazały istnienie stosunków handlowych pomiędzy kupcami w Kraju Izrael a Daleki Wschód znany jest już z wcześniejszych okresów – np. z różnych przypraw.
„Ale fascynujące jest spotkanie dowodów tych powiązań także w postaci rzeczywistej inskrypcji, napisanej w języku chińskim, i to w nieoczekiwanym miejscu – na Górze Syjon w Jerozolimie”.