Sumeryjski pałac odkryty w r Irak Archeolodzy odkryli, że pustynia może zawierać klucz do zrozumienia jednej z pierwszych cywilizacji ludzkich.

Od 2015 roku zespół brytyjski archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe w miejscu znanym wcześniej jako Tello, gdzie kiedyś znajdowało się starożytne miasto Girsu, na południowych równinach Iraku.

Starożytni Sumerowie, którzy żyli na „Żyznym Półksiężycu” południowego Iraku od około 5300 r. p.n.e. do 1940 r. p.n.e., są często uznawani za twórcy, którzy położyli podwaliny pod współczesną cywilizację, a niedawne wykopaliska w Girsu przyniosły Mezopotamia archeologia do początków tego okresu.

Cywilizacji powszechnie przypisuje się opracowanie pierwszego języka pisanego i uchwalenie pierwszego pisanego kodeksu prawnego.

Miasto girsu Mówi się również, że jest to jedna z pierwszych osad, jakie kiedykolwiek powstały.

Sumaryczny wkład i osiągnięcia w sztuce, religii, nauce, matematyce, architekturze i organizacji społecznej zapewniły podstawę do zbudowania innych cywilizacji na żyznym obszarze Mezopotamii i okolicach.

Pałac i świątynię, określane mianem „kolebki cywilizacji”, odkrył zespół kierowany przez dr Sebastiena Reya, kustosza British Museum i znawcę starożytnej cywilizacji Mezopotamii.

Rey nazwał także Girsu „jednym z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego na świecie, o którym wie niewiele osób”.

W 2015 roku British Museum, Getty oraz Państwowa Rada ds. Starożytności i Dziedzictwa w Iraku rozpoczęły finansowanie wspólnej inicjatywy mającej na celu wykopaliska w miejscu Girsu.

Muzeum Brytyjskie stworzyło program Iraq Scheme, który obejmował ten program, aby pomóc w ratowaniu zabytków kultury w Iraku i Syria którym groziło ryzyko zniszczenia w wyniku ciągłych okrucieństw Państwa Islamskiego.

Niedawne prace wykopaliskowe na tym ważnym stanowisku archeologicznym wykazały, że pozostawało ono nietknięte przez prawie sto lat, aż do przybycia badaczy z British Museum.

Ponieważ podczas licznych wykopalisk w Girsu po pierwszym odkryciu w 1877 r. przez francuskiego archeologa Ernesta de Sarzec zebrano ponad 100 000 tabliczek klinowych, nie było jasne, czy w tym miejscu znajdowały się jakieś inne ważne artefakty.

Region trwający konflikt w XX wieku również przyczyniły się do rozwoju opinii publicznej, omijając ją szerokim łukiem.

Niemniej jednak, wraz z pojawieniem się sprzętu do badań lotniczych, przed archeologami z Girsu otworzyły się nowe możliwości, które pozwoliły im osiągnąć cel, jakim było odkrycie głównych i głównych budynków Girsu.

Warkot zdjęcia zarejestrowane w 2022 r. ujawniają niewidziane wcześniej relikty zakopane pod powierzchnią. Podczas dalszych wykopalisk na poziomie gruntu odkopano ceglane ściany Pałacu Królewskiego, co udowodniło, że w końcu zlokalizowano centralny budynek wspaniałego miasta Girsu.

Z gruzów XIX-wiecznych wykopalisk badacze odkopali ponad dwieście tabliczek klinowych.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj