Rosji Twierdzono, że upadająca gospodarka stoi w obliczu potencjalnego „masowego załamania kredytowego”, w związku z utrzymującą się szybką wyprzedażą obligacji.
W zeszłym tygodniu Kreml musiał odwołać aukcję obligacji rządowych o wartości około 5 miliardów funtów ze względu na brak nabywców.
Zarówno banki, jak i prywatni inwestorzy wydają się niechętni do zakupu większej ilości długu bez wyższych stóp zwrotu, co ostatecznie może spowodować gwałtowny wzrost przyszłych kosztów pożyczek dla rządu.
Rosjaindeks obligacji rządowych (RGBI). spadła do najniższego poziomu od czasu wprowadzenia zachodnich sankcji po inwazji Ukraina w 2022 r.
Kolejnym sygnałem kryzysu zaufania inwestorów były obligacje firm budowlanych, które w ostatnich dniach odnotowały znaczne straty.
Największy spadek zanotowały obligacje firm Samolet, Brusnika i Strana Development. Obligacje spółek straciły od 4% do 5% wartości nominalnej, a rentowności wzrosły do 34%-37%.
Załamanie na rynku obligacji skłoniło niektórych rosyjskich analityków do przewidywania burzliwych czasów dla Kremla.
Jay, regularnie proukraiński bloger mieszkający w Kijowie, zanotował w poście na swoim koncie X w mediach społecznościowych: „Jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłym tygodniu nastąpi masowy krach kredytowy na rosyjskich rynkach”.
Wydatki Rosji na obronę narodową gwałtownie wzrosły od początku pełnej skali Ukraina wojna w lutym 2022 r.
W ciągu zaledwie trzech lat kwota ta wzrosła ponad dwukrotnie – z 39 miliardów funtów w 2021 r. do oszałamiających 93 miliardów funtów w 2024 r. Ze względu na gwałtownie rosnące wydatki na wojsko, Rosja ma problemy ze zbilansowaniem budżetu.
Przed inwazją w 2021 r. Rosjabudżet federalny miał nadwyżkę w wysokości 0,4% PKB. Oczekuje się jednak, że w 2024 r. deficyt wyniesie 1,1 proc. PKB.
Alexander Mertens, profesor finansów i ekonomii w Kijowskim Międzynarodowym Instytucie Biznesu, ostrzegł, że Putin stoi przed poważnym dylematem dotyczącym gospodarki.
W artykule dla Rada Atlantyckanapisał: „Obecnie wydaje się, że ma zamiar kontynuować wojnę w nieskończoność, mając nadzieję, że przeżyje Zachód i wyczerpie siły Ukraina.
„Alternatywnie mógłby dążyć do jakiegoś porozumienia. Istnieje jednak bardzo realne niebezpieczeństwo, że którakolwiek z opcji zakończy się popadnięciem w ruinę. Rosja w poważny kryzys gospodarczy.”
Niestabilność na rosyjskich rynkach finansowych pojawia się w momencie, gdy Kreml stara się zabezpieczyć nowe dostawy masła, aby zapobiec niedoborom podstawowych artykułów spożywczych.
Od początku 2024 r. z powodu niedoboru masła ceny wzrosły o ponad 23 procent.
Coraz bardziej zdesperowany Kreml zaczął pod koniec października importować masło z Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Teraz zwrócił się do Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej o przyznanie dotacji Rosja pozwolenie na bezcłowy import 30 000 ton masła na okres sześciu miesięcy.
Dodatkowo Rosja podpisała niedawno umowę na sprzedaż ciecierzycy do Pakistanu w zamian za mandarynki.